Wniosek o dozór elektroniczny

Wniosek o udzielenie zgody na odbycie kary pozbawienia wolności złóż w formie pisemnej na biurze podawczym Sądu Penitencjarnego, a więc Sadu Okręgowego, w którego okręgu mieszkasz lub wyślij go do Sądu Penitencjarnego pocztą listem poleconym.

Wniosek o dozór elektroniczny powinien zawierać:

 1. oznaczenie prawomocnego wyroku skazującego Cię na kare pozbawienia wolności, którą chcesz odbyć w systemie dozoru elektronicznego. Powinieneś podać nazwę Sądu, datę wydania i prawomocności wyroku oraz sygnaturę sprawy, w jakiej ten wyrok zapadł
 2. wskazanie, czy rozpocząłeś już odbywanie kary pozbawienia wolności, czy zostałeś już osadzony w zakładzie karnym i starasz się o dozór elektroniczny co do pozostałej, nie odbytej jeszcze kary
 3. wskazanie miejsca – dokładnego adresu, w którym chcesz odbyć karę pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego
 4. oświadczenia osób dorosłych, zamieszkujących z Tobą, w którym wyrażają zgodę na odbycie przez Ciebie kary pozbawienia wolności w tym lokalu w trybie dozoru elektronicznego
 5. uzasadnienie – dlaczego Sąd powinien udzielić Ci zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego.

Oświadczenia osób zamieszkujących z Tobą w lokalu powinny być dołączone do wniosku o zgodę na dozór elektroniczny i własnoręcznie przez te osoby podpisane.

Uzasadnienie to najważniejsza część wniosku o wyrażenie przez Sąd zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego. To uzasadnienie ma decydujące wpływ na decyzję Sędziego. Chodzi o to, że Sędzia może, ale nie musi uwzględnić Twój wniosek o dozór elektroniczny, nawet jeśli spełniasz wszystkie przesłanki do objęcia dozorem elektronicznym.

Twoim zadaniem jest zatem przekonanie Sądu, że z uwagi na:

 1. rodzaj i charakter popełnionego przestępstwa, za które zostałeś skazany
 2. Twoje postępowanie po prawomocnym wyrokiem skazującym
 3. Twoją sytuację zawodową, rodzinną

zasługujesz na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, osadzenie Cię w więzieniu nie jest konieczne, bo zrozumiałeś swój błąd, a jednocześnie równoznaczna z osadzeniem Ci w zakładzie karnym izolacja od rodziny, utrata możliwości wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej będzie tragedia dla Ciebie i twojej rodziny.

Pamiętaj, że każdy argument, jaki wskażesz we wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny powinien zostać poparty dokumentem. Dla przykładu, jeśli:

 1. jesteś jedynym żywicielem rodziny, gdyż Twoja żona nie pracuje

oraz

 1. masz na utrzymaniu małoletnie dzieci

wówczas powinieneś załączyć do wniosku zaświadczenie o zarejestrowaniu żony w Urzędzie Pracy, oświadczenie żony i akty urodzenia Waszych dzieci.

To od przekonywującego uzasadnienia wniosku o odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego zależy, czy Sąd uwzględni Twój wniosek i odbędziesz karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Przyłóż się do tego pisma, przemyśl argumenty, jakimi chcesz przekonać Sąd, opisz je i potwierdź dokumentami.

Więcej na temat odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego znajdziesz w artykułach:

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

oraz

Ile się czeka na rozpoznanie wniosku o dozór elektroniczny?

Wniosek do Sądu o udzielenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

75 odpowiedzi na „Wniosek o dozór elektroniczny

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Anita pisze:

   Mam pytanie , czy osoba ktora dostala wyrok 90dni moze ubiegac sie o dozor elektroniczny ? Nigdy nie byla karana.

   • Małgorzata Fil pisze:

    O dozór elektroniczny może ubiegać się osoba, wobec której została orzeczona kara pozbawienia wolności do 1 roku, a co za tym idzie jest to możliwe w wskazanym przez Panią przypadku.

 2. Pani.M pisze:

  Witam, mam pytanie gdzieś przeczytałam że do wysłana wniosku trzeba dołączyć też opinie osób pełnoletnich, które będą mieszkały z osobą z dozorem? Jak te pismo ma wyglądać

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Chodzi tu o oświadczenie osób pełnoletnich zamieszkujących pod adresem, w którym ma mieszkać skazany objęty dozorem elektronicznym. Każda z tych osób powinna wypełnić odrębne oświadczenie ” Ja (imię i nazwisko, dane z dowodu osobistego, adres zamieszkania) oświadczam, że wyrażam zgodę na odbywanie przez skazanego (jego dane personalne) kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w mieszkaniu przy ul. (dokładny adres dozoru elektronicznego), w którym zamieszkuję razem ze skazanym. Najlepiej takie oświadczenie złożyć na druku, który jest dostępny w Sądzie Penitencjarnym.

 3. Dawid pisze:

  witam mam takie pytanie w wniosku o dozor elektroniczny mam wpisac ktora syg akt mianowicie wyrok zapadl w sadzie rejonowym ale sie od tego wyroku odwolalem teraz zapadl wyrok w sadzie okregowym i te sygnatury sie roznioom i niewiem ktora ma byc wpisana za odpowiedz z gory dziekuje

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   We wniosku o dozór elektroniczny proszę wpisać sygnaturę sprawy przed Sądem Rejonowym, gdyż to wyrok skazujący zapadły przed Sadem Rejonowym jest podstawą prawną wezwania Pana do stawienia się w Zakładzie Karnym.

 4. Maciej pisze:

  Witam, mam pytanie odnośnie dozoru elektronicznego. Czy przysługuje prawo do ubiegania się o taki dozór w sytuacji jeżeli osoba skazana posiada więcej niż jeden wyrok pozbawienia wolności lecz żaden z tych wyroków nie przekracza jednego roku?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Jeżeli ma Pan do odbycia kilka kar pozbawienia wolności – na podstawie rożnych wyroków, to o możliwości ich odbycia w systemie dozoru elektronicznego decyduje ich łączna długość (suma) – ta nie może przekroczyć 1 roku.

   Proszę jednak pamiętać, że chodzi tu o kary pozbawienia wolności do wykonania, a więc:
   – kary bezwzględnego pozbawienia wolności orzeczone prawomocnymi wyrokami
   lub
   – kary pozbawienia wolności orzeczone z warunkowym zawieszeniem wykonania, wobec których zapadły prawomocne postanowienia o zarządzeniu wykonania tych kar (ich odwieszeniu)

   Jeżeli suma tych kar przekracza 1 rok, wówczas nie może Pan odbyć ich w ramach dozoru elektronicznego. Jeżeli ich suma nie przekracza 1 roku, to nadają się one do wykonania w systemie dozoru elektronicznego.

   Jeżeli suma kar pozbawienia wolności orzeczona różnymi wyrokami przekracza 1 rok, to należy rozważyć złożenie wniosku o wyrok łączny, a więc o połączenie jednostkowych kar pozbawienia wolności. Nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli jednak kary nadają się do połączenia, to w wyroku łącznym można uzyskać jedną karę łączna mniejszą o kilka miesięcy w stosunku do ich sumy, a więc karę łączna nie przekraczającą 1 roku, by odbyć ją w ramach dozoru elektronicznego.

 5. Karola pisze:

  Witam,
  Mam pytanie, jeżeli osoba nie odbyła w pełni swojej kary (prace społeczne) i została wezwana do stawiennictwa w Zakładzie Karnym ma szansę na dozór elektorniczny?
  Proszę o szybką odpowiedź

  • Szanowna Pani
   zastępczą karę pozbawienia wolności orzeczoną za nie wykonywanie prac społecznych można odbyć w systemie dozoru elektronicznego.
   Należy jak najszybciej złożyć wniosek do Sądu.

 6. Mariusz pisze:

  Witam mam dwa pytania:
  1 Czy wyrok warunkowego zwolnienia podlega rowniez pod dozor elektroniczny chodzi mi dokładnie o to ze zostalo mi warunkowe odwieszone i tam mam 8 miesiecy i czy to podlega dozorowi elektronicznemu?

  2. Czy do wyroku odwieszajacego warunkowe zwolnienie mozna napisac odroczenie ?

  bradzo by prosil o szybka odpowiedz bo czas nagli.

  • Szanowny Panie
   jeżeli Sąd zarządził Panu wykonanie wcześniej zawieszonej kary 8 miesięcy pozbawienia wolności to taka kara nie różni się niczym od bezwzględnej kary pozbawienia wolności i jak najbardziej nadaje się do odbycia w dozorze elektronicznym.
   Należy jak najszybciej złożyć do Sądu wniosek o odbycie tej kary w ramach dozoru elektronicznego.
   W Pańskim przypadku istnieje również możliwość złożenia wniosku o odroczenie wykonania kary.

 7. Natalia pisze:

  Jak dlugo trzeba czekac na odpowiedz z sądu w sprawie dozoru elektronicznego?

  • Szanowna Pani
   rozumiem, że pyta Pani o to jak długo należy czekać na rozpatrzenie przez Sąd wniosku o dozór elektroniczny.
   Zgodnie z art. 40 ustawy o dozorze elektronicznym Sąd powinien rozpoznać wniosek w ciągu 14 dni od jego złożenia.
   W praktyce na rozpoznanie wniosku czeka się ok.1 miesiąca czasu.

 8. Karolina pisze:

  Witam. Mój kolega stara się o dozór elektroniczny. Został skazany na rok pozbawienia wolności. Ma też inne wyroki ale nie są odwieszone. Od adwokata dostaliśmy wnioski, i jest tam również jeden wniosek gdzie potrzebne są tylko podpisy osób pełnoletnich które będą przebywały w miejscu zamieszkania ze skazanym. Nie ma tam nigdzie pola aby rozpisać się tak jak Pan tu przedstawił, tylko samo imie i nazwisko. Czy to wystarczy czy lepiej na osobnej kartcę dołączyć dokładne dane ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W takich sprawach, gdzie zależy nam na jak najszybszym rozpoznaniu sprawy przez Sąd ja doradzam zachowanie maximum staranności. Odpowiadając konkretnie na Pani pytanie najlepiej wysłać do Sądu zgodę osób – dorosłych domowników na formularzu, a nadto dołączyć kartkę z pełnymi danymi tych osób i ich oświadczeniami.

   • agnieszka pisze:

    gdzie można znaleźć ten oto formularz ? dziękuję za odpowiedz

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Formularze wniosku o dozór elektroniczny można znaleźć na stronie internetowej Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a także na stronach większości Sądów Okręgowych. Proszę jednak pamiętać, że w tych formularzach przewidziano za mało miejsca na uzasadnienie wniosku.

 9. czesia pisze:

  maz dostal wyrok w wymiarze jednego roku, czy ma sznse na dozor elektroniczny? Mamy 11 miesieczne dzieexko, ja juz przechodze na wychowawczy i maz tylko pracuje, wiec jestesmy na jego utrzymaniu no i musi praciwac zebysmy. mogli funkcjonowac, czy jest szansa po zlozeniu wniosku zeby udalo mu sie dostac dozor? dziekuje za porade.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani mąż spełnia warunki do odbycia orzeczonej wobec niego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, więc jak najbardziej ma szansę na odbycie tej kary poza zakładem karnym. We wniosku o dozór elektroniczny radzę zaproponować Sądowi nałożenie na męża obowiązku wykonywania pracy zarobkowej oraz obowiązku łożenia na utrzymanie Waszego dziecka. Proszę też o zaakcentowanie Waszej tragicznej sytuacji w razie osadzenia męża w Zakładzie Karnym. Doradzam również dołączenie do wniosku dokumentów potwierdzających posiadanie 11-stomiesięcznego dziecka (akt urodzenia), posiadanie pracy przez męża (umowa o pracę lub zaświadczenie od pracodawcy), a także fakt pozostawania przez Panią na urlopie wychowawczym.

 10. Monika pisze:

  Witam!W raz z chłopakiem staramy się o dozór elektroniczny jest osadzony w areszcie od 17.02. do 01.09.2014.chcemy aby odbywał karę u mnie w domu gdzie mieszkam ja moja mama oraz jej towarzysz.nie wiemy dokładnie jakich argumentów użyć po za tym ze jestem osobą bezrobotną z prawem o zasiłku którego na reke dostaję nie całe 450zł oraz ze jestem w ciąży wszystko poparte dokumentami.Chłopak chciałby iść do pracy odbywając SDE ponieważ nie jestem w stanie utrzymac się za te pieniążki oraz kupić wszystkie potrzebne rzeczy do czasu narodzin dziecka a termin mam również na wrzesien.Bardzo proszę o pomoc!!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Podała Pani sporo argumentów, które zwiększają szansę Pani chłopaka na odbycie reszty karty pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego. teraz trzeba te wszystkie argumenty potwierdzić dokumentami dołączonymi do wniosku o dozór elektroniczny. Doradzam również zaproponowanie przez Pani chłopaka we wniosku, by Sąd w okresie dozoru nałożył na niego obowiązki – wykonywania pracy zarobkowej oraz łożenia na utrzymanie Waszego dziecka.

 11. KATARZYNA pisze:

  DZIEŃ DOBRY.
  Mam pytanie odnoszące się do dozoru elektrycznego. Mąż został skazany na rok pozbawienia wolności przez Sąd Rejonowy(recydywa), po wnioskowaniu o odroczeniu kary Sąd przychylił się do naszego wniosku, ale teraz nie wiemy czy mamy czekać na odpis w/w postanowienia,żeby dołączyć do wniosku o s.d.e. czy możemy bez tego dokumentu starać się o s.d.e.
  Czy we wniosku o s.d.e. mogę pisać te same i wszystkie argumenty co do wniosku o odroczenie? Mianowicie mąż utrzymuje mnie i 5-letnie dziecko(chodzi do szkoły). Mieszkamy z jego rodzicami, gdzie tylko teść posiada rentę,obydwoje są schorowani, ale w odroczeniu nie dołączaliśmy dokumentów od lekarzy, czy teraz należy czy tylko wspomnieć o chorobach?
  Czy w naszej sytuacji sami mamy prosić we wniosku, by Sąd nałożył jeszcze jakieś obowiązki na męża?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panią, odpowiadając na Pani pytania:
   1. byłoby dobrze załączyć do wniosku o s.d.e. odpis lub nawet kopię postanowienia Sądu o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności. Zawsze może Pani najpierw złożyć wniosek o dozór elektroniczny a potem w ciągu kilku dni go uzupełnić o odpis tego orzeczenia.
   2.Argumenty, jakich należy użyć starając się o zezwolenie na dozór elektroniczny są podobne jak do wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, choć inaczej trzeba zaakcentować punkt ciężkości użytej argumentacji. We wniosku o dozór elektroniczny należy położyć nacisk na 2 okoliczności – argumenty:
   – odbycie przez skazanego – Pani męża kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym będzie wystarczające dla osiągnięcia celów orzeczonej kary, gdyż w tym czasie Pani mąż będzie ciężko pracował by utrzymać rodzinę, a jednocześnie będzie poddany rygorom dozoru elektronicznego. Z tego powodu życie Pani męża w okresie roku dozoru elektronicznego sprowadzi się do wykonywania pracy, opieki nad chorymi rodzicami i snu – tak będzie wyglądało życie pani męża za jego pełną aprobatą.
   – odbywanie przez Pani męża kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego nie wywoła dotkliwych, niepożądanych przecież konsekwencji dla jego rodziny – w przeciwieństwie do 1 roku osadzenia w zakładzie karnym.

   Z tego własnie powodu niezbędne jest zaproponowanie we wniosku o s.d.e. obowiązków, jakie chce na siebie przyjąć skazany – np. obowiązku wykonywania pracy zarobkowej i łożenia na utrzymanie członków swojej rodziny.

   • KATARZYNA pisze:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedz. Dostosujemy się do Pańskich wskazówek i wszystko zależy od przychylności Sądu.
    Z wyrazami szacunku

 12. Wioletta pisze:

  Witam,
  od miesiąca czasu tata ma założony dozór elektroniczny. W tym momencie jego sytuacja związana z pracą uległa zmianie i musimy wnioskować o zmianę wymiaru czasu odbywania kary tzn. chodzi mi o harmonogram. Chciałabym dowiedzieć się do kogo mamy kierować to pismo i co powinno zawierać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Najlepszym rozwiązaniem dla pani taty jest złożenie wniosku o zmianę harmonogramy wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego do kuratora sądowego, który sprawuje nad nim nadzór. We wniosku należy:
   1. dołączyć nowy, proponowany przez pani ojca harmonogram – w postaci tabeli z podziałem na każdy dzień tygodnia
   2. uzasadnienie, dlaczego konieczna jest zmiana harmonogramu w związku z praca wykonywana przez Pani tatę.

 13. Kasia pisze:

  Witam,
  mój narzeczony właśnie został skazany na karę bezwzględną 3 miesięcy pozbawienia wolności. W tej chwili toczy się proces odraczania kary 2 lat pozbawienia wolności, który rozpoczął się w maju 2013r, a więc powinien się skończyć w maju br (Sąd może to odraczać max rok). Następnie powinniśmy starać się o ponowne zawieszenie tego wyroku. Na ten moment łączny czas to 2 lata i 3 miesiące. Chcemy jak najszybciej złożyć wniosek o dozór, ale zastanawiamy się czy data rozprawy w tej sprawie będzie wyznaczona szybciej czy może uda nam się zakończyć proces odraczania i zawieszenia i wtedy łączny czas na odbycie kary zmniejszy się do 3 miesięcy. Proszę o komentarz. Z góry dziękuję!

  • Szanowna Pani
   kary dwóch lat pozbawienia wolności nie da się odbyć w systemie dozoru elektronicznego, gdyż stosuje się go wyłącznie w stosunku do kar, w których orzeczony okres pozbawienia wolności nie przekracza jednego roku.
   W Państwa sytuacji należy jak najszybciej złożyć wniosek o dozór elektroniczny do kary 3 miesięcy pozbawienia wolności. Pozytywne rozpatrzenie tego wniosku będzie stanowić dla Sądu dodatkowy argument za kolejnym odroczeniem wykonania kary 2 lat pozbawienia wolności.

 14. Paweł pisze:

  witam mam pytanie mianowicie czy jezeli bylem skazany na 2 lata i 8 miesiecy pozbawienia wolnosci i odbylem 2 lata tej kary 8 miesiecy warunkowo zostalo zawieszone po czym odwieszono mi te 8 miesiecy warunkowego to czy moge pisac o dozor elektroniczny?

  • Szanowny Panie
   wniosek o dozór elektroniczny można składać jedynie do wyroków, w których Sąd orzekł karę do 1 roku pozbawienia wolności.
   W każdym wypadku bierze się pod uwagę karę orzeczoną, a nie karę pozostałą do wykonania.
   W Pańskim przypadku pozostaje jedynie możliwość ubiegania się o warunkowe zwolnienie z reszty kary.

 15. Witam. Mam pytanie czy mogę starać się o „Dozór elektroniczny” w czasie gdy otrzymałem już „bilet”

  • Szanowny Panie
   zakładam że przez bilet rozumie Pan nakaz stawiennictwa w zakładzie Karnym ?
   Oczywiście w takiej sytuacji również może Pan się starać o dozór elektroniczny.
   Należy jednak bardzo szybko działać, gdyż jest szansa, że uda się rozpoznać wniosek przed upływem terminu stawiennictwa, albo przekonać Sąd do uchylenia nakazu stawiennictwa ze względu na złożenie wniosku o dozór elektroniczny.

   Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w artykule pt: Złożenie wniosku o dozór elektroniczny a wezwanie skazanego do stawienia się w Zakładzie Karnym

 16. Ola pisze:

  WItam Serdecznie, mój Konkubent miał już dozór elektroniczny czy może mieć go jeszcze raz? Słyszałam również że mogę w swoim imieniu napisać takie podanie, do tego on też czy to jest prawda?

  • Szanowna Pani
   z wnioskiem o dozór elektroniczny może wystąpić skazany lub ustanowiony przez niego obrońca.
   Ewentualnie w imieniu skazanego wniosek może złożyć prokurator, kurator sądowy lub dyrektor zakładu karnego, w którym skazany odbywa karę pozbawienia wolności.
   Dozór elektroniczny może być udzielony tylko raz do każdego wyroku. Tzn. Jeżeli Pani konkubent ma kilka wyroków skazujących i w jednym z nich uzyskał dozór elektroniczny, to może się ubiegać o dozór do kolejnego wyroku o ile orzeczona kara nie przekracza on 1 roku pobawienia wolności.
   Jeżeli natomiast Pani konkubent ma 1 wyrok skazujący, który odbywał w systemie dozoru elektronicznego, a następie dozór został mu uchylony, to do tego konkretnego wyroku nie może już więcej ubiegać się o dozór elektroniczny.

 17. Brzoza pisze:

  Witam,
  jesli mam umowe o dzieło to czy wpływa to na decyzje sadu penitensjarnego w jakikolwiek sposob pozytywnie, badz tez negatywnie w mojej sprawie??? i czy stosunek odbywania kary jest równomierny z odsiedzeniem kary w ZK w stosunku 2:1
  Prosiłbym o pilna ospowiedz

  • Szanowny Panie

   umowa o dzieło może wpłynąć pozytywnie na decyzję Sądu, gdyż pokazuje, że ma Pan pracę, którą będzie Pan wykonywał w przypadku udzielenia przez Sąd zgody na dozór. W ZK nie będzie miał Pan takiej możliwości i zapewne straci Pan również szansę na kontynuowanie obecnie posiadanej umowy po odbyciu kary, więc jest to jak najbardziej trafiony argument.
   Odnośnie odbywania kary to 1 dzień dozoru elektronicznego jest równy jednemu dniowi pobytu w ZK.
   Dozór elektroniczny stanowi jeden z systemów odbywania kary pozbawienia wolności i nie stosuje się do niego żadnych przeliczników.
   Każdy dzień z opaską to o jeden dzień mniej w ZK.

 18. Anna pisze:

  Witam serdecznie mam pytanie oczywiscie o dozor elektroniczny moj partner Roman mial wyrok rok w zawieszeniu na trzy za wziecie kredytu z falszywym zaswiadczeniem kredyt byl brany dla kolezanki ktora miala wszystko splacic oczywiscie nie splacila nic on sie zalamal i wyjechal za granice uciekl po prostu w 2013roku odwieszono mu te kare poniewaz przebywal za granica i nie splacal dzis wiem de pozno ale chcialby zaczac splacac i odbyc te kare nie ukrywam ze z dozorem elektronicznym ja nie pracuje i mamy mala coreczke ma dwa lata cxy mamy realne szanse ze sad sie przychyli do naszej prosby on naprawde chce wszystko naprawic i wyjsc na prosta z ta opaska mogl by pracowac i powoli splacac ten dlug prosze powiedziec czy jest szansa po tym jak uciekl?nigdy nie mial problemow z prawem ten kredyt wzial bo kolezanka obiecala mu prace w barze ktory otworzy po wzieciu przez niego pozyczki a pozniej uciekla…a on nie dajac sobie rady z ta kwotavzrobil to samo. Z gory bardzo dziekuje za pomoc

  • Szanowna Pani
   oczywiście, że w opisanej przez Panią sytuacji jest szansa na uzyskanie dozoru elektronicznego.
   Okoliczność, że Pani partner uciekł za granicę i uchyla się od odbycia kary oczywiście jest okolicznością negatywną, jednak nie przekreśla ona szans na uzyskanie dozoru elektronicznego.
   Pozostałe opisane przez Panią okoliczności, jak również jego uprzednia niekaralność mogą przekonać Sąd do udzielenia mu zgody na dozór.
   W takiej sytuacji należy bardzo dokładnie opisać całą sytuację we wniosku o dozór by przekonać przekonać Sąd, że Pani partner zrozumiał swoje błędne postępowanie i zamierza odbyć orzeczoną wobec niego karę, a odbycie jej w systemie dozoru elektronicznego będzie najlepszym rozwiązaniem dla niego i jego rodziny.

 19. Magda pisze:

  Witam moje pytanie czy jesli maz przebywa w zk to ja moge za niego złozyc wniosek o dozór elektroniczny czy on musi go podpisac?

 20. Emilia pisze:

  Witam, mam pytanie mój tata składał wniosek o dozór elek.ale dostał negatywną zgodę ze względu na słabe parametry(zasięg) w takim wypadku czy jest możliwość złożenia odwołania i ewentualne wzmocnienie takiego zasięgu na własną rękę lub czy sąd przychyli się do odbywania takiej kary pod innym adresem gdzie taki zasięg jest wystarczający?

  • Szanowna Pani
   jeżeli odbyło się już posiedzenie o dozór elektroniczny i Sąd odrzucił taki wniosek ze względu na brak możliwości technicznych to niestety należy złożyć kolejny wniosek ze wskazaniem nowego miejsca odbywania dozoru. Są możliwości wzmocnienia zasięgu poprzez dołączenie odpowiedniej anteny/wzmacniacza sygnału, jednak takie kwestie należy omawiać z ekipą techniczną.
   Na przyszłość w trakcie badania technicznego proszę dowiedzieć się o jego wynik i ewentualne możliwości jego poprawy. Zaoszczędzi to dużo czasu, gdyż przed wyznaczeniem terminu można Sądowi wskazać nawet kilka innych miejsc odbywania dozoru elektronicznego.

 21. Kasia pisze:

  Witam!
  Zwracam się z prośbą do Pana jak pisze się skargę do zarządzenia do Sądu Okręgowego, gdyż Sąd zarządził,że nasz wniosek o SDE nie został rozpoznany ze względu na słaby zasięg( brak warunków technicznych). Mamy na tą skargę 7 dni,a czas płynie nieubłaganie.
  Czy możemy odkupić od kogoś taki wzmacniacz czy musimy kupić nowy,żeby mieć dowód zakupu? A czy jest możliwość na ten rok wypożyczyć od Sądu potrzebny sprzęt, bo po rozmowie z jednym skazanym dowiedzieliśmy się że on miał wypożyczony potrzebny sprzęt z Sądu?
  Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Dziękuję.

  • Szanowna Pani

   kwestie techniczne należy uzgadniać z firmą, która bada możliwości techniczne.
   Z nimi trzeba ustalić czy do spełnienia warunków wystarczy wzmacniacz, czy w ogóle nie ma możliwości odbywania kary w dozorze w Pani miejscu zamieszkania.
   Po ustaleniu, że dozór może być odbywany o ile mają Państwo czas najlepiej złożyć kolejny wniosek, gdyż przed Sądem Okręgowym łatwiej uzyskać zezwolenie na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.
   Jeżeli nie mają już Państwo czasu, bo został wyznaczony termin stawiennictwa w zakładzie karnym to w zażaleniu należy wpisać że warunki techniczne są, gdyż dokonali Państwo zmian czy zakupu sprzętu, które sprawiły że warunki techniczne uległy zmianie.

   • Kasia pisze:

    Dziękuję za odpowiedź,ale źle sformułowałam pytanie. W piśmie było napisane,że możemy złożyć skargę, a nie zażalenie,ale to chyba na jedno wychodzi. Nie dość,że nie mamy zasięgu to i nie mamy toalety w mieszkaniu, znajomo pani znająca się trochę na przepisach doradziła napisać drugi wniosek o odroczenie wyroku(pierwszy był przyznany, ajak się skończył pisaliśmy o SDE). Doradziła nam,że jesli nawet zakupimy wzmacniacz Sąd oddali nasz wniosek,dodam,że mieszkamy w środku lasu z dala od wszelkich nadajników.
    Czy mógłby Pan wyrazić swoje zdanie co mamy robić w naszej sytuacji?
    Dodam,że nie ma jeszcze wezwania do zakładu karnego. pozrawiam

 22. Łukasz pisze:

  Witam na pytanie do pana 2013 roku dostałem wyrok 1 rok pozbawienia wolności na trzy lata za artykuł 286,1 oraz naprawienia szkody teraz przyszło mi wezwanie na policje za ten sam czyn art 286,1 policja wysłała próbki do grafologa nie umyśle podpisałem umowę na ojca który nie żyje jeżeli policja udowodni mi winne czy np jakbym naprawił szkodę zapłacił zaległości za rachunku może policja umorzyć postępowanie mam drugie pytanie jeżeli policja nie umorzy postępowania dojdzie do sądu to wtedy sąd odwiesza wyrok na 100% jakby tak się stało mogę się starać o dozór elektroniczny lub odroczenie kiedy mógłbym składać ten wniosek o dozór bardzo proszę o pomoc z pana strony byłbym wdzięczny za odpowiedź

  • Szanowny Panie

   policja nie umorzy postępowania bo w sprawie o przestępstwo decyzje podejmuje prokurator.
   Nawet w przypadku ponownego skazania za to samo przestępstwo Sąd może nie zarządzić wykonania kary, jednak trzeba przedstawić odpowiednie argumenty żeby od zarządzenia wykonania kary odstąpił.
   Gdyby kara została jednak zarządzona to może się Pan starać o dozór elektroniczny.
   Wniosek należy złożyć do Sądu Okręgowego po uprawomocnieniu się postanowienia o zarządzeniu wykonania kary.

 23. Marcin Szustecki pisze:

  Witam mam pytanie pisze do sądu cały czas o odroczenie kary która mi orzeczono mam dziewczyne w ciąży 3 miesiącu. nie mamy żadnej pomocy od rodziny co mam robić skoro sąd. nie chce mi odroczyć.Jeżeli ją teraz zostawię to za co ona będzie żyć, z czego opłaci mieszkanie poradzcie mi co mam robić

  • Szanowny Panie

   żeby uzyskać konkretną odpowiedź musi Pan zadać konkretne pytanie.
   Rozumiem, że złożył Pan wniosek o przerwę, ale czy został on już rozpatrzony przez Sąd ?
   czy dostał Pan już nakaz stawiennictwa w zakłądzie karnym ?
   jaką karę ma Pan do odbycia ?

 24. Kasia pisze:

  Dziękuję za odpowiedź,ale źle sformułowałam pytanie. W piśmie było napisane,że możemy złożyć skargę, a nie zażalenie,ale to chyba na jedno wychodzi. Nie dość,że nie mamy zasięgu to i nie mamy toalety w mieszkaniu, znajomo pani znająca się trochę na przepisach doradziła napisać drugi wniosek o odroczenie wyroku(pierwszy był przyznany, ajak się skończył pisaliśmy o SDE). Doradziła nam,że jesli nawet zakupimy wzmacniacz Sąd oddali nasz wniosek,dodam,że mieszkamy w środku lasu z dala od wszelkich nadajników.
  Czy mógłby Pan wyrazić swoje zdanie co mamy robić w naszej sytuacji?
  Dodam,że nie ma jeszcze wezwania do zakładu karnego. pozdrawiam

 25. Łukasz pisze:

  Dziękuje za odpowiedź mam pytanie jeżeli bym się dogadał Polkomtel będę płacił w ratach czy prokurator pójdzie na taki układ odstąpi wnioskiem o akt oskarżenia do sądu byłbym wdzięczny za odpowiedź

 26. rafal konsek pisze:

  WITAM MAM PYTANIE SAD DRUGIEJ INSTANCJI UTRZYMAŁ W MOCY WYROK I STAŁ SIE PRAWOMOCNY W MIENDZY CZASIE ZŁOZYŁEM O ELEKTRONICZNE ODBYCIE KARY CZEKALI NA DECYZJE DRUGIEJ INSTANCJI CO DALEJ CZY BENDE MUSIAŁ SIE SIE STAWIC W ZAKŁADZIE KARNYM CZY POCZEKAJOM NA DECYZJE Z POLITENCJARNEGO

 27. dagmara pisze:

  Witam mam takie pytanie muj narzeczony stara sie o sde mamy 2letnia corke a ja nie pracuje, dziecko nie zostalo uznane jest tylko imie taty wpisane po drugie pochodze z warszawy a mieszkam w innym miescie i nie posiadam meldunku wiec nie moge zarejestrowac sie w urzedzie pracy prosze o pomoc

 28. Monika B. pisze:

  Witam. Wniosek mojego partnera, przebywającego z ZK, został wysłany przez jego wychowawcę, jednak muszę donieść oryginał oświadczenia zgody na odbywanie przez niego kary w mieszkaniu, które razem wynajmujemy. Od tygodnia biegam po sądach w Warszawie i niczego nie mogę się ani dowiedzieć gdyż odsyłają mnie tylko do kolejnych instytucji. Wyrok wydał Sąd Okręgowy Warszawa Wola, jednak obecnie mieszkamy na Pradze Południe, a ani w jednym ani w drugim sądzie nie chcą przyjąć ode mnie załącznika. Co mam zrobić z tym „małym” problemem? Nawet jego kurator społeczny sam nie wie gdzie mam to złożyć, a z sądowym nie ma kontaktu. Proszę o pomoc.

 29. Maria pisze:

  Witam.Mój mąż obecnie przebywa w delegacji .Dostał z sądu że musi się stawić do zakladu karnego w celu odbycia kary 7 miesiécy .Mnie nie bylo w domu ,pismo odebrala corka a máz jest w pracy w delegacji.Mamy chlopca ktory ma 19 miesiecy.Maz mial sie stawic do zakladu wczoraj i sie nie stawil.Czy jest jeszcze szansa aby mogl napisac pismo do sadu o dozor elektroniczny i do jakiego sadu musial by napisac.Bede wdzieczna za jakomkolwiek odpowiedz.

  • Szanowna Pani

   w tej sytuacji należy napisać wniosek o dozór wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary i złożyć je do Sądu Okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania skazanego.
   Fakt niestawiennictwa w ZK nie wpłynie na rozpoznanie wniosku o dozór, jednak jeżeli wniosek zostanie rozpoznany negatywnie należy dobrowolnie stawić się do ZK bo inaczej znacząco utrudni sobie szanse na pozytywne rozpoznanie kolejnego wniosku o dozór lub wniosku o warunkowe zwolnienie.

 30. a pisze:

  Witam!
  Moje pytanie dotyczy zgody osób zamieszkujących ze skazanym starającym się o dozór elektroniczny.
  Razem z chłopakiem (skazanym) wynajmujemy pokój w mieszkaniu 3-pokojowym.
  Chłopak stara sie o dozór elektroniczny i potrzebne do tego są podpisy wszystkich osób mieszkajacych. Czy po podpisaniu oświadczenie o zgodzie przez resztę współlokatorów będą oni w jakiś sposób sprawdzani? Jesteśmy obcymi sobie ludzmi i oni mają jakieś obiekcje co do podpisania oświadczenia.

  • Szanowna Pani

   osoby te nie będą dodatkowo sprawdzane, jednak przed rozpoznaniem wniosku o dozór elektroniczny w Państwa mieszkaniu pojawi się kurator, który potwierdzi udzielenie przez nich zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego we wspólnie zajmowanym mieszkaniu.
   Poza tym spotkaniem nie będą oni więcej uczestniczyć w procesie odbywania kary.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Proszę uspokoić pozostałych najemców, nie będą w jakikolwiek sposób sprawdzani, nie będą uczestniczyli w postępowaniu o dozór elektroniczny, ich udział w tej sprawie zakończy się z chwilą złożenia podpisów pod zgodą za wykonywanie dozoru elektronicznego w ich miejscu zamieszkania.

 31. Darek pisze:

  Witam mam pytanie w czerwcu 2014 roku zostałem złapany na kradzieży mam stała pracę w sądzie pani sędzia powiedziała ze mogę się starać o dozór elektroniczny jak to jest proszę o pomoc Dziękuję

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Sędzia, która prowadziła Pana sprawę o przestępstwo kradzieży udzieliła Panu prawidłowej informacji. Jeśli tylko kara pozbawienia wolności, jaka została Panu wymierzona za to przestępstwo nie przekracza 1 roku, wówczas może się Pan ubiegać o odbycie tej kary poza zakładem karnym – własnie w systemie dozoru elektronicznego. W tym celu powinien Pan jak najszybciej po uprawomocnieniu się wyroku skazującego złożyć na biurze podawczym Sądu Okręgowego właściwego dla Pana miejsca zamieszkania ( a więc miejsca, w którym będzie Pan odbywał kare pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego) wniosek o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego. Pana stała praca będzie Pana dużym atutem, to znaczy znacznie zwiększa Pana szanse na uwzględnienie wniosku przez Sąd. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w artykule wniosek o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

 32. Wacław pisze:

  Witam. 15.02.2017 mam posiedzenie ws.zarządzenia wykonania kary 1 roku pozbawienia wolności. Do tego dnia miałem również przedstawić dowody obowiązku naprawienia szkody, czego nie wykonałem. Czy jest możliwość przedłużenia tego czasu na tą spłatę? Mam łącznie do zapłaty 1400 zł. teraz podjąłem pracę i w ciągu miesiąca był bym w stanie to opłacić. Co mogę zrobić ,aby uzyskać jeszcze z miesiąc czasu na naprawieni szkody? czy po prostu już pisać o dozór elektroniczny? Prosze o jakies wskazówki z góry dziękuje. Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   witam, by przekonać Sąd do odstąpienia od zarządzenia wobec Pana kary pozbawienia wolności z powodu nie wykonania obowiązku naprawienia szkody powinien Pan zapłacić choć część z kwoty 1400 zł., spróbować skontaktować się z pokrzywdzonym, by uzyskać jego zgodę na zapłatę reszty w dłuższym terminie oraz wysłać do Sądu pismo z opisem tej sytuacji (załączając koniecznie kopię umowy o pracę) Wówczas ma Pan szansę przekonać Sąd, by na najbliższym posiedzeniu nie zarządził wobec Pana wykonania kary i by odroczył posiedzenie np. o 1 miesiąc, by sprawdzić, czy wywiąże się pan z tego obowiązku w późniejszym terminie.

   • Wacław pisze:

    A czy po zarządzeniu wykonania kary, będzie jeszcze możliwość naprawienia szkody w najbliższym czasie ? Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

 33. natia pisze:

  Dzien dobry,

  Otrzymalam zezwolenie na odbywanie kary w formie dozoru elektronicznego. Prokurator jednak zlozyl zazalenie na postanowienie Sadu Okregowego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary w SDE. Aktualnie juz odbywam kare w formie dozoru elektronicznego. Czy jest szansa, ze po posiedzeniu na wniosek prokuratora Sad Apelacyjny uchyli postanowienie Sadu Okregowego i zabiora mi dozor?

  Prosze o pomoc.

  Pozddawiam,
  Barbara

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Barbaro, Sąd Apelacyjny może oddalić zażalenie Prokuratora i utrzymać w mocy postanowienie zezwalające Pani na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, ale może również to zażalenie uwzględnić i uchylić zaskarżone postanowienie. Nie znając akt sprawy, w szczególności nie znając treści Pani wniosku o dozór elektroniczny i argumentów, jakie Pani w nim przywołała, nie znając uzasadnienia postanowienia Sądu Okręgowego i zażalenia Prokuratora nie sposób ocenić Pani szanse na utrzymanie w mocy decyzji Sądu penitencjarnego. Mogę Pani jedynie doradzić, by złożyła Pani jak najszybciej do Sądu pismo – Pani odpowiedź na zażalenie Prokuratora, w którym zmierzy się Pani z argumentami wskazanymi przez Prokuratora w zażaleniu i jednocześnie będzie Pani broniła postanowienia wydanego przez Sąd Okręgowy.

 34. Katarzyna pisze:

  Witam. Co jeśli strona nie stawi się na posiedzeniu w sprawie dozoru elektronicznego? Jakie grożą jej za to konsekwencję.

  • Małgorzata Fil pisze:

   W takim wypadku sąd wyda rozstrzygnięcie pod nieobecność skazanego, o ile nie złoży on wcześniej wniosku o odroczenie sprawy z uwagi na swoją uspawiedliwiona nieobecność.

 35. Ilona pisze:

  Witam , moj partner nie odbyl kary prac spolecznych i w zwiazku z tym stara sie o dozor elektroniczny , chcemy przelozyc jako dokument akt urodzenia dziecka , aczkolwiek posiadamy tylko odpis a czas na wyrobienie pelnego aktu jest dluzszy od terminu kiedy mamy zlozyc wniosek. Wniosek ma byc skladany dzisiaj ostatecznie. Czy odpis aktu dziecka moze byc wystarczajacy ? Czy sąd ma wglad w pelen odpis aktu .?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *