Złożenie wniosku o dozór elektroniczny a wezwanie skazanego do stawienia się w Zakładzie Karnym

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie czytelnika bloga:

Proszę mi powiedzieć co zrobić, w przypadku kiedy złożono wniosek do Sądu Okręgowego o SDE, ale w miedzy czasie  przyszedł nakaz stawiennictwa do zakładu karnego? w sądzie powiedziano, że zaraz po wpisaniu męża w system więzienny zostanie do ZK przesłany wniosek o dozór. czy można tego w jakikolwiek sposób uniknąć? co zrobić żeby to było szybko i bezboleśnie??

Po uprawomocnieniu się wyroku skazującego na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, bądź po uprawomocnieniu się postanowienia Sądu o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej uprzednio z warunkowym zawieszeniem jej wykonania Sąd doręcza skazanemu wezwanie do stawiennictwa do Zakładu Karnego.

W wezwaniu Sąd określa:

 • dzień, w którym skazany powinien się stawić do Zakładu Karnego

oraz

 • Zakład Karny, do którego powinien się stawić skazany celem rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności

Gdy skazany nie stawi się w wyznaczonym terminie do wskazanego przez Sąd Zakładu Karnego, wówczas Dyrektor Zakładu Karnego zawiadamia o tym Sąd, a Sąd nakazuje doprowadzenie skazanego do Zakładu Karnego przez Policję.

Samo złożenie do Sądu Penitencjarnego wniosku o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności poza Zakładem Karnym – w systemie dozoru elektronicznego nie wstrzymuje wykonania kary pozbawienia wolności.

Co to oznacza dla skazanego, który złożył w Sądzie Penitencjarnym wniosek o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

Skazany, który otrzymał wezwanie do stawienia się do Zakładu Karnego, ma obowiązek stawiennictwa w Zakładzie Karnym pod rygorem doprowadzenia do Zakładu Karnego przez Policję nawet jeśli złożył już w Sądzie Penitencjarnym wniosek o dozór elektroniczny.

Co więcej, nawet jeśli Sąd Penitencjarny wyznaczył już posiedzenie celem rozpoznania wniosku skazanego o dozór elektroniczny, lecz skazany otrzymał wezwanie do stawienia się w Zakładzie Karnym w terminie poprzedzającym to posiedzenie, wówczas również ma obowiązek stawiennictwa w Zakładzie Karnym.

Taka sytuacja jest niekorzystna dla skazanego ubiegającego się o zezwolenie Sądu na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Z jednej strony skazany powinien stawić się do Zakładu Karnego w terminie określonym w wezwaniu pod rygorem doprowadzenia przez Policję, lecz z drugiej strony osadzenie skazanego w Zakładzie Karnym  komplikuje i przedłuża procedurę rozpoznania przez Sąd Penitencjarny jego wniosku o dozór elektroniczny.

Jak można temu zapobiec?

Zgodnie z treścią art. 9 § 4 Kodeksu karnego wykonawczego złożenie wniosku o wydanie postanowienia w postępowaniu wykonawczym nie wstrzymuje wykonania orzeczenia, którego wniosek dotyczy, chyba że sąd, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, postanowi inaczej.

Wskazany przepis stanowi podstawę do złożenia wniosku o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności do czasu rozpoznania przez Sąd Penitencjarny wniosku o dozór elektroniczny. Wniosek ten należy złożyć w Sądzie, który prowadzi postępowanie wykonawcze w zakresie wymierzonej mu kary pozbawienia wolności, od razu po złożeniu w Sądzie Penitencjarnym wniosku o dozór elektroniczny. Do tego pisma – wniosku o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności należy dołączyć odpis wniosku o dozór elektroniczny złożonego do Sądu Penitencjarnego. Jeżeli Sąd Penitencjarny wyznaczył już termin posiedzenia celem rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny, wówczas należy dołączyć do pisma także zawiadomienie o terminie tego posiedzenia.

W takim wypadku Sąd właściwy do wykonania kary pozbawienia wolności może wstrzymać działania zmierzające do osadzenia skazanego w Zakładzie Karnym, np. wstrzymać doręczenie skazanemu wezwania do stawienia się w Zakładzie Karnym lub odwołać nakaz doprowadzenia skazanego przez Policję do Zakładu Karnego.

Więcej na temat systemu dozoru elektronicznego znajdziesz w artykule:

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Wniosek do Sądu o udzielenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na „Złożenie wniosku o dozór elektroniczny a wezwanie skazanego do stawienia się w Zakładzie Karnym

 1. iwona pisze:

  Witam. Bardzo prosze o informacje czy skladajac wniosek o dozor wymagane jest dolaczenie dokumentow z urzedu meldunkowego z informacja kto aktualnie jest zameldowany w miejscu ewentualnego odbywania dozoru? Rowniez prosze o odpowiedz czy skladajac wniosek z Zk wydluza to procedure bardziej niz jakby taki wniosek zlozony byl bezprosrednio przez adwokata? Z gory serdecznie dziekuje za informacje

  • Szanowna Pani

   informacja o meldunku nie jest potrzebna do wniosku o dozór elektroniczny, Sąd wymaga jedynie zgody osób wspólnie zamieszkujących i dokumentu potwierdzającego prawo do lokalu.
   Od daty złożenia w Sądzie wnioski rozpatrywane są w takim samym czasie, jednak wniosek złożony przez adwokata zostanie
   przygotowany i złożony wcześniej niż przez zakład karny. Adwokat również w dużo krutszym termini uzupełni ewentualne braki formalne wniosku czy dostarczy dodatkowe dokumenty wymagane przez Sąd.

 2. Edyta pisze:

  Witam
  Proszę o pomoc. Otóż mój kolega 26.10.2014r złożył wniosek o dozór elektroniczny, tego samego dnia wysłał do Sądu wniosek o wstrzymanie nakazu doprowadzenia do zk. Jednak 26.11.2014r. dostał pismo nakazujące stawiennictwo w zk w dniu 15.12.2014r. 26.11.2014r. zadzwonił do Sądu, gdzie poinformowano go, że pismo niby nie trafiło do Sądu. Jak się później dowiedział tego samego dnia pismo „przeleżało” u sekretarki przewodniczącego wydziału. Stąd moje pytanie. Jak można teraz koledze pomóc? czy jest jeszcze szansa cofnięcia nakazu stawiennictwa w zk? czy można i czy jest sens umówić się na spotkanie z przewodniczącym Wydziału celem wyjaśnienia całej tej sytuacji?ponieważ niekompetencja człowieka może mieć wpływ na przyszłość drugiego człowieka

 3. Dawid pisze:

  Witam, dostalem wlasnie postanowienie Sadu zmiany kary ograniczenia wolnosci na kare pozbawienia wolnosci 3 miesiecy i 13 dni dane pismo otrzymalem 27 kwietnia 2015r chcialbym sie dowiedziec kiedy to sie uprawomocni ? i czy mam czekac na wezwanie do zakladu karnego czy z marszu moge skladac wniosek o dozur elektroniczny? jakie mam szanse zeby dostac dozur elektroniczny jak ta kara zastepcza jest za nieodpracowanie godzin spolecznie ?nie kazdy sad jest przychylny szczegolnie kuratorzy bo to jest demoralizacja jakie mam szanse ? jak pan posiada wiedze na ten temat to prosze o wyczerpujaca wypowiedz z gory dziekuje.

  • Szanowny Panie

   wniosek o dozór należy złożyć jak najszybciej.
   Fakt nie odpracowania prac społecznych na pewno wpłynie na decyzje Sądu niekorzystnie, jednak z uwagi na krótką karę, orzeczoną pierwotnie karę ograniczenia wolności oraz niewielki okres pozostałej do odbycia kary oceniam Pańskie szanse na uzyskanie dozoru jako znaczne.
   Oczywiście duże znaczenie będzie miał w tej sytuacji dobrze napisany wniosek o dozór elektroniczny.

 4. Magda pisze:

  Witam. Mam pytanie czy moge sie starac o dozor elektroniczny w sytulacji gdzie poszlam na dobrowolne czli dwa lata w warunkach recydywy i obecnie czekam na posiedzenie w sadzie i w jakim czasie moge skladac wniosek o dozor elektroniczny tym bardziej ze jestem samotna matka a ojciec dziecka odbywa kare pozbawienia wolnosci a jego rodzina mi nie pomaga jak i moja a nie chce stracic dziecka i zeby nie trafilo do domu dziecka prosze o porade co moge zrobic w swojej sytulacji z gory dziekuje

  • Szanowna Pani,

   jeżeli wyrok w Pani sprawie nie został jeszcze wydany to nie ma Pani możliwości staranie się o dozór elektroniczny.
   Warto natomiast spróbować porozumieć się z prokuratorem co do kary łączonej. Polega ona na orzeczeniu krótkiej, kilkumiesięcznej kary pozbawienia wolności oraz długiej do 2 lat kary ograniczenia wolności np. w systemie dozoru elektronicznego.

 5. Maciej pisze:

  witam mam pytanie po jakim czasie od złożenia wniosku o sde dozór elektroniczny zjawi sie ktoś żeby zobaczyć czy jest zasięg i przeprowadzić wywiad środowiskowy
  Z góry dziękuje i pozdrawiam !!!!!! Proszę o szybką odpowiedź

 6. Malgorzata pisze:

  Witam. Dostalam kare pozbawienia wolnosci na 1 rok. Staram sie o dozór elektroniczny. Technicy juz byli sprawdzili warunki i jest ok. Ostatnio dostalam wezwanie do stawiennictwa sie w Zk. Czy moge jakos starac sie o odroczenie terminu do stawiennictwa sie w zk.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, powinien Pan złożyć w Sądzie, który skazał Pana na karę 1 roku pozbawienia wolności wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności do czasu rozpoznania Pana wniosku złożonego w Sądzie Okręgowym o odbycie tej kary w systemie dozoru elektronicznego. Powinien Pan do tego pisma dołączyć dokument potwierdzający, że taki wniosek o sde Pan złożył (np. kopię wniosku z prezentata sądu).

 7. xxx pisze:

  Mam pytanie. Mój chłopak nie odrobił prac społecznych. Dostał karę 118 dni pozbawienia wolności. Nie dostał wezwania do wstawienia się w ZK. Z tego co wiemy szukała go policja ale nie było nas w tym czasie na miejscu. Po przyjechaniu złożyliśmy wniosek do SR o wstrzymaniu doprowadzenia do aresztu. A następnie złożyliśmy wniosek do Sądu Penitencjarnego o SDE. Czy mamy czekać na jakiekolwiek pismo z Sadu czy chłopak ma się wstawić do aresztu i tam czekać na jakąkolwiek decyzję?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, trudno mi udzielić Pani jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bez znajomości akt sprawy karnej. Z jednej strony nie stawienie się dobrowolnie do Zakładu Karnego może być jednym z argumentów przemawiających przeciwko uwzględnieniu przez Sąd wniosku Pani chłopaka o zezwolenie na odbycie kary w dozorze elektronicznym. Z drugiej strony stawienie się Pani chłopaka w dozorze elektronicznym może spowodować przedłużenie rozpoznania jego wniosku o dozór elektroniczny z uwagi na zmianę właściwości Sądu. Rzecz w tym, że właściwym Sądem do rozpoznania wniosku osoby skazanej o dozór elektroniczny jest Sąd właściwy dla miejsca pobytu skazanego. Osadzenie skazanego w ZK przed rozpoznaniem wniosku o dozór elektroniczny oznacza, że Sądem właściwym w tej sprawie stanie się Sąd własciwy dla zakładu karnego, do którego stawił się skazany celem odbycia kary.

 8. Anna pisze:

  Witam serdecznie. Mąż w 2014 r otrzymał wyrok skazujacy na karę 3 m-cy pozbawienia wolności w zawieszeniu. W 2017 r. został skazany na karę 5 m-cy pozbawienia wolności bez zawieszenia. Wyroki wydane przez 2 różne sądy na podstawie 2 różnych artykułów. Z uwagi na to ze mamy roczne dziecko i kolejne było w drodze złożyliśmy wniosek o odroczenie wykonania kary-tych 5 miesiecy, grzywna została opłacona, były prowadzone negocjacje z wierzyciele odnośnie naprawienia szkody. Nadmienię ze mąż jest na moim utrzymaniu i pomaga mi przy dzieciach. W przeciwnym wypadku bez jego pomocy zostajemy bez środków do życia. Sąd do wniosku się przychylił. W międzyczasie mąż dostał wezwanie do ZK celem odbycia kary 3 m-cy pozbawienia wolności, które zostały „odwieszone” ze względu na drugi wyrok. Znów mieliśmy złożyć wniosek o odroczenie lecz kurator poradził nam zrobić wniosek o odroczenie lub zamianę na odbycie kary w systemie SDE. Przeszliśmy całą procedurę odnośnie SDE, odbyła się rozprawa na którą mąż został wezwany. Sąd odmówił przyznania SDE. Złożyliśmy apelację. Rozprawa ma się odbyć 23.08 Natomiast 02.08 otrzymaliśmy postanowienie o odmowie odroczenia wykonania kary a 03.08 do drzwi zapukała policja i zabrała męża. Sąd stwierdził, że to iż mamy 2 malutkich dzieci które wymagają opieki jednego z rodziców by drugie mogło zarobić na ich utrzymanie nie jest wystarczająca przesłanką do odroczenia i ze zasadnicza częścią kary pozbawienia wolności jest wywołanie m.in. dolegliwości ekonomicznych. I tak zostałam z 2 dzieci- 2, 5 miesiąca i nieco ponad rok, bez środków do życia, z 200 zł w portfelu. Nie jestem osobą mobilna, nie posiadam prawa jazdy i nie stać mnie na opiekunkę by móc pracować. Nie zdążyliśmy złożyć zażalenia na to postanowienie ktore podobno co do zasady powinien sporzsdzic skasany. Mąż przebywa w ZK, nie mam z nim kontaktu, jak na złość widzenie pierwsze będzie mogło odbyć się już po terminie na złożenie zażalenia i nie jestem w stanie przekazać mu tej informacji. Wobec powyższego moje pytanie jest nastepujace- czy jest sens składania zażalenia? Czy może złożyć takowe osoba bliska? Czy to, że mąż jest w ZK nie tamuje postępowania w SA- nie był wzywamy do osobistego stawiennictwa? Jak i mniej więcej po jakim czasie odbędzie się zwolnienie męża w przypadku zgody SA na SDE? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Małgorzata Fil pisze:

   Pani mąż nie ma już możliwości złożenia zażalenia, ponieważ składa się je w terminie 7 dni. Pisma procesowe może składać wyłącznie skazany bądź jego obrońca, Pani jako żona nie jest stroną postępowania i pisma z Pani podpisem będą pozostawiane bez rozpoznania. Pobyt męża w ZK nie tamuje postępowania przed sądem, a osoby skazane najczęściej nie są doprowadzane na posiedzenie sądu.W przypadku zgody odbywanie kary w SDE, osoba skazana wychodzi niezwłocznie po montażu niezbędnych urządzeń technicznych w miejscu wykonywania dozoru.

 9. michal pisze:

  Witam czy jeśli jest ustalony termin sprawy o bransoletkę ale niestety doprowadzili juz z nakazem do zk to juz trzeba wtedy czekać na termin sprawy?i juz niw da sie nic zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *