Odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego a kolejny wyrok skazujący

 Do napisania tego artykułu skłoniło mnie następujące zapytanie czytelnika bloga:

Witam, mam pytanie czy są szanse na utrzymanie dozoru elektronicznego? Obecnie jestem na dozorze elektronicznym piąty miesiąc, dostałem wyrok jednego roku pozbawienia wolności z art. 286 § 1 KK i 289 § 1 KK. Za parę dni mam sprawę z art. 278 i pytanie czy jest taka możliwość żeby po wyroku utrzymać dozór elektroniczny?

Sąd Penitencjarny uchyla zezwolenie na odbycie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli skazany w czasie wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego został osadzony w zakładzie karnym w związku z zastosowaniem tymczasowego aresztowania lub wykonaniem kary pozbawienia wolności w innej sprawie.

Sąd Penitencjarny wydaje postanowienie o uchyleniu zezwolenia na odbycie przez skazanego kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w systemie dozoru elektronicznego w każdym przypadku, w którym skazany przed zakończeniem odbywania kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego zostanie osadzony w Zakładzie Karnym lub Areszcie Śledczym w innej sprawie karnej .

Przy podejmowaniu decyzji o uchyleniu wobec skazanego zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności  w systemie dozoru elektronicznego z powodu osadzenia skazanego w Zakładzie Karnym lub Areszcie Śledczym  w innej sprawie karnej Sąd Penitencjarny został pozbawiony przez ustawodawcę swobody, tzn:

 • Sąd Penitencjarny musi wydać postanowienie uchylające zezwolenie na odbycie przez skazanego kary w systemie dozoru elektronicznego

 • Sąd Penitencjarny nie bada czy decyzja innego Sądu skutkująca osadzeniem  w Zakładzie Karnym lub Areszcie Śledczym skazanego odbywającego karę w systemie dozoru elektronicznego była słuszna
 • Sąd Penitencjarny nie bada, co było przyczyną osadzenia skazanego odbywającego karę w systemie dozoru elektronicznego w Zakładzie Karnym lub Areszcie Śledczym w innej sprawie karnej, w szczególności, czy tą przyczyną było zachowanie skazanego przed czy już po rozpoczęciu odbywania przez niego kary w ramach dozoru elektronicznego

Wynika to z przyczyn czysto praktycznych – gdy skazany odbywający karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, zostaje osadzony w Zakładzie Karnym czy Areszcie Śledczym w innej sprawie karnej, wówczas dalsze odbywanie przez niego kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w ramach dozoru elektronicznego staje się niemożliwe.

Najlepiej zilustrować t na następującym przykładzie:

Jan Kowalski został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie za przestępstwo posiadania narkotyków na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Na wniosek Jana Kowalskiego Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił mu zezwolenia na odbycie tej kary poza zakładem karnym – w systemie dozoru elektronicznego. Jan Kowalski rozpoczął odbywać karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego w dniu 01.05.2014r. W tym czasie – dnia 01.06.2014r. zapadł wobec Jana Kowalskiego kolejny wyrok skazujący na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jaja wykonania za przestępstwo oszustwa popełnione 2 lata wcześniej – a więc na długo przed uzyskaniem zezwolenia Sądu Penitencjarnego na odbycie w ramach dozoru elektronicznego kary pozbawienia wolności za posiadanie narkotyków. Jan Kowalski nie zaskarżył tego wyroku, w konsekwencji czego wyrok uprawomocnił się 7 dni po jego ogłoszeniu, a więc w  dniu 08.06.2014r. Dwa miesiące później Jan Kowalski otrzymał wezwanie do stawienia się w Zakładzie Karnym celem rozpoczęcia odbywania kary 6 miesięcy pozbawienia wolności. Jan Kowalski nie stawił się do Zakładu Karnego we wskazanym terminie. W konsekwencji dwa tygodnie później został zatrzymany i doprowadzony do Zakładu Karnego przez Policję. Tego samego dnia Sąd Penitencjarny wydał postanowienie o uchyleniu wobec Jana Kowalskiego zezwolenia na odbycie kary 8 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej za posiadanie narkotyków w systemie dozoru elektronicznego – na podstawie art. 28 ust. 1 pkt. 3 ustawy o dozorze elektronicznym – wobec osadzenia Jana Kowalskiego w Zakładzie Karnym w innej sprawie karnej. Jednocześnie Sąd Penitencjarny zaliczył Janowi Kowalskiemu na poczet tej kary okres jej wykonywania w trybie dozoru elektronicznego, czyli okres od dnia jej rozpoczęcia do dnia uchylenia dozoru.

W opisanym przypadku Sąd Penitencjarny uchylił Janowi Kowalskiemu zezwolenie na odbycie kary 8 miesięcy pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego tylko dlatego, że Jan Kowalski został osadzony w zakładzie karnym do innej sprawy ( w tym przypadku na podstawie wyroku skazującego go na kare 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo oszustwa) przed zakończeniem okresu dozoru elektronicznego. Gdyby Jan Kowalski został osadzony w Zakładzie Karnym za przestępstwo oszustwa już po zakończeniu odbywania przez niego kary 8 miesięcy pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego, wówczas odbyłby w całości tą karę poza zakładem karnym. Gdyby zatem Jan Kowalski zaskarżył wydany wobec niego wyrok skazujący za przestępstwo oszustwa w drodze apelacji, wówczas wyrok ten uprawomocniłby się 4-5 miesięcy później, a w tym czasie Jan Kowalski odbyłby w całości kare pozbawienia wolności za przestępstwo posiadania narkotyków w systemie dozoru elektronicznego.

Więcej na temat uchylenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego znajdziesz w artykule: Uchylenie dozoru elektronicznego

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

30 odpowiedzi na „Odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego a kolejny wyrok skazujący

 1. Zainteresowana pisze:

  Witam.
  mój narzeczony dawno temu miał sprawę za pobicie wszystkie koszta zostały uregulowane a wyrok był w zawieszeniu do końca wyroku zostało 7 miesięcy.
  Teraz nie dawno mój narzeczony popełnił kolejne przestępstwo wyrok również został zawieszony ale grzywna nie została zapłacona .
  Narzeczonemu odwieszono stary wyrok i ma odsiedzieć 7 miesięcy w więzieniu.
  Czy ma szansę na dozór elektroniczny? Czy wpłacenie chociaż części grzywny da mu szansę na dozór?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Szanowna Pani

   proszę napisać jaką dokładnie karę orzekł wobec narzeczonego Sąd w wyroku.
   W dozorze można odbywać kary do 1 roku pozbawienia wolności. Chodzi tutaj o karę orzeczoną przez Sąd a nie karę pozostałą do odbycia.
   Zapłacenie części grzywny na pewno będzie stanowić dodatkowy argument za przyznaniem dozoru elektronicznego, chociaż sytuację, w której nad narzeczonym wisi konieczność zapłaty grzywny również można wykorzystać jako argument za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku odozór elektroniczny.

 2. Ryszard pisze:

  Witam.
  Przebywam przez kilka lat w Szwecji.Ostatnio dowiedziałem się, że zostałem skazany w 2008r. przez Sąd na karę jednego roku pozbawienia wolności za nie niepłacenie alimentów.Jak tylko przekroczę granicę zostanę aresztowany.(przez kilka lat nie byłem w kraju,była żona również nie wspomniała nigdy o tym więc nie wiedziałem.Oczywiście zdaję sobie sprawę ,że to głównie moja wina)
  Od ponad 2-uch lat wpłacam pieniądze na konto komornicze(alimentacyjne) .
  Chcę uporzątkować swoje sprawy z zadłużeniem alimentacyjnym tzn.dogadać się z komornikiem,funduszem alimentacyjnym itd aby ustalić raty spłat itd.
  Czy w moim przypadku mogę się starać o odbywanie kary za granicą poprzez np. dozór elektroniczny?Będąc za granicą mam przecież szansę spłacać długi a w kraju czeka mnie siedzenie bezczynnie w celi.
  Pozdrawiam.

  • Szanowny Panie

   niestety nie ma takiej możliwości, żeby odbywał Pan dozór elektroniczny w Szwecji. Można jednak złożyć wniosek o dozór i poprowadzić sprawę przez pełnomocnika, bez konieczności powrotu do kraju.
   Dzięki temu dopiero po otrzymaniu dozoru elektronicznego wraca Pan do kraju i odbywa karę w domu w Polsce.
   Po połowie kary można wnioskować o warunkowe zwolnienie, w trakcie którego można już wyjechać poza granice Polski.
   Przy przyjęciu najbardziej optymistycznego scenariusza może Pan spędzić w domu w Polsce ok. 7 miesięcy i w ten sposób uregulować swoją sytuację prawną.

 3. Krzysztof pisze:

  Witam panie Michale. Mam nietypowy problem. Wczoraj tj. 9.10.2014r. Sąd penitencjarny postanowił udzielić mi po odbyciu dwóch miesięcy w ZK na mój wniosek dozór elektroniczny.
  Kara jaką miałem do odbycia to 6 miesiecy. Dzisiaj postanowiłem złożyć do sądu wniosek o przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty tej kary, biorąc pod uwagę ze za miesiąc nabieram praw do takiego zwolnienia jak i to, że sąd rozpatruje taki wniosek do około miesiąca czasu.
  Problem polega na tym ze przebywając w ZK, (czekając na posiedzenie sądu w spr. Dozoru elektr.) sąd penitencjarny przysłanym pismem postanowił odwołać moje warunkowe przedterminowe zwolnienie udzielone mnie wcześniejszym wyrokiem oraz zarządzić wykonanie reszty nie odbytej kary (8-mcy) i zaznaczył, aby wstrzymać wykonanie orzeczenia do czasu jego prawomocności. Napisałem odwołanie do sądu apelacyjnego za pośrednictwem sądu okręgowego licząc , że owe postanowienie się nie uprawomocni.
  W tym czasie, po ośmiu dniach wyszedłem na dozór elektroniczny.
  Pytanie. Jak postąpić w danej sytuacji, licząc na to, że sad przychyli się do mojego wniosku o przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary z dozoru elektronicznego i udzieli mnie to zwolnienie. Czy istnieje jakiś sposób, aby ponownie nie trafić do ZK z powodu odwołanych ośmiu miesięcy? Czy mogę wnioskować o ponowne zawieszenie tego wyroku z przyczyn choroby mojej Mamy?
  Proszę o pomoc…
  Krzysztof .

  • Szanowny Panie

   z jakiej przyczyny zostało odwołane warunkowe zwolnienie z kary 8 miesięcy pozbawienia wolności?
   Na jakim obecnie etapie znajduje się postępowanie wykonawcze w stosunku do tej kary ?

   Gdy poznam dokładnie Pańską aktualną sytuację prawną na pewno uda się znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji.
   Proszę przesłać szczegóły swojej sprawy bezpośrednio na mojego maila: MILLER@ADWOKAT-STELMASZCZYK.PL

 4. Wiola pisze:

  Witam. Mój chłopak miał rozprawe o pobicie z której dostał wyrok 8 miesicy zamienne na odróbki, prokuratura zlozyla apelacje po której dostał 1 rok i 8 miesięcy , teraz my się odwołujemy od wyroku i za 3 tygodnie jest apelacja. Czy są szanse na dozór elektoroniczny przy takim wyroku ? jakie jest prawdopodobieństwo czy Sąd może złagodzić wyrok, chl.opak miał wyrok w zawieszeniu wczesniej tez o pobicie ale juz mu się skończyły zawiasy + ciche(5,5 roku) proszę o odpowiedź

  • Szanowna Pani,

   sprawę dozoru elektronicznego warto rozpatrywać dopiero po prawomocnym wyroku skazującym na karę bezwzględnego pozbawienia wolności.
   Obecnie należy walczyć o karę w zawieszeniu, a dopiero jak to się nie uda szukać kolejnych możliwości.

 5. pati86 pisze:

  Witam, mój mąz usłyszał dzisiaj wyrok 1,5 roku pozbawienia wolności bez zawieszenia z art 300&2kk. Jakie są szanse żeby uzyskać w apelacji do sądu II instancji łagodniejszy wyrok w sensie zeby uzyskać zawiasy?? Jestem w 4 miesiącu ciąży i nie wyobrażam sobie być samej. Dodam iż prokurator (który był oskarzycielem) wnosił o 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Bardzo proszę o podpowiedz co mozna zrobic zeby mąz nie trafil do aresztu.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pani mąż ma szanse na zmianę wyroku Sądu I Instancji poprzez zawieszenie wykonania tej kary 1,5 roku pozbawienia wolności. Przestępstwo, za jakie został skazany to działanie na szkodę wierzycieli. Jeśli Pani mąż przyznaje się do czynu, to proszę pamiętać, że dogadanie się z pokrzywdzonymi może być bardzo ważnym argumentem, który może zaważyć na korzystnym wyroku Sądu odwoławczego. Dogadanie się z pokrzywdzonymi to podjęcie z nimi negocjacji, zawarcie ugody, rozpoczęcie spłacania ich wierzytelności.

 6. Sylwia pisze:

  Witam.
  Mój chlopak znajduje się aktualnie w areszcie śledczym i dobywa (od tygodnia) karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, w środę dostał kolejny wyrok na pól roku. Staramy sie o dozór elektroniczny. Pismo do sądu zostało wysłane przez otrzymaniem kolejnego wyroku o pozbawienie wolności. Drugi wyrok chyba nie jest jeszcze prawomocny, z tego co się orientuje staje sie taki po 7 dniach . Proszę o informację czy/jak mamy wysłać uzupełnienie co do nowego wyroku ? Czy sąd chetnie przyznaje taki dozór chlopak pierwszy raz jest w areszcie, mamy małe dziecki, pomaga mi w jego wychowaniu i utrzymaniu, znalazlam mu tez prace na wolności i pracodawca dal takie oswiadczenie na piśmie. Czy to wystarczy ? z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Szanowna Pani

   skoro kary łącznie nie przekraczają 1 roku pozbawienia wolności to są szanse na przyznanie dozoru elektronicznego.
   Nie trzeba nic więcej robić, gdyż Sąd sam powinien ustalić że obie kary nadają się do odbycia w systemie dozoru elektronicznego.
   Wskazane przez Panią okoliczności powinny znacząco zwiększyć szanse na przyznanie dozoru elektronicznego.

 7. Ala pisze:

  Witam,

  Moj narzeczony odsiaduje wyrok 1rok i 2 miesiace za pobicie , przy czym ma jeszcze rok kary do odbycia za rozboj. Czy do tej drugiej kary rok czasu pozbawienia wolnosci mozemy sie starac o dozor elektroniczny juz w tej chwili?
  Dziekuje za odpowiedz

  • Szanowna Pani,

   w opisanej sytuacji nie ma możliwości wystąpienia z wnioskiem o dozór elektroniczny. O warunkowe zwolnienie można się starać po dobyciu połowy zarządzonych kar pozbawienia wolności.
   Wniosek o warunkowe zwolnienie należy złożyć 2 miesiące przed upływem połowy zarządzonej kary, gdyż mniej więcej tyle czeka się na wyznaczenie terminu posiedzenia w sprawie.

 8. Milka pisze:

  Witam serdecznie,
  czy w momencie gdy uchylony został dozór elektroniczny i w między czasie skazany odwołał się od tego wyroku uchylającego dozór, to czy mimo wszystko zostanie doprowadzony do ZK?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w większości przypadków zostanie doprowadzony, natomiast zależy wszystko od odpowiedniego zarządzenia lub postanowienia sądu oraz praktyki zakładu karnego. Znaczenie mają także podstawy uchylenia odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.

 9. bez wyjscia pisze:

  Witam moj chlopak odbywa kare w sde 6 msc juz minelo 3 msc tej kary a wczoraj dostal bilet z innej sprawy na 46dni w zk co teraz mozemy zrobic

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pani chłopak może złożyć do Sądu (tego, który skazał go na karę – 46 dni pozbawienia wolności) wniosek o odroczenie wykonania tej kary o 3 miesiące wraz z wnioskiem o wstrzymanie jej wykonania do czasu rozpoznania wniosku o odroczenie wykonania kary.

 10. Maria pisze:

  Witam pisze poniewaz złożyliśmy wniosek sde i podany nr kontaktowy sie zmienił i jak mogę się skontaktować żeby sde miał do mnie nr kontaktowy aktualny . Jest już przydzielony sędzia i termin na 8 sierpnia A nikogo jeszcze nie było sde żeby sprawdzić warunki techniczne . Mój mąż przebywa w zk i jak będzie ta sprawa to czy ja tez mogę tam uczestniczyć jako żona ?

  • Małgorzata Fil pisze:

   Pani mąż bądź jego adwokat powinni złożyć do sądu pismo informacyjne. Posiedzenie odbywa się w warunkach więziennych więc co do zasady nie powinna Pani w nim uczestniczyć.

 11. Mga90 pisze:

  witam,znajomy w marcu br został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności,karę odbywa w systemie dozoru elektronicznego.W ubiegłym miesiącu,został ponownie skazany na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności.Tą karę również chciałby odbywać w SDE,pytanie brzmi:czy wystarczy pisać od nowa kolejny wniosek,czy może o jakieś złączenie obydwu kar i dopiero wniosek o sde?

  • Małgorzata Fil pisze:

   Pani kolega powinien wnieść o wydanie wyroku łącznego, a następnie ponownie złożyć wniosek o możliwość odbycia kary w systemie dozoru elektronicznego.

 12. Marta pisze:

  Witam, mąż dostał wezwanie na rozprawę uchylajaca wyrok w zawieszeniu 7miesięcy na 2 lata za kradzież , podejrzewany, że powodem jest inne wykroczenie /przestępstwo mianowicie podrobienie podpisu za przyzwoleniem swojego odbiorcy (mąż jest kurierem). Czy są to dwa różne przestępstwa?za tą drugą sprawę mąż dostał tylko grzywnę którą od razu zapłacił. wiemy już ze jest to nieobligatoryjne zarządzenie. Obecnie mąż otworzył własną działalność , jest jedynym zywicielem czteroosobowej rodziny a pracuje na codzien w Berlinie i w każdy weekend jest w domu. Do domu ma zaledwie 100KM odległości. Czy może odbywać karę przy pomocy dozoru elektronicznego? Nie mieszka na stałe za granicą. Czy może coś zrobić aby wyrok nie został odwieszony?

 13. Marta pisze:

  Nie dodałam jeszcze , że wyrok w zawieszeniu uprawomocnil się 30.05.2016 więc zostalo kilka miesięcy zaledwie. Można to jakoś wydłużyć , odwlekac ? Czy jednak mąż ma możliwość uzyskania pozytywnego wyniku na rozprawie która ma się odbyć 24.10.2017 chce przedstawić dokumenty , że prowadzi porządne życie , otworzył firmę i trzyma się z dala od kłopotów. Wyjechał do Berlina po lepsze życie ale mamy go ma weekendy.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam pani Marto. Pani mężowi grozi zarządzenie wykonania, czyli odwieszenie kary 7 miesięcy pozbawienia wolności wymierzonej mu za przestępstwo kradzieży w związku z popełnieniem w okresie próby kolejnego przestępstwa – przestępstwa sfałszowania podpisu na dokumencie. Odpowiadając po kolei na Pani pytania:

   1. przestępstwa kradzieży i fałszerstwa dokumentu nie są przestępstwami podobnymi, co oznacza, że na posiedzeniu Sąd może, ale nie musi odwiesić mężowi poprzedni wyrok skazujący za przestępstwo kradzieży. To przypadek tzw. fakultatywnego zarządzenia wykonania kary, gdy Sąd dokonuje swobodnej oceny – czy mą powinien trafić do zakładu karnego w związku z popełnieniem w okresie próby nowego przestępstwa
   2. Pani mąż powinien jak najszybciej wysłać do Sądu pismo – wniosek o nie zarządzanie wykonania kary pozbawienia wolności.
   3. Pani mąż powinien we wniosku o nie zarządzanie wykonania kary pozbawienia wolności opisać swój aktualny, zasługujący na aprobatę sposób życia – prowadzenie działalności gospodarczej, utrzymywanie rodziny, a także konsekwencje, jakie dotkną Waszą rodzinę w razie odwieszenia wyroku – utrata jedynego żywiciela rodziny i rozłąka z dziećmi
   4. We wniosku do Sądu o nie zarządzanie wykonania kary należy dołączyć dokumenty na potwierdzenie działalności gospodarczej męża – wydruk z ewidencji działalności Gospodarczej, zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS, zaświadczenie o niezaleganiu w zapłacie podatków, umowy o pracę z pracownikami oraz dokumenty dotyczące waszej sytuacji rodzinnej – akty urodzenia dzieci, zaświadczenie z Urzędu Pracy o zarejestrowaniu żony jako osoby bezrobotnej.
   5. nie mogę Pani doradzić, w szczególności w Internecie, jak odwlec postępowanie w sprawie o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności – by nie zostało to potraktowane jako pomoc w opóźnianiu procesu karnego.

 14. Marta pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź i wskazówki. Rozprawa ma się odbyć 24.10.2017 , mąż założył działalność 10.08.2017 więc nie będzie problemu z dokumentami , które pan wymienił. Jednak jeśli chodzi o nie zaleganie z podatkami to ten dokument wystawia się jak najbardziej aktualny , czyli na początku października jak już zapłaci podatki za wrzesień 2017 . To będzie miał ostatnie dwa aktualne miesiące. W związku z tym mam obawy i pytanie czy to nie za późno będzie na pisanie takiego wniosku? Czy dla sądu liczy się , że osoba zainteresowana w ogóle chce zadbać o swoje sprawy jak najlepiej i najdokładniej? Bo wspomniał pan , że jak najszybciej należy je napisać co jest z jednej strony zrozumiałe jednak z drugiej strony czy wystarczy choć jeden miesiąc funkcjonowania działalności czy odczekać aby były pełne dwa ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani Marto, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze wysłanie do Sądu wniosku o nie zarządzanie wykonania kary pozbawienia wolności – tak do połowy września z opisem działalności gospodarczej męża, Waszej sytuacji rodzinnej z dołączonymi dokumentami, które uda się Wam zgromadzić, a później wysłać kolejne pismo z resztą dokumentów.

   • Marta pisze:

    Panie mecenasie mamy już cały komplet dokumentów razem z pismem gotowy i jutro złożę to w sądzie ale dziś jedna rzecz nie daje nam spokoju. Będzie się starali i prosili aby nie zarządzać wykonania wyroku w zawieszeniu ale jeśli nawet sąd się przyczyną pozytywnie do naszego pisma i do tego o co mąż będzie prosił to co sąd może orzec? Czy dalej będzie trwać okres próby tak jak do tej pory? Bo system doboru elektr.też nie wchodzi w grę , że tak to ujmę bo mąż prowadzi swoją działalność na terenie Niemiec co opisał w pismie szczegółowo. Co może się wydarzyć?

    Dziękuję za odpowiedź.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Pani Marto, po rozpoznaniu sprawy osoby skazanej w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności Sąd może podjąć jedną z 2 decyzji:
     1. zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności – czyli odwiesić wyrok, co oznacza zakład karny, jeśli zażalenie na to postanowienie do Sądu II Instancji nie zostanie uwzględnione

     albo

     2. nie zarządzić wykonania kary pozbawienia wolności – wówczas wszystko pozostaje bez zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *