Planowana nowelizacja przepisów o dozorze elektronicznym

Do napisania poniższego artykułu skłoniły mnie liczne pytania i wątpliwości czytelników bloga, które dotyczą planowanej nowelizacji przepisów dotyczących dozoru elektronicznego.

Obecnie dozór elektroniczny jest uregulowany w Ustawie o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego z dnia 7 września 2007 r. Ustawa ta stanowi odrębny od Kodeksu Karnego akt prawny i obejmuje wszystkie przepisy dotyczące odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Aktualnie  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad poważną nowelizacją Kodeksu Karnego, która obejmie również zmiany w instytucji dozoru elektronicznego.

Zgodnie z projektem nowelizacji w dozorze elektronicznym zostaną wprowadzone następujące zmiany:            

 1. Instytucja dozoru elektronicznego będzie częścią kodeksu karnego. Uchylona zostanie obecnie obowiązująca ustawa o dozorze elektronicznym, a przepisy dotyczące tej instytucji zostaną wprowadzone jako część kodeksu karnego.
 1. Dozór elektroniczny będzie stanowić jedną z form odbywania kary ograniczenia wolności obok np. wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Tak więc zamiast wykonywać prace społeczne Sąd może orzec, że skazany na karę ograniczenia wolności będzie ją odbywał poprzez noszenie na nodze opaski w ramach dozoru elektronicznego. Oczywiście dozór elektroniczny dalej będzie można stosować do kary pozbawienia wolności do 1 roku. 
 1. Kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania będzie mogła być orzekana jedynie w wymiarze nieprzekraczającym 1 roku, tj. np. 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Obecnie kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania może być orzekana w wymiarze do 2 lat pozbawienia wolności, co po wejściu w życie nowelizacji przestanie być możliwe. Nie będzie już zatem klasycznej kary za rozbój 2 na 5 lat próby.
 2. Kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania nie będzie można orzekać wobec skazanego, który  wcześniej był już skazany na karę pozbawienia wolności. Znikną zatem karty karne z kilkunastoma wyrokami skazującymi na karę pozbawienia wolności – wszystkimi z zawieszeniem jej  wykonania
 1. W zamian za zaostrzenie przepisów dotyczących orzekania kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, zostanie wprowadzona nowa kara łącząca kary: pozbawienia wolności z ograniczeniem wolności. Wobec sprawców czynów zagrożonych karą pozbawienia wolności, Sąd będzie mógł orzec karę pozbawienia wolności do 3 miesięcy jeżeli jednocześnie orzeknie karę ograniczenia wolności do 2 lat. Zważywszy na to, że karę ograniczenia wolności będzie można odbywać w systemie dozoru elektronicznego w praktyce bardzo rozszerzy to możliwości stosowania tej instytucji. Dla przykładu: za przestępstwo rozboju z art. 280 k.k. zagrożone karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności Sąd będzie mógł orzec np. karę 2 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności oraz karę 1 roku i 8 miesięcy ograniczenia wolności, do odbycia w systemie dozoru elektronicznego.
 1. Kolejną istotną zmianą będzie możliwość zamiany kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na karę ograniczenia wolności lub grzywny w przypadku wszczęcia postępowania o zarządzenie wykonania kary. Obecnie Sąd może jedynie albo karę zarządzić, albo dać skazanemu kolejną szansę i warunkowo zawieszonej kary nie zarządzać. Po nowelizacji Sędzia dodatkowo będzie mógł zamienić taką karę na karę ograniczenia wolności, którą również będzie można odbyć w dozorze elektronicznym lub grzywnę. Pozwoli to w wielu przypadkach uniknąć odwieszania bezwzględnej kary pozbawienia wolności, jednocześnie mając możliwość nałożenia na skazanego dodatkowych dolegliwości.

Zgodnie z planami Ministerstwa Sprawiedliwości opisana powyżej nowelizacja powinna wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Obecnie jednak ciężko jest przewidzieć na ile realne są to plany, gdyż zależy to przede wszystkim od tego, jak szybko nowelizacja zostanie uchwalona przez sejm i senat.

UWAGA!

Od 15 kwietnia 2016 r. obowiązuje nowelizacja przepisów prawa karnego oraz karno-wykonawczego, która przywraca rozwiązania sprzed 1 lipca 2015 r. i objęcie tym samym systemem dozoru elektronicznego części osób skazanych na karę więzienia.

Więcej na temat odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego znajdziesz w artykule:

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

oraz

Ile się czeka na rozpoznanie wniosku o dozór elektroniczny?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

80 odpowiedzi na „Planowana nowelizacja przepisów o dozorze elektronicznym

 1. xxx pisze:

  Witam,
  odnosząc się do Pana artykułu mam jedno pytanie. Ustawa o SDE ma obowiązywać teoretycznie do 31 sierpnia 2014. Czy w takim razie do momentu jej włączenia do KK (planowo 1.01.2015), Sąd nie będzie miał możliwości jej orzekania?

  Pozdrawiam!

  • W sierpniu zeszłego roku została uchwalona zmiana w ustawie o dozorze elektronicznym, na mocy której został uchylony art. 89 ust. 2 ustawy stanowiący że ustawa obowiązuje do dnia 31 sierpnia 2014 r. Dz.U. z 2013 r. poz. 915. Obecnie ustawa została wprowadzona na stałe do systemu prawa karnego i nie ma terminu, w którym przestanie obowiązywać.
   Dopiero nowelizacja kodeksu karnego uchyli obowiązywanie obecnej wersji ustawy o dozorze elektronicznym.

 2. marika pisze:

  to czyli ma byc do 2 lat branzoletka czy od wrzesnia 2014 roku tak slyszlam czy to prawda ?

  • Szanowna Pani
   planowana nowelizacja kodeksu karnego, która obejmuję nowelizacje przepisów o dozorze elektronicznym zgodnie z planem Ministerstwa Sprawiedliwości ma wejść w życie od stycznia 2015 roku jednak jest to dopiero plan więc wiele w tej kwestii się jeszcze może zmienić.
   Natomiast plany nie obejmują na chwilę obecną rozszerzenia dozoru elektronicznego do 2 lat.

 3. marika pisze:

  witam czy bedzie ta kara do dwuch lat od wrzesnia w dozorze elektronicznym ?

 4. Monika pisze:

  Mam pytanie mąż obecnie przebywa w zakladzie karnym od maja
  Ma wyrok 1 roku i 6 mięsie cy czy on może starać sie o dozór

  Prosze o pilna odpowiedz

 5. Iwona pisze:

  Maz został skazany za jazdę na rowerze na 10 miesięcy bezwzględnej odsiadki.Złamał zakaz sądowy,prowadzenia rowerów, który sąd na niego nałożył kiedy spowodował kolizje samochodem pod wpływem alkoholu.Mąż odsiadywał wyrok i jest recydywistą ,ale według przepisów kwalifikuje się na dozór elektroniczny.Kara orzeczona, według jego oceny była zbyt wysoka do popełnionego czynu(droga za miastem,slepa uliczka,miejsce postoju policjantów na nocne drzemki :), Mąż przez rok nie wstawiał się do odbycia kary.Prowadził własną firmę,utrzymywal siebie i rodzinę,płacił podatki,Został zatrzymany i od razu złożył pismo o dozór.Dozór nie został mu przyznany i sędzia oznajmiła ,ze takiego dozoru nigdy mu nie udzieli!!!Sąd nie uznał uzasadnienia,ze mąż potrafi sam się utrzymać,prowadził własną firmę,która obenie jest zawieszona,nie wziął pod uwagę niepełnosprawności dziecka,ani tego ze opinia kuratora,wychowawcy więźnia była pozytywna.Domyślamy się, ze powodem jest niewstawienie się do więzienia i złamanie zakazu sądowego.Jak skutecznie napisać kolejny wniosek o dozór elektroniczny,na jakie artykuły się powoływać biorąc pod uwagę to co powyżej?Proszę o pomoc.

  • Szanowna Pani
   po pierwsze kolejny wniosek będzie o dozór będzie najprawdopodobniej rozpatrywany przez innego sędziego.
   Po drugie okoliczności, które Pani opisała stanowią bardzo solidną podstawę do uwzględnienia wniosku o dozór,jednak znaczenie ma też sposób ich opisania i wykazania Sądowi, że z tych powodów powinien on przyznać mężowi dozór.
   Jeżeli mąż przebywa obecnie w ZK to musi się tam starać o jak najlepszą opinię. Warto również porozmawiać z wychowawcą czy nie zechciałby złożyć w imieniu męża kolejnego wniosku o dozór, gdyż nie obowiązuje go 3 miesięczny termin przerwy pomiędzy wnioskami.
   Warto również rozważyć pomoc adwokata, który pomoże w napisaniu jak najlepszego wniosku i zaprezentuje męża w dobrym świetle podczas posiedzenia o dozór. Jeżeli jest Pani zainteresowana pomocą proszę o kontakt na maila miller@adwokat-stelmaszczyk.pl lub telefonicznie pod nr 607 22 34 20

 6. Kaaa pisze:

  witam czy to prawda że SDE ma byc do 2 lat?

  • I tak i nie.
   Zgodnie z obecnymi planami dozór elektroniczny przejdzie bardzo dużą nowelizację.
   Obecnie stanowi on system wykonywania kary pozbawienia wolności, natomiast po nowelizacji będzie systemem odbywania kary ograniczenia wolności.
   Sądy będą też miały możliwość orzekania łączonej kary tj. do 3 miesięcy pozbawienia wolności oraz do 2 lat ograniczenia wolności np. w ramach dozoru elektronicznego.
   Ma zostać również wprowadzona możliwość zamiany wcześniej orzeczonej kary do pozbawienia wolności do 2 lat na ograniczenie wolności do 4 lat.
   Jednak o konkretnym zastosowaniu tych pomysłów będzie można mówić po ostatecznym uchwaleniu ustawy.

 7. Komminowa Bransoletka pisze:

  Witam… W zeszlym miesiacu zatrzymali mi siostre. Miala wyrok w zawieszeniu 2 na 4lata . Wyrok odwiesili i chcialbym sie dowiedziec czy moze starac sie o dozor elektroniczny. PROSZE O POMOC W TEJ SPRAWIE!

  • Szanowny Panie
   jeżeli orzeczona wobec siostry kara to 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 4 lat próby to obecnie nie ma możliwości odbycia jej w dozorze elektronicznym. Jeżeli wyrok został już odwieszony to nie również możliwości wnioskowania o nie zarządzanie kary.
   W obecnej sytuacji pozostaje jedynie złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary, lub przerwę w karze jeżeli siostra została już osadzona w ZK.

 8. Marika pisze:

  Mam pytanie partner dostal kare 10miesiecy pozbawienia wolnosci. odsiedzial juz 4 miesiace jest na polotworku pracuje w zakladzie i ma dobra opinie . mamy mala coreczke i ze zwzgledu na nia staramy sie o przerwe w karze poniewaz tam gdzie mieszkam z nia na zime nie ma warunkow i partner byl jedynym zywielem i uczymujacym rodzine . jakie mamy szanse na to ze dostanie ta przerwe w karze tym bardziej ze siedzi za kary ktore sa stare z przed lat bo mial wtedy 18 a teraz 26 i nie sa to wyroki ciezkie tylko smieszne sprawy. prosze o odpowiedz Pozdrawiam .

 9. Marika pisze:

  Dodam jeczcze ze dzien po tym jak zamkneli mi partnera to zlorzylam spoznione pismo o odroczenie bo caly czas odraczalismy i bylo ok . i wlasnie na to pismo sad dal odpowiedz mojemu partnerowi do zakladu karnego o przerwe w karze . sami mu o to wystapili . i wszystki grzywne jakie mial ma zaplaone . prosze o porade w mojej sparwie . Dziekuje .

 10. Marika pisze:

  Prosze o Rade !!! Dziekuje

  • Szanowna Pani

   wniosek o odroczenie w momencie osadzenia skazanego w ZK automatycznie zamienia się we wniosek o przerwę w karze.
   Jeżeli partner odbył już 4 z 10 miesięcy kary pozbawienia wolności to ja osobiście zalecałbym wnioskowanie o warunkowe zwolnienie z reszty kary, gdyż po przerwie będzie musiał wrócić do ZK na resztę kary, a w przypadku warunkowego zwolnienia, jeżeli się będzie dobrze sprawował to do ZK już nie wróci.
   Podane przez Panią okoliczności stanowią podstawę do udzielenia przerwy w karze szczególnie w okresie zimowym, jednak bez zapoznania się aktami sprawy ciężko jest dokładnie kreślić szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

 11. Marika pisze:

  A czy jest taka mozliwosc ze jak dostasnie przerwe w karze to mozemy wnioskowac o odriczenie a potem o zawieszenie . ?.

 12. marika pisze:

  Witam czy moge prosic o odpowiedz jeszcze na to pytanie . Dziekuje Bardzo .

  • Szanowna Pani

   oczywiście jest taka możliwość.Jeżeli Sąd odroczy karę na okres przekraczający 1 rok czasu to można złożyć wniosek o warunkowe zawieszenie jej wykonania.
   Jednak w przedstawionej przez Panią sytuacji doradzałbym składanie wniosku o warunkowe zwolnienie.

 13. marika pisze:

  Dziekuje tylko nie dodoalam ze partner ma drugie 10 miesiecy czyli 20 razem i dlatego o braznoletke nie moglismy skaldac ani o te warunkowe zwolnienie. i by musisla 10 przesiedziec zeby o to sie ubiegac to o tym wiemy . to dobrze slyszalam ze mozna odraczac nawet jak jest sie na przerwie w kaze zalezy nam na tym bo zostalam w trudnej sytulacji z malym dzieciem . czyli ja teraz partner bedzie mial wokande i przebiegnie ona pomyslnie to mozemy odrazu sladac o odroczenie wyrokow a potem o zawieszenie tak ? . dziekuje bardzo za porade :)

 14. ja pisze:

  Witam mam sprawe mialem firme aktulanie jest od dzisiaj zawieszona ale przed tem mialam telefony w orange za ktore niestety nie palacilam rachunkow i bylam na komisariacie sprawe jest w prokuraturze . nigdy nie bylam karana za tekie sprawy i jestem sama z dzieciekm partner w zakladzie karnym . co mozze mi grozic za to jakas kara w zaiweszeniu i zaplata wszystkich kosztow ? prosze o porade .

  • Szanowna Pani

   jest to blog poświęcony dozorowi elektronicznemu więc proszę o zadawanie pytań z nim związanych.
   Nie zapłacenie rachunków za telefon komórkowy nie jest przestępstwem, operator może dochodzić ich zapłaty na podstawie prawa cywilnego i poprzez postępowanie egzekucyjne.
   Jeżeli natomiast podawała Pani nieprawdziwe informacje przy zawieraniu umów o telefon komórkowy to może stanowić to podstawę do postawienia Pani zarzutów i odpowiedzialności karnej.
   Konkretnych informacje na ten temat mógłbym jednak Pani udzielić dopiero po dokładnym zapoznaniu się z Pani sprawą.

 15. marika pisze:

  Witam pisze do mojej sprawy ktora opisywalam wczesniej . dostalismy termin sprawy na 23 wrzesnia do tego dostalismy prawnika z urzedu ktory ma reprezentowac partnera, czy on jak sie zapozna z nasza sparwa bo ma przyjsc na spotkanie przed sprawa to duzo moze nam pomoc i sa wieksze szanse ze otrzymamy ta przerwe w karze bo argumenty sa naprawde powazne chodzi o dziecko male i wraunki w ktorych nie mozemy mieszkac zima i nie daje rady sama w utrzymaniu jej. prosze o porade i dziekuje bardzo > Pozdrawiam.

  • Oczywiście, że udział prawnika pomoże, szczególnie jeżeli spotka się z Państwem wcześniej i omówi sytuację.
   Prawnik powinien wiedzieć, które argumenty są najmocniejsze i dają największe szanse na przekonanie Sądu i odpowiednio je podkreślić.
   Powinien również tak przedstawić słabsze strony Państwa wniosku by nadać im jak najmniejsze znaczenie.

 16. Marika pisze:

  Dziekuje napewno sie spotka z nami . Mam nadzieje ze nam sie uda :) Pozdrawiam i dzieuje za wszystkie udzielone porady z pana strony .

 17. Marika pisze:

  Witam czy to prawda ze weszla ustawa z dniem 1 wrzesnia o dozor elektroniczny do 2 lat ?

 18. Monika pisze:

  witam mam pytanie czy jak mój partner przebywa w zakładzie od października zeszłego roku a koniec kary ma w sierpniu to mógłby pisać o dozór elektroniczny? zostałam sama z trójką dzieci gdzie jedno urodziło się nam w maju tego roku i nawet nie może dziecku nadać nazwiska ani uznać je za swoje ja choruje na depresje już sama nie wiem co robić proszę o poradę

  • Szanowna Pani
   do dozoru elektronicznego liczy się długość kary orzeczonej w wyroku Sądu, a nie kary pozostałej do odbycia.
   Jeżeli dobrze rozumiem, partner został skazany na karę dłuższą niż rok ?
   W takiej sytuacji po odbyciu połowy kary może się starać o warunkowe zwolnienie z reszty kary.

   • Monika pisze:

    tak proszę Pana on dostał jeden rok ale odwiesili mu zawiasy ( 9 mc.) a teraz w październiku nabywa praw do stawienia się na wokandę na przedterminowe warunkowe zwolnienie ale dziękuję za odpowiedź

 19. Damian pisze:

  Witam serdecznie.
  Mam pytanie odnośnie nowelizacji SDE , czy wiadomo już coś odnośnie tego czy dozór elektroniczny będzie obejmował skazanych do lat dwóch za odpowiedź z góry dziękuje i pozdrawiam.

 20. ania pisze:

  Chcialam sie dowiedzieć kiedy będzie wprowadzony dozor na 2 lata? Czy styczniu?

  • Szanowna Pani,

   niestety na chwilę obecną to nie jest możliwe. Projekt nowelizacji ciągle znajduje się w komisjach sejmowych, więc w najbliższym czasie nie wejdzie w życie.
   Jak tylko będą jakieś konkretne informacje w tej sprawie, na pewno opublikuje je na blogu w formie artykułu.

 21. jarek pisze:

  Witam,
  Czy jak mam kare 2 lat pozbawienia wolnosci a nie dostałem jeszcze biletu to czy bede mogl po nowym roku pisac o dozór elektroniczny?

  • Szanowny Panie,

   niestety na chwilę obecną to nie jest możliwe. Projekt nowelizacji ciągle znajduje się w komisjach sejmowych, więc w najbliższym czasie nie wejdzie w życie.
   Jak tylko będą jakieś konkretne informacje w tej sprawie, na pewno opublikuje je na blogu w formie artykułu.

 22. patuuuuuuu pisze:

  Dzien dobry
  moj chlopak dostal 1 rok pozbawienia wolnosci obecnie jesr w ZK. I stara sie o sde. Ale mam pytanie dotuczace tego ze moga mu odwiesic inny wyrok ale jeszcze nic nie odiesili czy jest mozliwosv dostania sde ? Jak do wokandy nic mu nie odwiesza ? Jeszcze jedno pytanie mial 31,10,2014 r pomiar domu kiedy mozna spodziewac sie spodziewac sie wokandy ? …… A. I czy gdyby dostal sde a pozniej bby mu odwiesili wyrok czy mozna sie odraczwc ?

  • Szanowna Pani,

   fakt, że może być odwieszony kolejny wyrok nie ma wpływu na przyznanie dozoru elektronicznego, jednak jeżeli chłopak dostanie dozór a następnie odwieszą mu wyrok to automatycznie uchylony zostanie dozór i obie kary będzie musiał odbyć w ZK.
   Z odwieszeniem wyroku można jednak walczyć lub przynajmniej przeciągnąć je w czasie do zakończenia odbywania pierwszej kary w sde.
   Wokanda zazwyczaj wyznaczana jest w przeciągu 1 miesiąca od złożenia wniosku w Sądzie. termin pomiaru technicznego nie ma tutaj znaczenia.

 23. Domi pisze:

  Witam. Mam pytanie.Mojego narzeczonego zabrali 30 pazdziernika mial miec rok wyroku dopiero w zakladzie karnym okazalo sie ze marok i 6msc. Czy to prawda ze od stycznia bd mogl sie starac o dozor elektroniczny? Tak mu powiedzial wychowawca w ZK. Zostalam sama z dwójka dzieci (cztero i dwu latka) bez pracy bez pieniedzy.. Co mam teraz robic?

  • Szanowna Pani,

   niestety na chwilę obecną to nie jest możliwe. Projekt nowelizacji ciągle znajduje się w komisjach sejmowych, więc w najbliższym czasie nie wejdzie w życie.
   Jak tylko będą jakieś konkretne informacje w tej sprawie, na pewno opublikuje je na blogu w formie artykułu.

   • Domi pisze:

    Mam jeszcze takie pytanie. wczoraj okazalo sie ze ten rok i 6msc to sa dwie kary. rok za kradziez z 2009r i 6msc za pobicie 2011r. te kry nie s polaczone czy w takim przypadku mozemy starac sie o dozor elektroniczny? Czy coś z tego bd? I jeszcze pytanie czy ten rok mozna by sprobowac zamienic na grzywne czy nie bardzo? Chłopak jest od dwuch tygodni w zakładzie karnym.

 24. ania pisze:

  Mam pytanie jezeli ktos ma recedywe to moze uzyskac dozor elektroniczny?

  • Szanowna Pani

   recydywa zwykła tj. z art. 64 § 1 k.k. nie jest przeszkodą dla dozoru, chociaż wpływają negatywnie na prognozę kryminalistyczną i obniżają szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Natomiast recydywa wielokrotna z art. 64 § 2 k.k. uniemożliwia Sądowi uwzględnienie wniosku o dozór elektroniczny.

 25. Domi pisze:

  ?? Czekam na odp.

 26. Domi pisze:

  Mam jeszcze takie pytanie. wczoraj okazalo sie ze ten rok i 6msc to sa dwie kary. rok za kradziez z 2009r i 6msc za pobicie 2011r. te kry nie s polaczone czy w takim przypadku mozemy starac sie o dozor elektroniczny? Czy coś z tego bd? I jeszcze pytanie czy ten rok mozna by sprobowac zamienic na grzywne czy nie bardzo? Chłopak jest od dwuch tygodni w zakładzie karnym.

 27. czarli pisze:

  witam wszystkich podaje link o nowelizacjach ktore rzad przyjol i wchodzi w to dozor elektroniczny do 2 lat

  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/795431,rzad-przyjal-projekt-nowelizacji-kodeksu-karnego.html
  Prosze.

 28. Artur pisze:

  Witam serdecznie Panie Michale
  Chciałbym ponowić pytanie poprzedników o podpisaniu jakiś zmian w sprawie dozoru elektronicznego. Z tego co czytałem na stronie Kancelarii Prezydenta RP uchwała została podpisana.Niestety brak niej informacji odnośnie okresu wyroku które to osoby mogą się starać o dozór.Czy te owe dwa lata zostały podpisane ???? Proszę o odpowiedz w powyższej kwestii.Serdecznie dziękuję

  • Adrian Kossak pisze:

   Szanowny Panie,
   w przeciągu kilku najbliższych dni umieszczę artykuł opisujący zakładane zmiany które wejdą w życie z dniem 1 lipca 2015 roku. Zakładana nowelizacja Kodeksu Karnego, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2015 roku, całkowicie znosi obowiązującą dotychczas Ustawę o odbywaniu kary w systemie elektronicznym z dnia 7 września 2007 roku. Wedle art. 28 ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o zmianie ustawy Kodeks Karny oraz niektórych ustaw zakłada iż ustawa z dnia 7 września 2007 roku traci moc z dniem 1 lipca 2015 roku, jednakże do skazanych co do których wyrok uprawomocnił się do dnia 1 lipca 2015 roku stosuje się ustawę z dnia 7 września 2007 roku a w związku z tym wszystkie dotychczasowe zasady, czyli min. wysokość orzeczonej kary (do 1 roku). Nowe zasady odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, będą umieszczone w dziale VII Kodeksu Karnego Wykonawczego. Natomiast dozór elektroniczny będzie stosowany jako jedna z form ograniczenia wolności już na etapie postępowania sądowego. Wobec powyższego dla osób które są już osadzone w zakładach karnych jak i tych co do których zapadnie prawomocny wyrok do dnia 1 lipca 2015 roku będą stosowane zasady dotychczasowe, które szczegółowo opisaliśmy w poprzednich artykułach.

 29. Paulina pisze:

  Witam,
  Chciałabym się dowiedzieć czy wiadomo juz od kiedy wchodzi ustawa iż dozór elektroniczny bedzie do 2 lat?

  • Szanowna Pani

   ustawa o nowelizacji dozoru wchodzi w życie od 1 lipca jednak nie przewiduje możliwości ubiegania się o dozór dla osób skazanych na kary przekraczające 1 rok pozbawienia wolności.

 30. Ula pisze:

  Dzień dobry,
  Bardzo proszę o pomoc. W ostatnich dniach byłam u adwokata w sprawie dozoru elektronicznego dla męża (wyrok 12 m-cy – zakaz prowadzenia pojazdów – przebywa w zakładzie karnym), który powiedział mi, że musimy się śpieszyć iż dozory elektroniczne będą obowiązywały tylko do lipca 2015 r. Jeżeli wniosek mojego męża będzie odrzucony to może nie mieć szansy ubiegać się po raz drugi.
  Z tego co wiem to od 1 lipca 2015 r. ma wejść nowa ustawa dot. dozoru elektronicznego na korzyść skazanego.
  W związku z czym chciałabym się zapytać : czy dozory elektroniczne będą nadal obowiązywały?
  Pozdrawiam serdecznie

 31. basia pisze:

  Witam czy od 1 lipca 2015 zmieniło sie cos odnośnie przerwy w Karze

  • Szanowna Pani

   ten blog dotyczy dozoru elektronicznego a nie całego postępowania wykonawczego.
   Z pytaniami odnośnie przerwy w wykonaniu kary zapraszam na mojego bloga pt. Pozbawienie wolności.

 32. basia pisze:

  Witam czy od 1 lipca zmieni się cos odnośnie przerwy w karze?

  • Szanowna Pani

   ten blog dotyczy dozoru elektronicznego a nie całego postępowania wykonawczego.
   Z pytaniami odnośnie przerwy w wykonaniu kary zapraszam na mojego bloga pt. Pozbawienie wolności.

 33. Majka pisze:

  Witam,

  Mam pytanie odnosnie Art. 14 ust. 2 nowej ustawy:

  „W stosunku do skazanych, o których mowa w ust. 1, wobec których orzeczono wykonywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, oraz w stosunku do skazanych, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy odbywają karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym w tym systemie, sąd, na wniosek skazanego, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, może zamienić pozostałą do odbycia karę pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności.
  3. W razie zamiany kary pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem okresu przewidzianego w art. 107 § 4 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym ”

  1. Do ktorego Sadu nalezy zlozyc taki wniosek, Penitrncjarnego, czy tego ktory wydal wyrok?
  2. Czy wniosek taki mozna zlozyc tuz po 1 lipca?
  3. Czy w momencie zmiany kary na ograniczenia wolnosci (z dotychczasowego pozbawienia wolnosci) przestaje obowiazywac tzw. „harmonogram dnia” i ograniczenie godzinowe?

  Bardzo dziekuje za odpowiedzi!

  • Szanowna Pani

   teoretycznie wniosek można złożyć przed 1 lipca jednak istnieje ryzyko, że jeżeli Sąd przystąpi do jego badania również przed 1 lipca to zostanie on zwrócony, więc dla bezpieczeństwa proponuje by złożyć go zaraz po 1 lipca.
   Wniosek taki należy złożyć do Sądu penitencjarnego, właściwego dla miejsca odbywania kary przez skazanego.
   Sąd na nowo określi postanowieniem obowiązki, których musi przestrzegać skazany w okresie odbywania kary.

 34. Agnieszka pisze:

  Witam
  Mąż jest na warunkowym zwolnieniu z kary, dozór kuratora upływa w listopadzie tego roku. Niestety z powodu niespłacenia został mu odwieszony drugi wyrok 1 roku. Czy będzie mógł starać się o dozór elektroniczny? Czy ma na to wpływ że był na warunkowym zwolnieniu?
  Pozdrawiam

  • Szanowna Pani

   oczywiście można wystąpić o dozór elektroniczny.
   Fakt, że mąż aktualnie przebywa na warunkowym zwolnieniu nie będzie stanowił przeszkody a nawet nie powinien wpływać pozytywnie na decyzję Sądu odnośnie udzielenia zgody na dozór elektroniczny.

 35. Maria pisze:

  Witam! Moj syn obecnie odbywa kare 2 lat czy ma szanse na dozor elektroniczny? jezeli tak to prosze o odpowiedz …nadmienie ze jest juz 3 miesiace w zakladzie.

  • Szanowna Pani

   ustawa która wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., to nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadza dozór elektroniczny jako jeden z działów kodeksu karnego.
   Na jej podstawie dozór elektroniczny przestanie być tak jak w chwili obecnej jednym z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, a stanie się formą odbywania kary ograniczenia wolności.
   Od 1 lipca 2015 r. w systemie dozoru elektronicznego będzie, więc można odbywać kary do 2 lat ograniczenia wolności, a nie kary do 2 lat pozbawienia wolności.
   Po nowelizacji wprowadzony zostanie natomiast kolejny rodzaj kary, tj. łączona kara do 3 miesięcy pozbawienia wolności, z karą do 2 lat ograniczenia wolności. W ten sposób skazani będą trafiać na krótki okres do zakładów karnych a resztę kary odbywać w domu w systemie dozoru elektronicznego.

 36. zalamana matka pisze:

  witam. mojemu mezowi odwieszono wyrok (6miesiecy) z tym ze nic o tym nie wiedzielismy gdyz poczta przychodzi na adres jego zameldowania a nie zamieszkania, a nikt go o zadnych powiadomieniach nie poinformowal. przez przypadek zostal zatrzymany przez policje i dowiedzial sie ze musi isc do wiezienia. policja twierdzi ze sie ukrywal gdyz pocztqa nie odebrana traktowana jest jako odebrana i tyle. dowiedzielismy sie ze moze strarac sie o system dozoru elektronicznego. jednak slyszalam ze od lipca ma byc tak, ze jesli ktos sie ukrywal nie moze sie o to starac czy jest to prawda? co robić?

  • Szanowna Pani

   w opisanej sytuacji mąż jak najbardziej może się starać o dozór elektroniczny.
   Proszę jednak pamiętać, że Sądowi zawsze należy wskazywać aktualny adres do korespondencji, gdyż bez tego powstają właśnie takie sytuacje jak Państwa.
   Wniosek należy złożyć jak najszybciej, gdyż jego rozpoznanie trwa koło 1 miesiąca czasu.

 37. Kamila pisze:

  Witam, czy wiadomo już kiedy bedzie można odbywac w SDE karę do 2 lat?

  • Szanowna Pani

   ustawa która wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., to nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadza dozór elektroniczny jako jeden z działów kodeksu karnego.
   Na jej podstawie dozór elektroniczny przestanie być tak jak w chwili obecnej jednym z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, a stanie się formą odbywania kary ograniczenia wolności.
   Od 1 lipca 2015 r. w systemie dozoru elektronicznego będzie, więc można odbywać kary do 2 lat ograniczenia wolności, a nie kary do 2 lat pozbawienia wolności.
   Po nowelizacji wprowadzony zostanie natomiast kolejny rodzaj kary, tj. łączona kara do 3 miesięcy pozbawienia wolności, z karą do 2 lat ograniczenia wolności. W ten sposób skazani będą trafiać na krótki okres do zakładów karnych a resztę kary odbywać w domu w systemie dozoru elektronicznego.

 38. Renata pisze:

  Mój mąż dostał karę pozbawienia wolności na 16 miesięcy za jazdę pod wpływem alkoholu samochodem. I to były 2 wyroki. Pierwszy wynosił 10, a drugi 6 miesięcy. Oba te wyroki złączono i kara wyniosła właśnie 16 miesięcy.
  Mąż odbył 4 miesiące tej kary i dostał półroczną przerwę w odsiadce, która mu się teraz właśnie kończy. Został mu rok kary, którą musi teraz odbyć. I jest pytanie, czy w takim przypadku może starać się o dozór elektroniczny? Bo mąż pisał niedawno o ten dozór i sąd mu to odrzucił. Mamy niepełnosprawnego syna i mi samej ciężko jest sobie poradzić bez męża w domu. Proszę o pomoc. To dla nas bardzo ważne. Co możemy zrobić?

  • Szanowna Pani,

   o dozór można się starać jedynie jeżeli kara orzeczona tj. ta która została zapisana w wyroku sądu nie przekracza 1 roku pozbawienia wolności.
   Nie ma znaczenia ile kary pozostało do odbycia, dlatego sąd odrzucił wniosek męża o dozór i nie mają Państwo możliwości by dozór elektroniczny uzyskać.
   Mogą Państwo wnosić o warunkowe zwolnienie z reszty kary po odbyciu połowy kary.

 39. Renata pisze:

  Witam, mój mąż miał 2 wyroki za jazdę pod wpływem alkoholu, pierwszy wynosił 6 miesięcy, a drugi 10. Gdy w zeszłym roku mąż odbywał karę obydwa te wyroki zostały złączone (co razem dało 16 miesięcy). Zeszłego roku odsiedział 4 miesiące i dostał roczną przerwę, po czym miał składać papiery o dozór elektroniczny, którego niestety nie dostał. Powinien stawić się do aresztu w tym roku w maju, lecz tego nie zrobił, gdyż po pierwszej odmowie dotyczącej tego dozoru mąż napisał odwołanie do sądu apelacyjnego. W tej chwili czekamy na odpowiedź z tego sądu. Nasza sytuacja wygląda tak, że to mąż utrzymuje rodzinę, mieszkamy na wsi i mamy swoje gospodarstwo, którym zajmować potrafi się tylko mąż ( żniwa, polne prace itp.) oraz mamy niepełnosprawnego syna, którego trzeba pilnować 24 godziny na dobę i samej jest mi ciężko. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Dlaczego nie udzielono mojemu mężowi dozoru skoro mu się należy? Proszę o pomoc.

 40. Nina pisze:

  Witam moj narzeczony dostal wyrok 6 miesiecy(pierwszy raz karany itp) jest w ZK od tygodnia, czy moze starac sie o dozór elektroniczny? Czy uda mu sie go uzyskać jeżeli nigdy nie byl karany a teraz siedzi za nie odbycie prac społecznych spowodowanych włamaniem do własnego mieszkania?
  Proszę o odpowiedz.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   tak, w związku ze zmianą przepisów karnych, obecnie podstawową przesłanką możliwości odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest uzyskanie orzeczenia kary pozbawienia wolności do 1 roku. Tak więc w przypadku Pani narzeczonego ten bazowy warunek został spełniony. Inne warunku dotyczą kwestii technicznych oraz wykazania odpowiedniego miejsca i czasu odbywania kary w SDE.

 41. Izabela pisze:

  Witam mój narzeczony został skazany na kare 10mscy pozbawienia wolności. Jeśli mój narzeczony pracuje dorywczo w firmie swojego ojca, ale niestety nie jest ona zarejestrowany gdyż ojcec sądzi że będzie to podejrzane że z dniem dzisiejszym zostanie on zarejestrowany i Sąd odrzuci jego prośbę o dozór elektorniczny.
  Czy sytuacja w ktorej spodziewamy się dziecka, a jest on jedynym żywicielem rodziny może pozytywnie wpłynąć na postanowienie Sądu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, wskazane przez Panią 2 okoliczności: posiadanie stałej pracy oraz oczekiwanie na dziecko znacząco zwiększają szansę Pani narzeczonego na uwzględnienie przez Sąd wniosku o zezwolenie na odbycie kary 10 miesięcy pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Należy tylko te argumenty udowodnić, np. oczekiwanie na dziecko – dokumentacją medyczną, wykonywanie pracy – umową o pracy. Proszę się jednocześnie nie obawiać, że w oczach Sądu przedstawienie umowy o pracę z aktualna data będzie podejrzane. Więcej na ten temat może Pani przeczytać w artykule wniosek do Sądu o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

 42. Żebrowska pisze:

  Witam mam pytanie muj partner ma wyrok 2lata i 11 miesiecy rok juz odsiedział czy moze starac sie o dozur elektroniczny na wzglad ciezkiej sytuacji rodziny prosze o pomoc

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, niestety Pani Partner nie może odbyć pozostałej kary w systemie dozoru elektronicznego, gdyż orzeczona wobec niego kara, którą odbywa, przekracza 1 rok pozbawienia wolności. Nie ma tu znaczenia, że do odbycia pozostało mu mniej niż 1 rok.

   Doradzam natomiast, by Pani partner starał się o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności za 5 miesięcy, a więc gdy będzie miał już za sobą połowę kary. Proszę tylko pamiętać, by wniosek o warunkowe zwolnienie złożyć 1-2 miesiące przed odbyciem połowy kary, by wniosek został rozpoznany od razu po połowie kary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *