O blogu

Witam Cię na mojej stronie o dozorze elektronicznym czyli możliwości odbycia kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym.

Ten poradnik jest podsumowaniem wiedzy i doświadczenia jakie zdobyłem podczas 7 lat orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza oraz w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieście, a następnie w pracy adwokata.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

 • czy możesz odbyć karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w systemie dozoru elektronicznego?

                 oraz

 • jak przekonać Sąd, by udzielił Ci zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego?

Dodatkowo, wzory pism procesowych w sprawach dotyczących dozoru elektronicznego możesz pobrać z prowadzonej przeze mnie strony wzory pism procesowych.

W razie wątpliwości proszę śmiało pytać, na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć. Zapraszam również do komentowania artykułów oraz dzielenia się ze mną uwagami i własnymi doświadczeniami. Pytania, uwagi, komentarze proszę wpisać do ramki zamieszonej pod każdym z artykułów. Zapewniam, że Twój adres e- mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 

 


Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn

115 odpowiedzi na „O blogu

 1. Obiegły pisze:

  Witam! Syn przebywa w ZK w Płotach /zachodniopomorskie/. Wystąpił o dozór elektroniczny,ale jest załamany,gdyż dowiedział się od osadzonych,że z tego ZK nie można go uzyskać.Czy jest to możliwe,a jeżeli tak to czy można się starać o przeniesienie do innego ZK i na jakiej podstawie. Skazany został za poświadczenie nieprawdy / wyrabiając dowód osobisty podał nieprawdziwy adres zameldowania / na karę grzywny od której się uchylał ,co w konsekwencji skończyło się karą pół roku więzienia. Proszę o poradę ,czy jest możliwość uzyskania tego dozoru,a w przypadku odmowy na jakiej podstawie się odwoływać i czym argumentować ? Pozdrawiam i dziękuję !!!

  • Szanowny Panie
   jeżeli Pański syn został pierwotnie skazany na karę grzywny, a w skutek uchylania się od niej została mu zarządzona zastępcza kara pozbawienia wolności to nie zachodzi konieczność występowania o dozór elektroniczny.
   Należy zapłacić pierwotnie zasądzoną karę grzywny i skierować do Sądu wniosek o jej zaliczenie na poczet zastępczej kary pozbawienia wolności. Po zapłaceniu grzywny i uwzględnieniu wniosku Pański syn będzie wolny.
   Natomiast odnośnie nie uwzględniania wniosków o dozór elektroniczny wobec skazanych z ZK w Płotach, należy wskazać, że każdy wniosek jest inny i nigdy nie ma co do tego reguły. Dobrze napisany wniosek ma duże szanse na uwzględnienie niezależnie od miejsca w którym jest rozpatrywany. Więcej na ten temat może Pan przeczytać znajdującym się na naszym blogu artykule pt: Im więcej obowiązków, tym większa szansa na dozór elektroniczny

   • sabi pisze:

    Witam mam takie pytanie, bo czytalam tu sporo ale malo rozumiem i nie mam konkdetnej odlkwiedzi na pytania ktore mni nurtują. mój narzeczony jest w wiezieniu ma do odsiedzenia 7 msc jest tam juz prawie miesiac. odwieszono mu wyrok za pobicie stara sie o dozor elektroniczny i tu moje pierwsze pytanie czy podany adres moze nie byc miejscem zameldowania osadzonego? a jesli tak to czy wlasciciel wynajmowanego przeze mnie mieszkania mjsi takze wyrazic zgode na zamieszkanie tam mojego narzeczonego? i kolejna sprawa moj narzeczony ma jeszcze jeden nowy wyrok za rozboj czy mimo to ma szanse wyyjsc na dozór ? czy moga mu odwiesic ten drugi wyrok takze jesli odbywanie tej kady bedzie dobiegac koncca?? prosze o jak najszybsza odpowiedz :( z gory serdecznie dziekuje

    • Szanowna Pani
     karę 7 miesięcy pozbawienia wolności narzeczony może odbyć w systemie dozoru elektronicznego, wydanie wobec niego kolejnego wyroku skazującego nie uniemożliwia starania się o dozór.
     Do odbywania dozoru w wynajętym mieszkaniu jest potrzebna zgoda właściciela. Pisemne oświadczenie na formularzu będzie wystarczające.
     Odnośnie odwieszenia kary proszę napisać kiedy wyroki zostały wydane i na jakie kary został skazany narzeczony ?

 2. Damiannn pisze:

  Witam.
  Obecnie odsiaduje kare 10 m\c pozbawienia wolności w systemie dozoru SDE i wiem że przysługuje mi prawo do przedterminowego zdjecia SDE po połowie kary ,która własnie połowę odbyłem .Stad moje pytanie co powinno się znajdować jak zaargumentować we wniosku ,który chce złożyć o wcześniejsze zdjęcie SDE żeby Sad penitencjarny się przychylił ?

  Za poradę informacje z góry dziękuje.

  • Szanowny Panie
   Żeby Sąd uwzględnił Pański wniosek o warunkowe zwolnienie z dozoru należy go przekonać, że dalsze odbywanie przez Pana kary w dozorze elektronicznym nie jest konieczne by pozytywnie ukończył Pan proces resocjalizacji.
   Należy pokazać Sądowi że prowadzi Pan normalne życie i nawet po zdjęciu bransolety nie będzie Pan naruszał porządku prawnego.
   Dobrym pomysłem byłoby zaproponowanie Sądowi by nałożył na Pana np. obowiązek wykonywania pracy zarobkowej.

 3. Monika pisze:

  Witam.
  Mój brat odziaduje wyrok w ZK w Wierzchowie. Tydzień temu miał pierwszą wokande i jego wniosek został negatywnie rozpaczony.Trafił do więzienia w maju 2013 a wyrok kończy się w maju 2015. Chciałam się zapytać czy w tej sytuacji możemy starać się o dozór elektroniczny czy poprostu musimy czekać na następną wokande? Bardzo proszę o pomoc.

  • Szanowna Pani
   po pierwsze muszę wiedzieć czy wniosek o dozór składał brat osobiście czy w jego imieniu złożył go dyrektor zakładu karnego.
   Za każdym razem będzie musiał złożyć kolejny wniosek lub dyrektor zakładu będzie musiał złożyć wniosek w jego imieniu.
   Warto zapoznać się z uzasadnieniem postanowienia o oddaleniu pierwszego wniosku o dozór i kolejny wniosek przygotować w ten sposób żeby przekonał sędziego do jego uwzględnienia.
   Brat w tym czasie powinien postarać się o uzyskanie pozytywnej opinii w zakładzie karnym.

   • Monika pisze:

    Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie został odrzucony. Teraz brat chce sam składać wniosek o dozór.Ma pozytywną opinie z zakładu karnego ma zaświadczenie od pracodawcy że po opuszczeniu zakładu karnego przyjmie go do pracy.

 4. Asia pisze:

  Wraz z partnerem żyjemy razem około 20 lat i w tym momencie jest on bez meldunku .Został zatrzymany ZK i stara się o elektroniczny dozór . Moje pytanie to czy wystarczy oświadczenie właściciela lokalu ?

  • Szanowna Pani
   do odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego nie jest niezbędny meldunek.
   Potrzebne są jedynie zgoda właściciela lokalu i zgoda wszystkich pełnoletnich osób wspólnie zamieszkujących w miejscu, w którym ma być odbywany dozór elektroniczny.

 5. irena pisze:

  witam
  W jaki sposób dokonać zapłaty 45 złotych za złożenie wniosku o przedterminowe zwolnienie , czy można kupić znaczki skarbowe w tej wysokości w obojętnie jakim sądzie i przykleić je na wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie i tak wysłać czy opłatę należy dokonać przekazem bądź przelewem ? Wyrok 2 lata zapadł w Sądzie Okręgowym w miejscu zamieszkania . Czy wniosek składa się również do Sądu Okręgowego pod który podlega Zakład Karny w którym się przebywa ? pozdrawiam

  • Szanowna Pani

   wniosek o warunkowe zwolnienie po połowie kary można złożyć przed upływem roku czasu i zostanie on rozpoznany po upływie połowy kary.
   Opłatę można wnieść za pomocą znaków opłaty sądowej lub przelewu załączonego do wniosku.
   Wniosek należy złożyć do Sądu Okręgowego właściwego dla zakładu karnego w którym skazany przebywa.

 6. Paulina pisze:

  Witam mam pytanie mój maz został doprowadzony do aresztu dostał wyrok za nie zapłacona grzywne zamieniona na 90 dni odsiadki oraz ma 1 rok za kradzież z wlamaniem.W tym momencie odsiaduje karę grzywny moje pyt brzmi czy jeżeli wplacimy grzywne to będzie można starać się o dozor elektroniczny? Po zapłaceniu grzywny zostanie tylko 12 miesięcy .Jest szansa na taka zamianę kary? I czy ją jako żona mogę wnioskować czy musi zrobić to maz w zakładzie karnym z góry bardzo dziękuję .

  • Szanowna Pani

   po zapłaceniu grzywny będzie się można starać o dozór elektroniczny.
   Wniosek o dozór musi złożyć mąż osobiście lub w jego imieniu adwokat lub dyrektor zakładu karnego, w którym odbywa karę.

 7. edyta pisze:

  Witam. mój przyjaciel dostał wyrok 8 miesięcy pozbawienia wolności i będzie starać się o dozór elektroniczny, problem w tym że oczekuje na kolejną sprawę apelacyjną, gdzie ma karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, czyli w sumie 14 miesięcy. Moje pytanie brzmi czy będzie mógł ubiegać się o karę łączną np. 12 miesięcy i dozór elektroniczny w takim przypadku?

  • Szanowna Pani,

   jeżeli są spełnione przesłanki wyroku łącznego to tak, gdyż żeby starać się o dozór elektroniczny, kara łączna nie może przekraczać 1 roku pozbawienia wolności.
   Jeżeli jednak nie było jeszcze rozprawy apelacyjnej to warto już teraz starać się o dozór elektroniczny i ewentualnie przeciągnąć w czasie zarządzenie wykonania kolejnej kary do czasu odbycia pierwszej, a następnie kolejną również odbyć w dozorze elektronicznym.
   Jest to bezpieczniejsze i skuteczniejsze rozwiązanie.

 8. kscar pisze:

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie odbywania kary. Mam 11h wychodnego od poniedziałku do soboty, a 3 w niedziele. Moje pytanie brzmi tego ile godzin mam wyjścia w dni świąteczne jeżeli wypadają w tygodniu ??

  • Szanowny Panie,

   godziny poza domem liczą się zgodnie z dniami tygodnia bez uwzględnienia świąt. Święto wypadające we wtorek jest traktowane jako zwykły wtorek, więc w Pana przypadku 11 godzin.

 9. Edyta pisze:

  Witam.
  Proszę o pomoc. Otóż 26 października został złożony wniosek o dozór elektroniczny, jednocześnie tego samego dnia złożono pismo o wstrzymanie nakazu doprowadzenia do zk. 26.11.2014 kolega dostał wezwanie na 15.12.2014r. celem stawienia się w ZK. Jak zadzwonił 2611.2014 do Sądu poinformowali go, że wniosek o wstrzymanie doprowadzenia do zk niby nie dotarł. Tego samego dnia okazało się, że wniosek „przeleżał” u sekretarki przewodniczącego Sądu i nawet nie był dołączony do akt sprawy w momencie wydania nakazu stawiennictwa w zk. Mam pytanie, jak można mu teraz pomóc?czy jest możliwość cofnięcia nakazu doprowadzenia do zk? czy jest możliwość umówienia się na rozmowę z Przewodniczącym Sądu w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji? ponieważ niekompetencja człowieka może mieć wpływ na przyszłość drugiego człowieka.

 10. Karl pisze:

  witam mam pytanie , napisalem o dozor elektroniczny do sadu z niego zadzonili byli obejrzec dom powiedzieli ze jest ok , jaki jest miej wiecej czas oczekiwania teraz na pismo z sadu na sprawe o ta obroze ???

 11. maciek pisze:

  Witam. Proszę o pomoc. Jeśli zostanie mi cofnięte 3-miesięczne warunkowe zwolnienie,to przysługuje mi skorzystanie z dozoru elektronicznego??

  • Szanowny Panie,

   jeżeli orzeczona wobec Pana kara (nie kara pozostała do odbycia) nie przekracza jednego roku pozbawienia wolności to przysługuje Panu możliwość starania się o dozór elektroniczny.

   Z doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że jeżeli uchylono Panu warunkowe zwolnienie to szanse na przyznanie dozoru są znikome, gdyż Sądy w dalszym ciągu traktują go jako wielką przysługę dla osób skazanych, na którą muszą oni zasłużyć, a cofniecie warunkowego zwolnienia będą traktować jako niewykorzystanie przez Pana szansy, którą otrzymał Pan od sędziego.

 12. Jowka pisze:

  Witam Pana. Mam pytanie mojemu chłopakowi został odwieszony wyrok tj. 4 mies za prowadzenie pojazdu w czasie zakazu 8 mies prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (odwieszone warunkowo) i 1,5 roku bezwzględnego więzienia za kradzieże. Teraz będzie starał się o łączny wyrok z zastosowaniem pełnej absorcji (ponoć po wejściu w życie nowelizacji ustawy łączenie kar jest „dogodniejsze” ) czy według pana ma on szansę na złączenie tego wyroku? Teraz będzie miał sprawę o prowadzenie auta pod wpływem alkoholu (tendencja spadkowa) dodam, że nigdy wcześniej nie miał prawka i miał zakaz prowadzenia pojazdów. Czy ma on szansę na zawieszenie tego wyroku? Teraz karę pozbawienia wolności odbywa od 12.05.2015 roku w zakładzie karnym w zarębie (półotworek). Dodam jeszcze, że mamy 3,5 letnią córeczkę wobec której ma obowiązek alimentacyjny u komornika. proszę o pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam

  • Szanowna Pani,

   szczerze mówiąc z uwagi na bogatą kartę karną chłopaka w mojej opinii jego szanse na zawieszenie kolejnej kary nie są zbyt wysokie.
   Sądy wydając wyrok i wymierzając karę oskarżonemu kierują się przede wszystkim jej aspektem wychowawczym. W opisanej przez Panią sytuacji, Pani chłopak nie wyciągnął właściwych wniosków z poprzednio orzeczonych wobec niego kar, więc raczej proszę spodziewać się kary bezwzględnej.

   Oczywiście warto wnioskować o wyrok łączny, gdyż powinno to skrócić okres kar pozostałych do odbycia, a następnie starać się o warunkowe zwolnienie po odbyciu połowy kar.

 13. Anna pisze:

  Witam
  Mój narzeczony trafił na pół roku do zk w Lublinie. Wczoraj adwokat złożył wniosek o dozór elektroniczny do właściwego sądu w Lublinie. Dzisiaj zadzwonił mój narzeczony i powiedział że przenoszą go do innego zk jednak nie udzielono mu informacji gdzie. Co można teraz zrobić aby to przeniesienie nie opóźniło rozpatrzenia wniosku o dozór?
  Pozdrawiam

  • Szanowna Pani,

   przeniesienie zaraz po złożeniu wniosku o dozór nie powinno opóźnić jego rozpatrzenia, gdyż Sąd powinien jednocześnie przesłać dokumenty do właściwego Sądu.
   Dopiero nowy Sąd wykona wszelkie czynności i wyznaczy termin posiedzenia.
   Z Państwa strony nie trzeba robić nic więcej.

 14. Arleta pisze:

  Witam
  Mój narzeczony stara się o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. We wniosku wskazał adres naszego przyjaciela, u którego mieliśmy zamieszkać. Zgodę podpisałam ja oraz przyjaciel. Termin rozprawy przypada za kilka dni, a tymczasem przyjaciel pokłócił się z rodzicami , którzy są właścicielami mieszkania, ale w nim nie przebywają i musiał oddać im klucze. Wyrazili oni wcześniej zgodę na nasze wprowadzenie się, ale nie podpisywali żadnych dokumentów, gdyż kurator prosił o podpis tylko osoby, które będą mieszkać ze skazanym. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Czy mam zgłosić do sądu, że zamieszkanie we wskazanym miejscu będzie nie możliwe? Czy mogę podać inny adres, żeby cały proces oczekiwania nie zaczął się od początku?

  • Szanowna Pani,

   to zależy od tego czy z rodzicami jest możliwość dojścia jeszcze do porozumienia czy nie.
   Przed terminem posiedzenia można zmienić adres, jednak powinno się to odbyć co najmniej na kilka dni wcześniej, żeby można było sprawdzić warunki techniczne w nowym miejscu. Bez tego Sąd odroczy posiedzenie.
   Jeżeli nie zmienią Państwo adresu, a rodzice nie zmienią zdania to jeżeli nie będzie można uruchomić dozoru w ciągu kilku dni od posiedzenia Sądu to dozór zostanie uchylony, a karę będzie trzeba odbyć w więzieniu.

 15. gaga pisze:

  Witam, mój chłopak dowiedział się od rodziców, że jest poszukiwany listem gończym. Matka odebrała pismo z sądu, że nie stawił się do ZK w celu odbycia kary pół roku pozbawienia wolności i sąd zarządza poszukiwania listem gończym. Chłopak pracuje w innym województwie i nie miał pojęcia, że jet poszukiwany listem gończym.
  Czy może się starać o dozór elektroniczny, czy jest jakaś szansa by poszukiwania listem gończym cofnąć?

  • Szanowna Pani,

   w takiej sytuacji można złożyć niezwłocznie wniosek o dozór elektroniczny wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary od czasu rozpatrzenia wniosku o dozór.
   Wniosek o dozór składamy do Sądu Okręgowego, a wniosek o wstrzymanie wykonania kary do Sądu Rejonowego właściwego dla Państwa miejsca zamieszkania.

   Zmiana adresu zamieszkania nie zwalnia go od obowiązku odbierania korespondencji. To na skazanym ciąży obowiązek poinformowania Sądu o zmianie adresu. Jeżeli tego nie zrobił to dla sądu nie będzie to żadne usprawiedliwienie, jednak ze względu na krótką karę do odbycia są szanse na dozór elektroniczny.

 16. gaga pisze:

  Dziękuję Panu bardzo za odpowiedź.

 17. Krystian pisze:

  witam
  8 wrzesnia przyszla policja z nakazem aresztowania
  3 tygodnie temu zlozylismy wniosek o dozor elektryczny
  od 3 tygodni nie dostalismy znac czy wniosek dotarl do sadu, co w takiej sytuacij zrobic
  moja narzeczona dostala 6 mies odwieszone przebywa teraz w zk w grudziacu
  i jakie sa szanse na to ze dostanie dozor ?
  pracowala , i ma dzieci,
  po jakim czasie sie czegos dowiemy ?

  • Szanowny Panie,

   rozpatrzenie wniosku o dozór zazwyczaj traw ok. 1 miesiąca czasu.
   zawsze można zadzwonić do sądu i zapytać na jakim etapie jest rozpatrywanie wniosku o dozór.
   Jeżeli jest to jej pierwszy wyrok to ma duże szanse na przyznanie dozoru elektronicznego.

 18. Katarzyna pisze:

  Witam. Mojemu narzeczonemu odwiesili wyrok 6 msc za jazdę pod wpływem alkoholu. Został on skazany za to na prace w czynie społecznym. Jednakże ma iśc odsiedzieć owe 6 miesięcy z poprzedniego wyroku (poprzednio odbywał kare 12 lat), staramy się o dozór elektroniczny mamy juz wydrukowany specjalny wniosek. Mam kilka pytań otóż słyszałam ze trzeba mieć „normalny” licznik prądu a ja mam przedwpłatowy, czy prawda jest że trzeba uiścić opłatę skarbową jeśli tak to w jakiej kwocie? Mieszkam z dwójka dzieci narzeczony nie jest ich ojcem mieszka z nami od dwóch lat mieszkanie jest na mnie lecz nie posiadam najmu z administracją czy to stanowi jakiś problem? Czy fakt chęci odrobienia prac w czynach społecznych jest w tej sprawie atutem?? Proszę o wszelkie informację w tej sprawie pierwszy raz mam z tym doczynienia. z góry dziekuje za pomoc.
  Pozdrawiam Katarzyna

  • Szanowna Pani,

   typ licznika prądu nie ma znaczenia ważne jest żeby w mieszkaniu był stały dostęp do prądu.
   Od wniosku o dozór elektroniczny nie trzeba uiszczać żadnej opłaty, całe postępowanie jest w pełni bezpłatne.
   Do wniosku powinna Pani jednak załączyć jakiś dokument potwierdzający Pani prawo do lokalu i Pani zgodę na odbywanie dozoru w mieszkaniu.

   We wniosku należy wykazać, że skazany zmienił swoje podejście do życia i porządku prawnego i w przyszłości nie będzie już popełniał przestępstw.

 19. Iwona pisze:

  Witam! Mam pytanie chcemy wziąć z chłopakiem ślub w styczniu , bo spodziewam się dziecka. W lutym będzie się starał o zwolnienie po odbyciu połowy kary. Czy jest możliwość zwolnienie z kary na konkretny dzień, dzień ślubu i może jeszcze jeden dzień czyli poprawiny?

  • Szanowna Pani,

   O przerwę w odbywaniu kary na czas ślubu i poprawin mogą Państwo wnioskować do kuratora. Jeżeli w dotychczasowym okresie odbywania kary nie było żadnych problemów i spóźnień kurator powinien wyrazić zgodę na taką przerwę.

 20. Iwona pisze:

  Witam!
  Mam pytanie. Z chłopakiem chcemy wziąć ślub w styczniu, a ma nadzór elektroniczny do września, ale stara się w lutym o zwolnienie , po wykonaniu połowy kary. Jest taka możliwość? Czy prędzej zostanie zwolniony bo będziemy małżeństwem? Czy dostanie zwolniony z kontroli w dniu naszego ślub, żeby całą noc jednak spędzić na weselu a nie o godzinie którą ma wyznaczoną wracać do domu oraz chodzi mi o dzień drugi wesela, poprawiny, czy jest taka możliwość. Jeszcze dodam że ślub jest z powodu dziecka które jest w drodze. Ja studiuje, nie pracuje na stałe, tylko dorywczo ale niedługo muszę się zwolnić ze względu na ciążę. On będzie jedynym żywicielem rodziny. A przez nadzór elektroniczny nie pracuje, nie ma żadnego dochodu.

  • Szanowna Pani,

   Państwa ślub nie ma żadnego znaczenia dla odbywanej kary i warunkowego z niej zwolnienia. Na posiedzeniu sąd oceni jak przebiega proces resocjalizacji i na tej podstawie podejmie decyzję odnośnie zwolnienia z reszty kary.
   O przerwę w odbywaniu kary na czas ślubu i poprawin mogą Państwo wnioskować do kuratora. Jeżeli w dotychczasowym okresie odbywania kary nie było żadnych problemów i spóźnień kurator powinien wyrazić zgodę na taką przerwę.

 21. Kinga pisze:

  Witam mam pytanie mój partner odbywa karę 2 lat to jest wyrok za pobicie a drugi wyrok ma 60 dni jeżeli napiszę do sądu o zmianę wyroku czy po tych 60 dniach będzie mógł się starać o nadzór elektryczny a dodam jeszcze że ukrywał się przez 7 lat .Przez te lata cały czas pracował ma dziecko ale córka nie ma jego nazwiska ponieważ nie mógł się wstawić w żadnym urzędzie

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, kary 2 lat pozbawienia wolności nie można odbyć w systemie dozoru elektronicznego. Chodzi o to, że podstawowym warunkiem do ubiegania się przez skazanego o wykonanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w systemie dozoru elektronicznego jest wymierzenie jej w okresie nie przekraczającym 1 roku. W ramach dozoru elektronicznego można zatem odbyć kare pozbawienia wolności do 1 roku.

 22. dori pisze:

  witam, bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie. Skazany przebywa w zakładzie karnym, ma na koncie kilka wyroków pozbawienia wolności w sumie 19 miesięcy. Odbył juz jeden wyrok 3 miesiące , w trakcie tej 3 miesięcznej odsiadki sąd wydał wyrok łączny 12 miesięcy , który aktualnie odbywa . Czy jest szansa na dozór elektroniczny, czy sąd będzie brał pod uwagę tylko wyrok łączny czy łączny plus te 3 miesiące które już odbył ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, jeśli dobrze Panią zrozumiałem, to skazany uzyskał wyrok łączny w rozmiarze 12 miesięcy pozbawienia wolności, a Sąd wydając wyrok łączny zaliczył mu na poczet kary 3 miesiące odbytej już kary pozbawienia wolności. W takiej sytuacji skazany jak najbardziej może składać wniosek o odbycie reszty kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

   • dori pisze:

    dziękuję za odpowiedz , jednak sprawa wygląda następująco. Skazany odbył już wyrok 3 miesiące ale okres ten nie był wliczany do wyroku łącznego, wyrok 12 miesięcy odnosił się do całkiem odrębnych wyroków

 23. Rfal pisze:

  Dzien dobry
  Od tygodnia czasu mam dozor elektroniczny przeszkadza mi to w zyciu codziennym
  Chce sie tego pozbyc prosze o pomoc

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, dozór elektroniczny stanowi niedogodność, to fakt oczywisty. Tak ma być. Takie jest założenie, cel dozoru elektronicznego. Dozór elektroniczny jest przecież sposobem odbywania kary pozbawienia wolności, alternatywą dla osadzenia w zakładzie karnym.

   Przechodząc do Pana pytania: pozbycie się bransolety elektronicznej spowoduje Pana osadzenie w zakładzie karnym, powinien się Pan zatem zastanowić, czy rzeczywiście Pan tego chce. Jeśli tak, to wystarczy napisać do Sądu Penitencjarnego, że wnosi Pan o cofnięcie zgody na dozór elektroniczny, Sąd uwzględni Pana wniosek, pracownicy CZSW zdejmą Panu bransoletę i dostanie Pan wezwanie do stawienia się w Zakładzie Karnym.

   Istnieje możliwość zwolnienia z reszty kary pozbawienia wolności odbywanej w systemie dozoru elektronicznego, ale dopiero po odbyciu połowy orzeczonej kary pozbawienia wolności.

 24. Monika pisze:

  Witam,
  mój narzeczony od miesiąca przebywa w ZK. Koniec kary ma wyznaczony na styczeń 2020 roku (3 lata 8 miesięcy). Do odbycia kary został doprowadzony bo nie stawił się w odpowiednim czasie. Czy po odbyciu części kary a jeżeli zostanie mu mniej niż rok może starać się o dozór elektroniczny czy to dotyczy tylko tych osób które na starcie miały wyrok mniejszy niż rok?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   niestety tak jak Pani opisała, Pani narzeczony musiałbym zostać skazany, a więc musiałby zostać wydany wyrok, w którym orzeczono karę do 1 roku pozbawienia wolności.

 25. Żaneta pisze:

  Dzień dobry. Mam pytanie. Chłopak miał kuratora Ale nie stawiał się na wyznaczone wizyty z nim. Dostał pół roku Ale jeszcze wyrok się nie uprawomocnil. Czy już teraz można składać wniosek o sde? Czy może odbywać karę w mieszkaniu gdzie nie jest zameldowany tylko wynajmuje mieszkanie od kogoś?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego mogą Państwo złożyć, jak to zostanie rozpatrzone to zależy od Sądu, ponieważ w opisanym przez Panią przypadku orzeczono karę w związku z niestawiennictwem u kuratora. Natomiast co do kwestii zamieszkiwania w wynajmowanym mieszkaniu, jeżeli uzyskają Państwo zgodę osoby wynajmującej, ponadto ewentualna zgodę osób wspólnie zamieszkujących w mieszkaniu jak i będą spełnione wszelkie warunki techniczne, to w takim przypadku można starać się o SDE w wynajmowanym mieszkaniu.

 26. A. pisze:

  Witam serdecznie, chciałabym się dowiedzieć czy ktoś z wyrokiem pozbawienia wolności na 8 miesięcy za znęcanie się psychicznie ma możliwość na SDE?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   oczywiście po zmianach przepisów karnych w dniu 1 kwietnia 2016 r. istnieje możliwość odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jeżeli orzeczono wobec osoby karę do jednego roku pozbawienia wolności. Na wydanie orzeczenia w tym przedmiocie przez sąd mają oczywiście znaczenie okoliczności popełnienia przestępstwa jak i inne warunku, a więc techniczne okoliczności samego odbywania kary w SDE.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W mojej ocenie także osoba skazana za znęcanie się psychiczne ma szansę na wykonanie kary pozbawienia wolności w dozorze elektronicznym.

 27. M.J. pisze:

  Mój narzeczony złożył wniosek o sde i posiedzenie ma 6 września. W trakcie oczekiwania na decyzje zgłosił się do zk w celu odbycia kary. We wniosku napisaliśmy ze jeszcze nie rozpoczął kary bo w dnniu wyslania tak było. Czy sąd moze uznać że we wniosku są błędne informacje??

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, nie wprowadziliście Sądu w błąd, gdy w dacie złożenia wniosku Pani narzeczony nie rozpoczął jeszcze odbywania kary pozbawienia wolności. Proszę się zatem nie obawiać – Sąd nie poczuje się w żadnym razie oszukany. Stawienie się przez pani narzeczonego do Zakładu Karnego spowoduje natomiast inne komplikacje – zmieni się Sąd właściwy do rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny. Przed osadzeniem w ZK Pani narzeczony złożył wniosek o dozór elektroniczny do Sądu Okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Tymczasem po osadzeniu w ZK Sadem właściwym do rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny będzie Sąd Okręgowy właściwy dla ZK, w którym przebywa Pani narzeczony. Pani narzeczony lub jego obrońca powinni jak najszybciej zawiadomić Sąd, do którego wpłynął wniosek o dozór elektroniczny o stawieniu się Pani narzeczonego do Zakładu Karnego, by jak najszybciej przekazał wniosek do Sądu właściwego. Chodzi o to, by doprowadzić do jak najszybszego rozpoznania przez Sąd właściwy wniosku o dozór elektroniczny.

 28. patrycja pisze:

  witam moj narzyczony trafił do zk w łowiczu i jest osadzony za przemoc nad matka został odwieszony mu wyrok czy moze starac sie o dozór elektroniczny i jakie sa szanse na dostanie takiego dozoru

 29. patrycja pisze:

  mamy 3 miesieczne dziecko i obecnie jestem w ciazy z nastepnym dzieckiem czy sad weznie to pod uwage

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, nie napisała Pani najważniejszego – jaki wyrok został odwieszony Pani narzeczonemu, tzn. jaka kare pozbawienia wolności ma wprowadzoną do wykonania? jeśli kara ta przekracza 1 rok pozbawienia wolności, to Pani narzeczony nie ma szans na odbycie tej kary w systemie dozoru elektronicznego. Zgodnie z art.43 la paragraf 1 Ustawy Kodeks Karny Wykonawczy Sąd Penitencjarny może zezwolić skazanemu na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, gdy orzeczona kara nie przekracza 1 roku pozbawienia wolności. Jeśli skazany ma do odbycia więcej niż jedną karę pozbawienia wolności, wówczas może je wykonać w ramach dozoru elektronicznego tylko wówczas, gdy suma tych kar nie przekracza 1 roku pozbawienia wolności (por. art.43 la paragraf 6 KKW)

 30. A.K pisze:

  Witam.
  Mój chłopak przebywa w ZK od 2 lat i zostało mu jeszcze 10 miesięcy do odbycia kary. Czy może teraz starać się o dozór elektroniczny?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Nie, Pani Chłopak został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności, a w dozorze elektronicznym można odbyć karę do 1 roku pozbawienia wolności. Nie ma znaczenia ile kary pozbawienia wolności pozostało do odbycia. Znaczenie ma okres kary orzeczony w wyroku skazującym, gdy ten okres jest dłuższy niż 1 rok, wówczas dozór elektroniczny odpada.

   Pani chłopak powinien złożyć wniosek o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności, gdyż odbył już połowę kary.

 31. ga_ba pisze:

  Witam, mój mąż otrzymał karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Staraliśmy się o SDE pierwsza rozprawa odbyła się 3 czerwca br niestety Sędzia nie wydał zgody, złożyliśmy wniosek do sądu apelacyjnego termin został wyznaczony na 26 lipca. W między czasie mąż został doprowadzony do ZK (gdyż adwokat nie poinformował nas że wnioski o SDE nie wstrzymują toku sprawy) przebywa tam od 11 lipca br. Sąd apelacyjny niestety nie przychylił się do naszego zażalenia. Mam pytanie odnośnie możliwości składania kolejnego wniosku: jaki termin musi upłynąć aby go złożyć jeszcze raz? Dostaję bardzo sprzeczne informacje a mianowicie że liczą się 3 miesiące od pierwszej rozprawy o SDE, że dopiero od apelacji lub 3 miesiące od czasu jak mąż rozpoczął odbywanie kary. Czy wniosek może zostać złożony wcześniej i „przeleżakować” aż nadejdzie jego czas (tak poinformował mnie adwokat) czy składać go dopiero po odpowiednim ku temu terminie i odczekać całą procedurę pomiarów i wywiadów środowiskowych?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, według ustawy Kodeks Karny Wykonawczy ponowny wniosek skazanego lub jego obrońcy o udzielenie zgody na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może być złożony po upływie 3 miesięcy liczonych od daty wydania poprzedniego postanowienia odmawiającego udzielenia tego zezwolenia. W przypadku pani męża będą to zatem 3 miesiące liczone od 03.06.2016r. Część prawników uważa, że te 3 miesiące nalezy liczyc od daty uprawomocnienia się postanowienia oddalającego wniosek skazanego ( w przypadku Pani męża byłby to 26.07.2016r), ale ja się z taką interpretacją nie zgadzam, gdyż stałaby ona w sprzeczności z literalnym brzmieniem przepisu art.43 z literą ll KKW, w którym mowa wyraźnie od dacie wydania a nie uprawomocnienia się postanowienia. Potwierdzam, że przyjętą praktyka jest złożenie kolejnego wniosku o dozór elektroniczny niedługo przed upływem wymaganych 3 miesięcy z wnioskiem o jego rozpoznanie po upływie 3 miesięcy.

   Przekładając te rozważania na sytuację Pani męża najbardziej racjonalne jest złożenie kolejnego wniosku dozór elektroniczny na 2 tygodnie przed upływem 3 miesięcy liczonych od 03.06.2016r., a więc w okolicy 20.08.2016r. z prośbą o jego rozpoznanie na najbliższej wokandzie po 03.09.2016r.

 32. gosia pisze:

  Witam, obecnie mam dozór elektroniczny do 6 listopada 2016 r. W wyroku mam nakaz pracy, pracuję od 9 września, grafik pracy mam tak ustalony iż w tygodniu nie mam jak załatwić ważnych dla mnie spraw, ostatnio zachorowała mi małoletnia córka i musiałam udać się z córą do lekarza co oznaczało wymuszone wolne bo według mojej pani kierownik ja nie mam prawa brać wolnego dnia bo mam nakaz pracy, że takie sprawy się planuje, że za miast mnie mógł iść mój pełnoletni syn, drugi dzień wolnego potrzebowałam bo musiałam iść do komornika- dostałam wezwanie, kierowniczka powiedziała że ja muszę takie sprawy zgłaszać kuratorce, Moje pytanie czy ja muszę każdą taką sprawę typu lekarz czy inne ważne sprawy gdzie potrzebuję wolne w pracy zgłaszać kuratorowi??? Wiem że muszę odwiedzić moją kurator raz w miesiącu, i tylko tyle wiem. Moja kurator jest strasznie obojętnym człowiekiem, ja boję się jej zgłosić ze w pracy wobec mojej jest stosowany mobbing, boję się ze potraktuje to jako niechęć do pracy. pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pani przełożona udzieliła Pani błędnej informacji. Nie ma pani obowiązku zawiadamiania kuratora o wskazanych przez Panią sytuacjach, jak np. wizyta z dzieckiem u lekarza, stawiennictwo u komornika, wizyta w urzędzie itp. W określonych godzinach według harmonogramu wykonywania dozoru elektronicznego ma Pani prawo przebywać poza miejscem zamieszkania, tj. miejscem wykonywania dozoru i nie musi Pani informować kuratora, gdzie w tych godzinach Pani przebywa.

 33. Klaudia pisze:

  Witam,
  mój narzeczony obecnie ma dozór elektroniczny i stara się w grudniu o warunkowe zwolnienie z odbywania kary . Jeśli się nie uda załatwić tego przed świętami bożonarodzeniowymi czy istnieje możliwość przedłużenia godzin przebywania poza miejscem zamieszkania w celu wyjazdu na wigilię do rodziny (w tym samym mieście) ?
  Z góry dziękuje za odpowiedz,
  Pozdrawiam

  • Mariusz_Sidor pisze:

   Witam,
   zmiany w harmonogramie może dokonać kurator bądź Sąd. Zmiany te muszą być dokonane w ramach przewidzianych przez ustawę tj. do 12 godzin w ciągu jednej doby. Dlatego warto wcześniej złożyć wniosek do kuratora o zmianę harmonogramu. Jeśli kurator uzna, że wniosek jest bezprzedmiotowy, należy wtedy wystąpić z wnioskiem o zmianę harmonogramu do Sądu. Zgodnie z art.10 ust. 1 Ustawy o dozorze elektronicznym w postanowieniu o udzieleniu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym Sąd penitencjarny określa przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma prawo się oddalić z miejsca stałego pobytu lub innego wskazanego miejsca, na okres nieprzekraczający 12 godzin dziennie.

 34. Ada pisze:

  Witam mam pytanie, narzeczony został skazany na 5 miesięcy pozbawienia za drobną kradzież sklepowa, pracuje ma stała umowę, mamy dziecko i jest jednym zywicielem rodziny, czy jest szansa na dozór elektroniczny ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W opisanych przez Panią okolicznościach Pani narzeczony ma sporą szansę na odbycie kary 5 miesięcy pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego. Jeśli jeszcze nie naprawił szkody wyrządzonej popełnionym przestępstwem kradzieży, to powinien to jak najszybciej uczynić – to zwiększy jeszcze jego szansę na dozór elektroniczny. Pamiętajcie również, by pracę narzeczonego i waszą sytuację rodzinną udokumentować – umową o pracę, zaświadczeniem o Pani rejestracji jako bezrobotnej i aktami urodzenia dzieci.

 35. edyta pisze:

  Witam, dziś przyszedł list z Sądu o podanie w jakim przedziale czasowym w ciagu godzin oraz dniach tygodnia skazany chcialby oddalic sie od domu. I nie wiem jak to napisac i jak to ma wygladac???

  • Mariusz_Sidor pisze:

   Harmonogram powinien zawierać propozycję dla Sądu w jakie dni, w jakich godzinach i w jakim celu skazany chciałby opuszczać miejsce zamieszkania.
   Sąd penitencjarny określa przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma prawo się oddalić z miejsca stałego pobytu lub innego wskazanego miejsca na okres nieprzekraczający 12 godzin dziennie, w szczególności w celu:
   1) świadczenia pracy,
   2) wykonywania praktyk religijnych lub korzystania z posług religijnych,
   3) sprawowania opieki nad osobą małoletnią, osobą niedołężną lub chorą,
   4) kształcenia i samokształcenia oraz wykonywania twórczości własnej,
   5) korzystania z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych,
   6) komunikowania się z obrońcą, pełnomocnikiem oraz wybranym przez siebie przedstawicielem, o którym mowa w art. 42 przedstawiciel skazanego,
   7) komunikowania się z podmiotami, o których mowa w art. 38 podmioty współdziałające w wykonywaniu orzeczeń sądowych § 1,
   8) utrzymywania więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami,
   9) korzystania z opieki medycznej lub udziału w terapii,
   10) dokonania niezbędnych zakupów.
   Przedstawione wyliczenie celów przebywania poza miejscem zamieszkania jest przykładowe, tzn. można wskazać inny niż wymieniony powyżej cel o ile uda się wykazać Sądowi, że jest on uzasadniony. Powyższe wymagania są niezbędne do uzyskania zgody do odbywania karny w SDE.

 36. Borys pisze:

  Witam mam pytanie czy dozór sde można odbywać w mieszkaniu ktore wynajmuje czy musi byc to stały meldunek ? Czy jesli istnieje taka możliwość to czy właściciel mieszkania musi podpisać mi taka zgodę ?

  • Mariusz_Sidor pisze:

   Witam,
   naturalnie może Pan system dozoru elektronicznego odbywać w mieszkaniu przez Pana wynajmowanym. Oświadczenie o wyrażeniu zgody przez właściciela musi zostać przez niego podpisane. Często takie oświadczenie znajdują się na stronach sądów okręgowy w zakładkach wzory pism.

 37. Angelika pisze:

  Witam mam pytanie czy podczas odbywania dozoru elektronicznego , sąd nakazał mi wykonanie pracy zarobkowej ale niestety jest ciężko ją znaleźć czy w takim razie dopóki jej nie nie znajdę może być cofnięty dozór elektroniczny? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Sąd odwoła Panu dozór elektroniczny, jeśli nie znajdzie Pan pracy ze złej Pana woli. To oznacza, że jeśli pan wykaże, że podjął Pan wszelkie starania o znalezienie pracy – wysyłanie CV, wizyty w UP celem znalezienia pracy, wówczas brak jest podstaw do uchylenia dozoru elektronicznego. Proszę zatem zbierać dokumenty (pisma, maile, zaświadczenia), z których wynika, że aktywnie poszukuje Pan pracy i wysłać je do Kuratora Sądowego, który sprawuje nad Panem dozór.

 38. Jelonek717 pisze:

  Czy więzień z dozorem elektronicznym może spożywać alkohol? Jeśli nie to czy powinno się to zgłosić i ewentualnie gdzie? Dzielnicowy powiedział że to zwykły człowiek i jeśli ma ochotę to może pić….

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, co do zasady osoba skazana za przestępstwo, wykonująca karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego ma prawo, jak każdy inny człowiek, spożywać alkohol i takie zachowanie skazanego, tj. spożywanie alkoholu, nie uzasadnia uchylenia dozoru elektronicznego.

   Spożywanie alkoholu przez skazanego byłoby podstawa do uchylenia dozoru elektronicznego tylko wówczas, gdyby skazany nadużywał alkoholu, naruszał porządek prawny z tego powodu lub gdyby Sąd zobowiązał skazanego w ramach obowiązków w dozorze elektronicznym do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

 39. Edek pisze:

  Witam
  Posiadam zastępczą karę w systemie dozoru elektronicznego. Jeżeli podczas wykonywania kary podjąłem pracę czy przysługuje mi czas wolny np na zakupy żywnościowe. Istnieje możliwość skrócenia w jakiś sposób odbywania kary?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego obowiązuje Pana harmonogram wykonywania tej kary określony w postanowieniu Sądu o zezwoleniu na odbywanie przez Pana kary w dozorze elektronicznym. To właśnie w harmonogramie wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego zostało wskazane, w jakich godzinach w poszczególnych dniach tygodnia może Pan przebywać poza miejscem wykonywania kary. Musi się Pan do niego stosować. Każde naruszenie harmonogramu wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego grozi Panu uchyleniem zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w dozorze elektronicznym. Jeśli w trakcie wykonywania dozoru elektronicznego znalazł pan pracę, która koliduje z harmonogramem wykonywania dozoru elektronicznego, to powinien Pan wysłać wniosek o zmianę harmonogramu wykonywania dozoru elektronicznego, załączając umowę o pracę.

   Po połowie kary może Pan złożyć wniosek o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności odbywanej w ramach dozoru elektronicznego.

 40. Czekająca pisze:

  Witam, czy dozór dwie osoby mogą odbywać karę w systemie elektronicznym w jednym mieszkaniu ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, choć odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przez 2 osoby skazane w jednym lokalu jest rzadkością, to ja nie widzę ku temu przeciwwskazań. Na pewno przepisy Kodeksu karnego Wykonawczego dotyczące dozoru elektronicznego nie sprzeciwiają się temu. Warunki techniczne tez powinny być spełnione. Wobec powyższego nie widzę przeszkód.

 41. Karolina pisze:

  Witam. Moj partner siedzi w zakladzie karnym dostal wyrok rok i trzy.miesiace. Odsiedzial juz ponad trzy.miesiące czy moze sie starac o dozor elektroniczny.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Niestety nie może. W systemie dozoru elektronicznego można odbyć tylko taką kare pozbawienia wolności, która została orzeczona w wymiarze nie przekraczającym 1 roku. Liczy się tylko długość orzeczonej w wyroku kary pozbawienia wolności. Nie ma znaczenia ile z tej kary skazany odbył i ile mu zostało do jej zakończenia. Pani mąż może zatem starać się o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po połowie jej wykonania.

 42. Elizka pisze:

  Witam . Proszę Pana mam taki problem. Mój partner został skazany na wyrok 3 lat pozbawienia wolności. Mamy 6 miesięczna Corke. A więc przejde do rzeczy czy Parker po odbyciu24 miesięcy kary (2)lat będzie mógł się Starac o dozor elektroniczny. Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, niestety nie. Przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego umożliwiają ubieganie się przez osobę skazaną za przestępstwo o wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego tylko wówczas, gdy ta kara została orzeczona na okres do 1 roku. Ważny jest okres, na jaki kara pozbawienia wolności została orzeczona w wyroku skazującym. Nie ma natomiast znaczenia ile skazanemu pozostało do odbycia kary. Pani mąż może się zatem starać o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności.

 43. monixx pisze:

  Witam.
  Mam pytanie. Maż dostał zgodę na dozór elektroniczny niestety z przyczyn technicznych (za słaby zasięg) nie może odbywac kary w domu i tu moje pytanie. Czy nadajnik może zostac zamontowany w miejscu pracy męża i mąż bedzie tam przebywał w godzinach nadzoru.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, jeśli w miejscu pracy Pani męża znajdzie się odrębne pomieszczenie, w którym można ustawić nadajnik – stację monitorującą i pracodawca wyrazi zgodę na wykonywanie tam kary pozbawienia wolności przez Pani męża to wówczas Pani mąż może się ubiegać o wykonanie kary w SDE w miejscu pracy.

 44. Kinga pisze:

  Witam.
  Mój przyjaciel miał wyrok pozbawienia wolności 8 miesięcy za dwukrotne spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Dodatkowo powinien uiścić 1000 zł kary. Przez 3 lata Ukrywał się. Kilka dni temu został doprowadzony siłą do zakładu karnego. Wyrok sądu jest prawomocny. Pytanie: czy można ubiegać się o zawieszenie wykonania kary? Czy można wystąpić o nadzór elektroniczny? Czy ja płacąc za niego należność 1000 zł mogę wnioskować o to żeby odpracował u mnie te pieniążki w czasie wykonywania wyroku?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Kingo.
   Ponieważ wyrok skazujący Pani przyjaciela za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu na karę 8 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności jest prawomocny, to Pani przyjaciel nie może już wnioskować o jego zmianę przez zawieszenie wykonania tej kary pozbawienia wolności.

   Pani przyjaciel może złożyć wniosek o wykonanie kary 8 miesięcy pozbawienia wolności poza zakładem karnym – w systemie dozoru elektronicznego, bo orzeczona wobec niego kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku. od razu jednak uprzedzę, że Pani przyjacielowi będzie bardzo ciężko przekonać Sąd do udzielenia zezwolenia na odbycie tej kary w SDE z uwagi na wcześniejsze ukrywanie się przez niego.

   Co do trzeciego pytania o 1000 zł. kary, to założę, że chodzi o karę grzywny. W takim wypadku nie może Pani wnioskować o odpracowanie tej kary u Pani, również wtedy, gdy zapłaci Pani za niego tą karę grzywny.

 45. edyta pisze:

  Dzień dobry mam syna w zakładzie karnym miał 7 wyroków w zawieszeniu , w końcu popełnił znowu ten sam czyn dostał bilet do zakładu , trochę się ukrywał lecz póżniej sam się zgłosił do zakładu karnego łacznie zostało mu jeszcze do odsiedzenia 1 rok i 9 miesięcy to składa się z kilku wyroków najwyższy miał 9 miesięcy czy syn ma szanse na dozór elektroniczny bardzo proszę o jakąś odpowiedz co mam zrobić jak mu pomóc ma małe dziecko

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Edyto, Pani syn nie może odbyć orzeczonych wobec niego i wprowadzonych do wykonania kar pozbawienia wolności – łącznie 1 roku i 9 miesięcy w systemie dozoru elektronicznego. Kara pozbawienia wolności (lub ich suma, jeśli skazanemu wprowadzono do wykonania kilka kar pozbawienia wolności) nadaje się do wykonania poza zakładem karnym – w dozorze elektronicznym, jeśli nie przekracza 1 roku. Chodzi tu o długość kary, jaką Sąd wymierzył w wyroku skazującym, a nie o długość kary, która pozostała skazanemu jeszcze do odbycia w zakładzie karnym.

   Pani synowi pozostaje przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności lub warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po odbyciu połowy kary.

 46. Ewa pisze:

  Mam takie pytanie . Mój brat siedzi w więzieniu i dostał 6 mięsiecy na nie płacenie alimentów. Stara się o dozór elektroniczny byli już panowie w domu na wymierzaniu i sprawdzeniu sygnały . Wszystko jest ok . Ma bardzo dobre zachowanie i prace poza kratami. Czy teraz musi czekać na kolejną wokandę miesiąc czy można to jakoś przyspieszyć i ile razy w miesiącu są wokandy ? o co jeszcze może się starać mój brat żeby wyjść na wolność ?

  • Małgorzata Fil pisze:

   Na rozpoznanie wniosku o odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego czeka się 14 dni, jednakże jest to termin wyłącznie instrukcyjny i w praktyce takie wnioski są rozpoznawane w terminie około miesiąca. Wyznaczanie wokand jest kwestią indywidualną dla każdego sądu.

 47. stefanik pisze:

  dzień dobry
  mój mąż został skazany na rok i 3 miesiące czy ma on szansę na dozór elektroniczny? ewentualnie po jakim czasie możemy się o niego starać. obecnie przebywa w Z/k zostałam sama z trójką dzieci oraz dużymi długami mąż był jedynym żywicielem rodzinny .

  • Małgorzata Fil pisze:

   O dozór elektroniczny może ubiegać się osoba, wobec której została orzeczona kara pozbawienia wolności do 1 roku, a co za tym idzie Pani mąż nie może się o to ubiegać. Pani mąż może jednak ubiegać się o przerwę w karze z uwagi na Państwa sytuację rodzinną, aby pracując przez określony czas na wolności, mógł zabezpieczyć rodzinę finansowo przed powrotem do zakładu karnego.

 48. Anna pisze:

  Witam
  Moj narzeczony dostal kare pozbawiania wolnosci na 116 dni za grzywny wystąpił do sadu o dozór elektryczny ponieważ jestem w ciazy w 6 miesiacu a mieszkamy wrac z dziadkami.ktorzy sa 1 grupy inwalidzkiej czy moze moze dostac dozor elektyczny by odbyl.kare w domu ?

  • Małgorzata Fil pisze:

   O dozór elektroniczny może ubiegać się osoba, wobec której została orzeczona kara pozbawienia wolności do 1 roku, a co za tym idzie Pani narzeczony może złożyć taki wniosek.

 49. karolina pisze:

  czy skazany z odwszonym wyrokiem na 6miesiecy możne sie starać o dozór elektroniczny ?

  • Małgorzata Fil pisze:

   O dozór elektroniczny może ubiegać się osoba, która została skazana na karę nie dłuższą niż 1 rok pozbawienia wolności. Nie ma znaczenia, czy osoba ta została skazana od razu na karę bezwzględnego pozbawienia wolności czy została skazana na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania, którą później zarządzono.

 50. Daga pisze:

  Witam, chłopak przebywa w zakładzie karnym, pierwszy raz karany, dostał 8 miesięcy, przebywa już 4 miesiąc, w tamtym miesiacu stawał na wokande o dozór elektroniczny, wychowawca był za, dyrektor też, pracuje w zk, opinie ma dobrą, grypsuje, ale wszystko jest ok, dostał odmowę chociaż spełnia wszystkie warunki. Ma w zawiasach 1,5 i musi oddać 12 tysięcy, ale przez 3 lata nic nie wpłacił. Czy są szanse że wyjdzie teraz z zażalenia? Czy te 1,5 zawiasów w tej sprawie mają znaczenie? Czy gdyby mu odwieszono a ja to bym wpłaciła to czy ta kara w jakiś sposób by zniknęła?

  • Małgorzata Fil pisze:

   Opinia z zakładu karnego ma zasadnicze znaczenie przy rozważaniu przez sąd przychylenia się do wniosku o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Jeżeli Pani partner grypsuje, dla sądu oznacza to, że uczestniczy on w subkulturze więziennej, co znacząco utrudnia uzyskanie zgody na dozór. Ciężko jest się ustosunkować do pytania jakie są szanse na uwzględnienie zażalenia, ponieważ zależy to od okoliczności i zarzutów, jakie w tym piśmie zostały podniesione. W przypadku ponownego skazania osoby przebywającej w warunkach penitencjarnych, sąd powinien wydać wyrok łączny. Jeżeli Pani partner zmieściłby się w wymiarze kary jednego roku pozbawienia wolności, to mógłby w dalszym ciągu odbywać karę w systemie dozoru.

 51. anita pisze:

  Witam. Mój partner odbywa karę 1roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności we wrześniu będzie tam już 4 miesiące pytanie czy może starać się o przyznanie dozoru elektronicznego gdy zostanie mu 1 rok do końca kary. Dziękuję

  • Małgorzata Fil pisze:

   O dozór elektroniczny moga ubiegać się wyłącznie osoby, wobec których orzeczoną karę pozbawienia wolności nie krótsza niż rok, a co za tym idzie – Pani partner nie może starać się o odbywanie kary w tym systemie.

 52. Marzena pisze:

  Witam mam pytanie moja siostra odsiaduje wyrok 4 miesiące i stara się o dozór elektroniczne i moje pytanie jest taki jak to będzie wyglądać jak dostanie zgodę bo obecnie przebywa w łodzi a mieszka we wrocławiu i czy ona np zostanie z tej łodzi przywieziona do Wrocławia czy będzie musiała sama do tego Wrocławia dojechać????

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani Marzeno, jeśli Pani siostra dostanie na wokandzie w ZK w Łodzi zgodę na dozór elektroniczny, to tego samego dnia zostanie zwolniona z zakładu karnego i będzie musiała dostać się do miejsca zamieszkania we Wrocławiu.

 53. Joasia pisze:

  Witam mój mąż ma wyrok 2 lat pozbawiania wolności na wyroku lacznym zostało mu rok i 6 miesięcy we wrześniu minie 6 miesięcy jak jest w zk czyli zostanie tylko rok do odsiadki czy może się starać o dozór elektroniczny ? Czy sde liczy się tylko od orzeczonej kary ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani Joanno, niestety w dozorze elektronicznym można odbyć maximum 1 rok pozbawienia wolności, ale chodzi o karę orzeczoną w wyroku, nie ma znaczenia ile zostało faktycznie z tej kary do odbycia. Pani mąż zatem nie może odbyć reszty z kary 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności w SDE. Pozostaje mu warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po połowie kary.

 54. Ulcia pisze:

  Witam
  Mam pytanie na temat zmiany adresu odbywania kary. Gdyz maz otrzymal zgode na odbywanie kary w mieszkaniu swoich rodzicow ale wyszlo tak ze kilka miesiecy moz skladal w gminie wniosek o mieszkanie socjalne a teraz juz mam klucze do mieszkania i wedlug umowy mieszkam tam z mezem ale maz dozor ma przyzbany na inny adres i czy bylaby mozliwosc zmiany adresu odbywania kary?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani mąż powinien wysłać do Sądu Penitencjarnego (tego, który wydał postanowienie o dozorze elektronicznym) wniosek o zmianę miejsca wykonywania dozoru elektronicznego, a w nim podać opisane przez Panią okoliczności, dokumenty na ich potwierdzenie i dołączyć Pani oświadczenie o wyrażeniu przez Panią zgody na wykonywanie przez męża dozoru elektronicznego w nowym mieszkaniu.

   Zgodnie z art.43 o par. 1 Kodeksu Karnego Wykonawczego Sąd może zgodzić się na zmianę miejsca wykonywania dozoru elektronicznego, jeśli osoba skazana uzasadni ta zmianę szczególnymi okolicznościami

 55. Wiktoria pisze:

  Witam
  Moj chłopak ma miec sprawe o dozór elektroniczny. Mam pytanie dotyczace wizyty kuratora przed sprawa czy taka wizyta musi sie odbyc czy tez nie, pomiary byly juz robione,ale kuratora nie bylo pani adwokat mowi nam ze takiej wizyty nie musi byc, ale chciala bym sie upewnic bo boje sie ze przez to moze nie odbyc sie sprawa.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z mojego zawodowego doświadczenia nie przypominam sobie ani jednej sprawy o dozór elektroniczny dla osoby skazanej, która wnosi o dozór elektroniczny z wolności, w której przed posiedzeniem Sadu nie byłoby wywiadu kuratora w miejscu zamieszkania osoby skazanej.

 56. Wiktoria pisze:

  A jeżeli oskarżony przebywa w zakladzie karnym to jak to wyglada?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Rozumiem, że pyta Pani o to, jak wygląda postępowanie w sprawie o dozór elektroniczny, gdy skazany przebywa w zakładzie karnym.

   W takim przypadku skazany lub jego obrońca składa do Sądu Okręgowego właściwego dla miejsca osadzenia skazanego wniosek o dozór elektroniczny. Sąd zleca przeprowadzenia pomiarów w mieszkaniu, w którym ma być wykonywany dozór elektroniczny oraz zwraca się do zakładu karnego o opinię o skazanym. Sąd wyznacza posiedzenie w sprawie dozoru elektronicznego, które odbywa się w zakładzie karnym. W tym posiedzeniu oprócz sędziego uczestniczy Prokurator, przedstawiciel Zakładu karnego, skazany i jego obrońca. Po wysłuchaniu skazanego Sąd odbiera stanowisko od prokuratora, Zakładu Karnego i obrońcy skazanego. Potem Sąd wydaje postanowienie. Jeśli uwzględnia wniosek o dozór elektroniczny, to w tym samym dniu skazany wychodzi z zakładu karnego. W ciągu 24 godzin pracownicy CZSW montują w mieszkaniu skazanego stację monitorującą a skazanemu na nodze zakładają nadajnik. Z tą chwilą skazany rozpoczyna odbywanie kary pozbawienia wolności w dozorze elektronicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *