O autorach

Witajcie,

prowadzimy Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach karnych, w szczególności w sprawach karnych o udzielenie zgody na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu Klientów w postępowaniu przed sądami wszystkich instancji.

Nasz zespół tworzą Adwokat Mariusz Stelmaszczyk, Adwokat Małgorzata Fil, Adwokat Agnieszka Rzeszut oraz Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny.

Prowadzimy Kancelarię Adwokacką w:

 • Warszawie przy ul. Rymanowskiej 5 (kontakt: tel. 697 053 659 lub 502 879 552, mailowy: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl,  lokalizację Kancelarii oraz mapkę dojazdu znajdziesz w zakładce kontakt).

oraz 

 • Krakowie przy ul. ks. bp. Władysława Bandurskiego 66 lok. 5 (kontakt: tel. 502 879 577 lub 697 053 659, mailowy: fil@adwokat-stelmaszczyk.pl, lokalizację Kancelarii oraz mapkę dojazdu znajdziesz w zakładce kontakt).

Kancelarię Adwokacką w Warszawie prowadzą Adwokat Mariusz Stelmaszczyk, Adwokat Agnieszka Rzeszut oraz Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny.

Kancelarię Adwokacką w Krakowie prowadzi Adwokat Małgorzata Fil.

 

Nasz zespół:

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Mariusz_Stelmaszczyk_s

Nazywam się Mariusz Stelmaszczyk. Mam 39 lat i jestem adwokatem. Wiedzę i doświadczenie w zakresie odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego zdobyłem w trakcie orzekania jako sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza,  w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia, a także podczas praktyki adwokackiej.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659 lub 502 879 552 
Kontakt mailowy: 

 biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Adwokat Małgorzata Fil
Malgorzata_Fil-s

Nazywam się Małgorzata Fil i jestem adwokatem. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyłam aplikację i złożyłam egzamin adwokacki w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Przez cały okres aplikacji współpracowałam m.in. z adwokatem Mariuszem Stelmaszczykiem. Obecnie wraz z Nim prowadzę Kancelarię Adwokacką. Specjalizuję się w sprawach o wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Kontakt telefoniczny:   502 879 577
Kontakt mailowy:

fil@adwokat-stelmaszczyk.pl

Adwokat Agnieszka Rzeszut
Agnieszka_Rzeszut

Nazywam się Agnieszka Rzeszut i jestem adwokatem. Przez cały okres aplikacji współpracowałam z adwokatem Mariuszem Stelmaszczykiem. Specjalizuję się w sprawach karnych o udzielenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659 lub 502 879 552 
Kontakt mailowy:

rzeszut@adwokat-stelmaszczyk.pl

Adwokat Bartosz Nadwodny
Bartosz_Nadwodny

Nazywam się Bartosz Nadwodny i jestem adwokatem. Od rozpoczęcia aplikacji współpracuję z adwokatem Mariuszem Stelmaszczykiem. Specjalizuję się w sprawach karnych o wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659 lub 502 879 552
Kontakt mailowy:

nadwodny@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn

186 odpowiedzi na „O autorach

 1. Adam pisze:

  Witam.
  Czy to prawda, że więźniowie mający ponad rok kary mogą dostać dozór elektroniczny?
  Wcześniej mogli go dostać wszyscy skazani, których kara nie przekraczała jednego roku pozbawienia wolności.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, nadal dozór elektroniczny jest ograniczony do osób skazanych na karę nie przekraczającą 1 rok pozbawienia wolności. Trwają pracę nad nowelizacją ustawy o dozorze elektronicznym. Jednym z założeń nowelizacji jest przedłużenie okresu kary pozbawienia wolności, którą można będzie odbyć w systemie dozoru elektronicznego, ale nie wiadomo czy i kiedy ta nowelizacja wejdzie w życie.

 2. Laura pisze:

  Witam!
  Proszę o pomoc, nie mogę od nikogo się nic dowiedzieć. Wszyscy mówią żeby sobie dać spokój bo kara jest za krótka. A dla nas to wieczność. Narzeczony został zatrzymany 19.02.2014 na 3 miesiące pozbawienia wolności za nieodrobione prace społeczne na które został skazany parę lat temu za zniszczenie mienia. Był młody (ma 24 lata) zbagatelizował sprawę. Rok temu został skazany na wyrok w zawieszeniu za rozbój i nadzór kuratora a w prokuraturze powiedziano mu że te zaległe prace zostaną dopisane do wyroku i będzie na czysto ale jednak nie znalazła się tam taka adnotacja(na wyroku nie był obecny). Byliśmy cały czas w kontakcie z kuratorem, postawa chłopaka zmieniła się o 360 stopni, wszystko już było w porządku, zaczęliśmy układać sobie życie, nie przychodziły żadne pisma, wyroki, postanowienia, kurator nic nie wiedział i nagle to zatrzymanie, ja pracuje ale sama sobie nie dam rady. Narzeczony pracował na czarno ale zawsze coś. Wszyscy mówią że się nie opłaca pisać o dozór elektroniczny (nawet kurator) bo tak długo to będzie trwało , że zdąży wyjść z aresztu. Co mamy robić? Z drugiej strony nie ma tego wyroku ani nie znam sygnatury akt. Czy może tego brakować? Kurator powiedział że wystawi nienaganną opinię. Czy to coś pomaga? Czy dołączyć taką opinię? Czy mógł by Pan jeszcze coś poradzić? Bardzo proszę o pomoc, nie wiem co robić. Czy jest szansa żeby został objęty dozorem w trakcie tego wyroku. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas i ewentualną odpowiedź. Będzie Pan jedyną osobą, która nam pomogła. Pozdrawiam.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, ja wychodzę z założenia, że należy wałczyć o każdy dzień skrócenia pobytu w zakładzie Karnym. Nawet jeśli wniosek o dozór elektroniczny zostanie rozpoznany i uwzględniony przez Sąd Penitencjarny np. 19.04.2014r., a więc na 1 miesiąc przed końcem kary to i tak warto. Co do opinii kuratora o Pani chłopaku to jest to bardzo ważny dokument, który zwiększy szansę Pani chłopaka na uwzględnienie wniosku o dozór elektroniczny.

   Na koniec jeszcze jedna uwaga – jeśli dla przykładu Sąd Penitencjarny na posiedzeniu w dniu 19.04.2014r. uwzględni wniosek Pani chłopaka o dozór elektroniczny, to tego samego dnia Pani chłopak opuści zakład karny.

 3. marta pisze:

  Witam. Mam takie pytanie mój mąż jest od 30.01.2014r w zakładzie karnym do 03.07.2014r w tym czasie stara się o opaskę sde wokandę ma 24.03.2014r ale jest taki problem że prokuratura co jakiś czas przesłuchuje go bo jest podejrzany o wyłudzenia czy przez to może nie dostać opaski? A mamy dwójkę małych dzieci i on był jedynym żywicielem rodziny. Pozdrawiam.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, okoliczność prowadzenia przeciwko Pani mężowi postępowania karnego nie powinna mieć wpływu na decyzję Sądu Penitencjarnego w sprawie jego wniosku o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

 4. zalamana pisze:

  Witam mój narzeczony został tydzień temu zamknięty na odbycie kary do 2016 .02. Jesteśmy załamania mamy 2 dzieci i co pana zdaniem można zrobić żeby wrócił do nas jak najszybciej ma szansę na przerwę w karze lub wołanie cokolwiek mamy duże wsparcie psychologów oboje skończyliśmy ośrodek zamknięty w którym się udzielał wiec może na opinie liczyć dobra ze strony terapeutow

  • Szanowna Pani
   z Pani zapytania wynika, że narzeczony został skazany na karę dłuższą niż 1 rok pozbawienia wolności, więc nie można do niego zastosować dozoru elektronicznego.
   Zawsze można złożyć wniosek o przerwę w odbywaniu kary, jeżeli istnieją jakieś okoliczności na których można by oprzeć taki wniosek, np. mąż jest jedynym żywicielem rodziny.
   Po upływie połowy kary można się również starać o warunkowe zwolnienie z reszty kary.
   Szanse na pozytywne rozpatrzenie tych wniosków zależą od rodzaju i okoliczności popełnienia przez Pani narzeczonego przestępstwa, za które został skierowany do Zakładu Karnego oraz jego uprzedniej karalności jak również sytuacji rodzinnej.
   Dobre opinie terapeutów i ukończone ze skutkiem pozytywnym terapie na pewno stanowią poważny argument za uwzględnieniem składnych do Sądu wniosków.

 5. julian123 pisze:

  Witam,

  Dopuściłem się zniszczenia mienia(samochód) wraz z 3 innymi osobami na kwotę ok.5000 PLN(lusterka, rysy od kluczy). Zniszczenie mienia miało miejsce w miejscu publicznym w tzw.biały dzień”. Po przeczytaniu kilku stron, opinii itp. doszedłem do wniosku że są wyczerpane wszystkie przesłanki by ten czyn zaliczyć jako chuligański. W związku z tym martwię się o brak możliwości wydania wyroku w zawieszeniu. Jednocześnie czytam o wielu przypadkach dużo gorszych niż moja i zauważam że wyroki w zawieszeniu wielokrotnie są wydawane. Jestem niekarany, bardzo dobra opinia, pracuję, jestem żonaty. Zwykła ludzka głupota po alkoholu. Jaka jest Pańska ocena na podstawie mojego opisu. Czy spodziewać się wyroku w zawieszeniu czy raczej nie.

  Pozdrawiam

  • Szanowny Panie
   rozumiem, że sprawa nie trafiła jeszcze do Sądu z aktem oskarżenia ?
   Wszystko będzie zależeć od zarzutów postawionych przez prokuratora i przyjętej przez Pana strategi obrony.
   W mojej ocenie na podstawie opisanych przez Pana okoliczności jak najbardziej widzę możliwość uzyskania kary w zawieszeniu.
   Dobrym rozwiązaniem byłby również układ z prokuratorem w trybie 335 k.p.k. jeżeli akt oskarżenia nie trafił jeszcze do Sądu.

 6. zalamana pisze:

  Witam serdecznie bardzo mi pan pomógł ostatnio ,chciałam zapytać czy wie pan coś na temat dozoru do 2 lat podobno ma wejść w lipcu ? Jak pisałam wcześniej o mojej sytuacji jestem z dziećmi w mieszkaniu po remoncie prawie skończonym przez narzeczonego który do lutego 2016 ma wyrok ale nie zdążył podłączyć ogrzewania była kurator i popiera wniosek o przerwę w karze ja mam 600 zł na miesiąc na 2 dzieci w tym opłaty czy to ze on jest tam 3 mów to może być za krótko żeby go wypuścili chociaż na chwilę żeby podłączyć nam te centralne

  • Szanowna Pani
   odnośnie planów zmian w dozorze elektronicznym więcej może Pani przeczytać w artykule http://bransoletaelektroniczna.pl/planowana-nowelizacja-przepisow-o-dozorze-elektronicznym-2/
   Jeżeli chodzi o wniosek o przerwę w karze to na pewno warto go złożyć, szczególnie jeżeli posiada Pani poparcie kuratora.
   W mojej opinii opisana przez Panią okoliczność może przekonać Sąd do udzielenia narzeczonemu przerwy na czas dokończenia remontu, jednak to zależy również od jego uprzedniej karalności, faktu czy sam się zgłosił do odbycia kary czy został doprowadzony oraz dotychczasowej opinii w zakładzie karnym.

 7. zalamana pisze:

  Dziękuję za pomoc z całego serduszka

 8. michal m pisze:

  Witam, dostałem wyrok za nieodrobione prace spoleczne w wymiarze pol roku.Obecnie odbywam kare w systemie dozoru elektronicznego juz trzeci miesiąc, połowa mija 11 lipca. Czy w mojej sytuacji jest możliwe staranie sie o wczesniejsze zwolnienie z tej kary?

 9. michal m pisze:

  Chciałbym dodać jeszce że z kary wywiązuje sie w stuorocentach nie ma żadnych uchybień, w pażdzierniku chce iść na studia do innego miasta a kara mi sie konczy w polowie wrzesnia.Gdzieś przeczytalem ze jeśli mialem zamienione „odróbki” na SDE to nie moge sie ubiegac o wczesniejsze zwolnienie,a w zwiazku z tym omineła by mnie cala rekrutacja na studia. Jest jakas szansa na wczesniejsze zwolnienie?

  • Szanowny Panie
   od każdej kary odbywanej w systemie dozoru elektronicznego przysługuje możliwość złożenia wniosku o warunkowe zwolnienie po odbyciu połowy kary.
   W tym celu należy złożyć wniosek w Sądzie, który udzielił zgody na dozór. Wniosek ten zostanie rozpoznany po odbyciu przez Pana co najmniej połowy zarządzonej kary.
   Ewentualnie może Pan wnioskować o zmianę miejsca odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, by móc uczestniczyć w rekrutacji na studia.

 10. martyna pisze:

  Witam. Niecale dwa miesiace temu syn zglosil sie do zakladu karnego w celu odbycia kary 2 lat pozbawienia wolnosci za wypadek samochodowy. Dowiedzialam sie, ze weszla ustawa, ktora pozwala starac sie o dozor elektroniczny ,jesli kara nie przekracza 2 lat. Czy moglby Pan powiedziec cos wiecej o tym? Czy ciezka sytuacja finansowa moja, chec podjecia pracy oraz chorzy dziadkowie , ktorymi sie opiekowal sa jakims argumentem dla Sadu?

  • Niestety na chwilę obecną nie weszła w życie ustawa, która umożliwia odbywanie kary 2 lat pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
   Jest projekt ustawy, dokładnie nowelizacji kodeksu karnego, który ma wprowadzić znaczące zmiany w dozorze elektronicznym, jednak na chwilę obecną nie ma takiej możliwości.
   W chwili obecnej synowi pozostaje dobre sprawowanie i aktywne uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez ZK by zdobyć jak najlepszą opinię przed ubieganiem się o warunkowe zwolnienie, ewentualnie złożenie wniosku o przerwę w karze.

 11. paulina pisze:

  sytuacja: partner miał dwa wyroki : 1,5 roku w zawieszeniu, 2 lata w zawieszeniu. Obydwa zostały odwieszone. od sierpnia ubiegłego roku odsiaduje obie kary kolejno 1,5 roku i 2 lata. czy jeśli weszłaby w życie nowelizacja ustawy o dozorze elektronicznym w takiej postaci i terminie jak zostało to opisane, to istniała by możliwość starania się o dozór elektroniczny( tak jak w podanym przykładzie, np. 2 m-ce pozbawienia wolności i 1rok i 8 m-cy dozoru elektronicznego0? czy z takiej możliwości będą mogli skorzystać tylko ci którym sąd wyda wyrok już po wejściu w życie nowelizacji?

  • Szanowna Pani
   najprawdopodobniej możliwość ta będzie dotyczyć wyłącznie wyroków, które zostaną wydane po wejściu w życie ustawy, gdyż nowelizacja ta wprowadza zupełnie nowy rodzaj kary. Na chwilę obecną nie możliwości zamiany kary pozbawienia wolności na inną karę, a tym bardziej na nowy rodzaj kary, który ma być wprowadzony po nowelizacji kodeksu karnego.
   Projekt nowelizacji jest jednak ciągle na etapie prac sejmowych, dlatego też wiele rzeczy może się w nim jeszcze zmienić i na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 12. Patrycja pisze:

  Witam. Mam narzeczonego, z którym mam dziecko… Nasza sytuacja wygląda tak że 26.02.2013r narzeczony wstawił się do zakładu karnego, ja byłam wtedy w ciąży . Pisał do sądu o przerwę w karze odsiedział 4 miesiące i dostał przerwę pół roku następnie pisał o druga też dostał następne pół roku później jeszcze pisał żeby mu ponownie zawiesili te wysoki ale przyszło pismo że musi przynajmniej odsiedzieć pół roku… 3 lipca tego roku narzeczony wstawił się do zakładu karnego. Nasz syn ma już roczek. Jemu jeszcze zostało do odsiedzenia az 28 miesięcy nie wiemy co jeszcze mozna zrobić żeby go jak najszybciej wypuścili. On ma bardzo dobra opinię od kuratora, jak był na przerwie to jego dzielnicowy przeprowadzał wywiad i wszystko było w porządku… Może mozna jeszcze coś zrobić żeby szybciej do nas wrócił

  • Szanowna Pani
   niestety obecnie w systemie dozoru elektronicznego można odbywać jedynie kary do 1 roku pozbawienia wolności.
   Przy tak długiej karze jak u Pani narzeczonego w chwili obecnej pozostają jedynie wnioski o przerwę i warunkowe zwolnienie po odbyciu połowy kary.
   Przez cały ten czas oczywiście narzeczony msi pracować na jak najlepszą opinię w ZK co pomoże mu rzy rozpoznaniu przyszłych wniosków.

 13. Patrycja pisze:

  Dziękuję, rozumiem :) a czy narzeczony może pisać o ponowne zawieszenie wyroków ?

 14. Darek.S pisze:

  witam moja dziewczyna 2 dni temu dostała list że dzisiaj musi sie stawić w areszcie śledczym na 11 dni za niodrobione godziny społeczne. Dziś rano napisaliśmy wniosek o dozór elektroniczny. W związku z tym mam takie pytanie czy skoro dziś wysłaliśmy ten wniosek czy nadal musi się stawić w AŚ i czy jest możliwość dostania tego dozoru?

  • Szanowny Panie
   Sam wniosek o dozór elektroniczny nie wstrzymuje wykonania kary, więc nie uchyla nakazu stawienia się w AŚ.
   Poza wnioskiem o dozór należy złożyć do Sądu Rejonowego właściwego dla wykonania kary wniosek o wstrzymanie jej wykonania do czasu rozpatrzenia wniosku o dozór.
   W Państwa sytuacji jest bardzo krótki termin by to się wszystko udało, gdyż zazwyczaj nakaz stawiennictwa dociera na mniej więcej miesiąc przed terminem stawienia się w AŚ.
   Nie przekreśla to jednak zupełnie Państwa szans, gdyż pozostając w stałym kontakcie z Sądem wykonawczym, jest szansa na uniknięcie stawiennictwa w AŚ.

 15. rafał pisze:

  Witam.04.08 mam koniec kary sde ale przyszło mi z sądu 10 dni krócej za odrobione godziny i wynika z tego że już jutro 26.07 mi ściągną branzoletke.Tylko moja narzeczona dzwoniła dziś do centrali i tam nic nie wiedzą o tym.

  • W centrali powinni dostać takie samo pismo jak Pan i wtedy przyjdą zdjąć bransoletkę.
   Niestety zdarza się tak, że pismo wpływa za późno i w terminie, w którym powinien Pan skończyć odbywanie kary w centrali jeszcze nic o tym nie wiedzą.
   By uniknąć takich sytuacji najlepiej wcześniej samemu wystąpić do Sądu o zaliczenie odrobionych godzin i przeliczenie pozostałej do odbycia kary.

 16. Anna pisze:

  Witam . Mój syn w 2012 r został skazany na karę 12 m-cy org.wolności w postaci obowiązkowego wykonania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 40 godz. w stosunku miesięcznym. Dziś dostał wezwanie od obycia kary więzienia -5 m-cy i 14 dni. Prawdopodobnie nie zgłaszał sie do pracy na cele społeczne. Co można w takim wypadku uczynić aby uniknąć zamknięcie w areszcie i czemu jest to dodatkowe 14 dni.

  • Szanowna Pani
   zgodnie z kodeksem karnym 2 dni ograniczenia wolności są zamieniane na jeden dzień pozbawienia wolności.
   Zgodnie z przedstawioną przez Panią sytuacją najprawdopodobniej syn odbył jedynie 30 dni kary ograniczenia wolności a pozostałe 11 miesięcy zostało mu zamienione na 5 i pół miesiąca pozbawienia wolności.
   W takiej sytuacji należy niezwłocznie złożyć wniosek o dozór elektroniczny wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia wniosku o dozór.
   Ewentualnie można złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary.

 17. Justyna pisze:

  Witam proszę o pomoc mój przyjaciel dostał karę 8 miesięcy ograniczenia wolności chcę się starać o nadzór policji po przez nadajnik na nogę co może zrobić żeby mógł karę odbyć w domu

 18. justyna pisze:

  witam
  moj chlopak jest w zakladzie karnym chce pisac wniosek o dozor elektroniczny, chce zebym napisalam oswiadczenie jest jeden problem ja z nim nie mieszkam w jego mieszkaniu czy w takim razie moge napisac to oswiadcznie i czy moj chlopak dostanie taki dozor??
  Pozdrawiam

 19. Anna pisze:

  Witam,
  Mam do Pana pytanie. chodzi mi o zastepcza kare pozbawenia wolnosci. Kara ta jest odbywana w SDE w zwiazku z czym mam pytanie. czy po polowie tej kary moze starac sie o warunkowe przedterminowe zwolnienie??? mam jeszcze pytanie dotyczace przerwy w karze. Czy taka przerwe moge odbywac. zostalam pozbawiona wolnosci na 180 dni juz 2 miesiace mam za soba. pracuje poza granicami RP. czy moge starac sie o przerwe w karze i reszte wyroku odbywac w czasie kiedy bede miala urlop. musze jak najszyciej wrocic do pracy jesli do konca wrzesnia nie wroce do pracy to strace ja a mam duze zobowiazania finasowego nie moge stracic tej pracy co robic??

  • Szanowna Pani

   dozór elektroniczny jest jednym z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, a więc mają do niego zastosowanie wszystkie instytucje, które można stosować do kary pozbawienia wolności odbywanej w zakładzie karnym.
   Po odbyciu połowy kary może się Pani starać o warunkowe zwolnienie.
   W dowolnym momencie może się Pani również starać o przerwę w karze.
   Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż udzielenie Pani zezwolenia przez Sąd na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, jest dużym ustępstwem ze strony Sądu, a jakąś dolegliwość musi Pani ponieść.
   Z tego powodu uzyskanie przerwy z dozoru elektronicznego może być trudniejsze niż uzyskanie przerwy z zakładu karnego.
   Nie należy oczywiście rezygnować ze składania wniosków, gdyż przy dobrej argumentacji, Sąd może się przychylić do Pani wniosków.

 20. Żanetaa pisze:

  Witam :) Mam pytanie odnośnie dozoru elektronicznego.
  Mam narzeczonego w AŚ jest tam 3 miesiące a wyroku ma 3 lata czy jak odsiedzi rok to te dwa lata co mu zostaną możne się starać o ta opaskę ? jest jednym żywicielem rodziny mamy mała córeczkę ma 10 miesięcy dodam że jest karany po raz 2.
  Z Góry dziękuje :)

 21. mon0405 pisze:

  Witam mam pytanie, czy to prawda że od września 2014 wchodzi ustawa dotycząca zmiany o warunkowym zwolnieniu po odbyciu połowy kary? Wcześniej to Sąd decydował a teraz mają być jakieś zmiany? Mój mąż połowę kary ma 12 września pod koniec września ma stawać na wokandę, ale gdyby rzeczywiście te przepisy miały wejść ze zwalniają to byłabym spokojniejsza.

  • Szanowna Pani

   planowana nowelizacja kodeksu karnego przewiduje również nowelizację przepisów dotyczących warunkowego zwolnienia, jednak zmiany te są kosmetyczne.
   Dalej to Sąd będzie decydował o udzieleniu warunkowego zwolnienia i dalej będzie się można o nie starać dopiero po odbyciu połowy kary.
   Dodatkowo by uzyskać warunkowe zwolnienie skazany musi spełnić nałożone na niego obowiązki oraz orzeczone środki karne i kompensacyjne.
   Nowelizacja ta jednak nie ma jeszcze ustalonego terminu wejścia w życie. Na pewno nie będzie to wrzesień 2014 r.

 22. P0pierdulka pisze:

  Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc, Mój narzeczony został skazany na wyrok w zawieszeniu oraz grzywne i nawiązke- niestety zaniedbał dopilonowania wywiązania sie z zapłaty nawiązki, grzywna została uregulowana- niestety wyrok w zawieszeniu został odwołany- i trafił do zakładu karnego- odbyc kare roku pozbawienia wolnosci. Grzywna została uregulowana wiec skrócili mu wyrok o 40 dni, chciaelibysmy sie starac o dozór elektoniczny badz przedterminowe zwolnienie, jednak na swoim koncie ma juz pobyt w takim zakładzie i czeka na decyzje sadu w sparwie kolejnego wyroku o który była pisana apelacja. Wtedy miał wyrok krótki, i za całkiem inna – błacha sprawe, a apelacja pisana jest- poniewaz ktoś go wrabia w cos…. liczymy ze apelacja wezmie- i niedostanie kolejnego wyroku. Chciałabym wiedzieć jaką mamy szanse w obecnej sytuacji. został doprowadzony do zakładu karnego 23.05. 2014 i wyrok ma na rok czasu- który został skrócony tak jak mówiłam o 40 dni. Czy wprowadzane zmiany w karaniu dają nam jakies szanse ze narzeczony bedzie mogł odbyc wyrok poza murami, badz szanse na zwolnienie przedterminowe?

  • Szanowna Pani

   w obecnej sytuacji należy niezwłocznie złożyć wniosek o dozór elektroniczny i jednocześnie starać się zmienić lub uchylić wyrok za pomocą apelacji.
   Żeby dokładnie ocenić szanse narzeczonego musiałbym zapoznać się z aktami sprawy, jednak na pewno warto się starać i wykorzystać każdą możliwość by mógł on wcześnie opuścić zakład karny.
   Termin wejścia w życie planowanej nowelizacji kodeksu karnego nie został jeszcze ustalony, więc ciężko mówić czy wpłynie ona w jakikolwiek sposób na sytuację Pani narzeczonego.

 23. Żanetaa pisze:

  A co oznacza wokanda ?

 24. Martyna pisze:

  Witam, chciałabym się dowiedzieć czy z dniem 31 sierpnia 2014 roku weszła ustawa , która mówi o przedłużeniu dozoru elektronicznego do dwóch lat pozbawienia wolności ? Proszę o pilną odpwiedź , z góry dziękuję.

 25. Michał pisze:

  Dobry wieczór potrzebuje porady rok temu byłem skazany art 286 na rok pozbawienia wolności na trzy lata zawieszenia niedawno przyszła sprawa następna nowa tego samego art 286 jeśli udowodnią winne mnie dojdzie do sądu czy sąd odwiesza wyrok jak nie dopuścić aby sąd nie odwiesił wyroku

  • Szanowny Panie

   jeżeli udowodnią Panu winę i wyrok się uprawomocni automatycznie zostanie wszczęte postępowanie o zarządzenie wykonania poprzedniej kary.
   Co do zasady zgodnie z art. 75 § 1 k.k. kara musi być odwieszona. Jeżeli zostanie wobec Pana orzeczona kolejna kara z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, jest szansa by uniknąć zarządzenia wykonania kary, gdyż najnowsze orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego daje taką możliwość.
   Jest to jednak sprawa, którą musi poprowadzić adwokat.

 26. prawo pisze:

  Witam proszę o pomoc ,mój chłopak został wczoraj zatrzymany na 6 miesięcy,wcześniej miał dozór elektroniczny jednak odebrali mu go po tym jak jego ojciec go odłączył gdy on miał przepustkę i był na weselu . po tym zdarzeniu miał starać się o ponowne przyznanie dozoru jednak niestety trochę odpuścił i nie zdążył… czy jest możliwość odwołania sie od wyroku i możliwość ponownego przyznania opaski? jeśli tak to do kogo powinnam się zgłosić ja czy rodzina ? czy może może to załatwić jego kurator , lub tylko adwokat ..

 27. mala pisze:

  witam,mam pytanie.w sierpniu 2012 roku skazana zosastalam na 10 mc pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 2 lata oraz naprawienie szkody,szkode naprawilam w calosci,sad uchylil mi wykonanie kary jakim mialo byc pozbawienie wolnosci.w sierpniu tego roku zapadl nastepny wyrok w podobnej sprawie i dostalam 1 rok i szesc miesiecy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 3 lata.jednak dostalam pismo wzywajace na posiedzenie o zarzadzenie wykonania kary pozbawienia wolnosci do pierwszwj sprawy.chcialabym sie dowiedziec czy sad skaze mnie do wiezienia czy moze nie trafie do wiezienia.

  • Szanowna Pani

   to bardzo ważne posiedzenie i należy się do niego dobrze przygotować, gdyż Sąd najprawdopodobniej będzie chciał Pani zarządzić wykonanie poprzednio orzeczonej kary.
   Jeżeli Sąd zarządzi karę to będzie musiała Pani iść do więzienia ewentualnie wystąpić o dozór elektroniczny.

   • mala pisze:

    złozyłam dzisiaj w sądzie o obonce z urzedu,bardzo sie boje tego posiedzenia,mam na wychowaniiu małe dziecko,byłam takze u Kuratora sadowego.czy jest możliwosc aby Sąd nie wymierzył mi zarzadzenia wykonania kary,bardzo prosze o odpowiedz

 28. Anetka pisze:

  Witam serdecznie.
  Ogromnie proszę o pomoc. Mój chłopak z którym tworzę związek od 8 lat został objęty dozorem elektronicznym na okres 1 roku. Do końca kary pozostały 3 miesiące. Niestety by wyrok sądu był bardziej przychylny jako miejsce dozoru wskazane zostało mieszkanie jego matki przez co my sami zamieszkaliśmy oddzielnie. Po 8 miesiącach wzorowego odbywania kary pragniemy zamieszkać z powrotem razem. Proszę o informację co należy w tej kwestii uczynić i czy jest to możliwe. Chłopak podczas odbywania kary otworzył bardzo dobrze rozwijającą się działalność gospodarczą i pilnie przestrzega wszystkich warunków dozoru. Gdyby była możliwość zmiany miejsca odbywania kary to jakie stosowne pismo należy złożyć do …. kuratora ? I jakie kroki podjąć w przypadku ewentualnej odmowy ? Jeszcze raz proszę o pomoc i dziękuję za poświęcony czas .

  • Szanowna Pani

   zgodnie z art.20 ustawy o dozorze elektronicznym „W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, sąd penitencjarny może zmienić miejsce, w którym skazany ma przebywać odbywając karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.”
   Fakt Państwa długotrwałego związku i np. plany założenia rodziny mogą stanowić takie szczególne okoliczności, które przekonają Sąd do zmiany miejsca wykonywania kary.
   Pismo należy wnieść bezpośrednio do Sądu Okręgowego właściwego dla miejsca odbywania kary. O złożeniu wniosku należy również poinformować kuratora.
   W razie szczegółowych pytań proszę pisać mailowo na adres miller@adwokat-stelmaszczyk.pl

 29. frania pisze:

  Witam,
  Mam ogromna prosbe,chcialam bym sie dowiedziec czy istnieje mozliwosc starania sie o dozor elektroniczny?Moj brat dostał kare pozbawienia wolnosci na 6 lat jest to wyrok łączny.Wczesniej odbywal kary w wiezieniu ,jest recydywista.na dzien dzisiejszy odbyl kare w Zakladzie Karnym 4 lata i 2 miesiace.Czy przysluguje mu mozliwosc starania sie o dozor elektroniczny?Czy lepiej by staral sie o zwolnienie warunkowe?Bardzo prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.

  • Szanowna Pani

   o dozór elektroniczny mogą się starać jedynie osoby wobec których została orzeczona kara nie przekraczająca 1 roku pozbawienia wolności.
   Nie ma tutaj znaczenia ile kary zostało odbyte i ile jeszcze pozostało do odbycia.
   Bratu pozostała jedynie możliwość starania się o warunkowe zwolnienie.

 30. frania pisze:

  Czy w Polsce bedzie nowelizacja kodeksu karnego apropo Roku penitencjarnego?I kto moze sie starac?

 31. Monika pisze:

  Witam. 16 września po mojego brata przyjechali policjanci aby zabrać go do więzienia. Dostał karę 4 miesiące i 29 dni. Dwa lata temu posiadał przy sobie narkotyki w małej ilości, dostał za to prace społeczne lecz ich nie odrabiał. Nie dostał żadnego wezwania do wstawienia się do więzienia, lecz sami po niego przyjechali. 26 września złożyliśmy wniosek do sądu o dozór elektroniczny osobiście, teraz trzeba tylko czekać. Ile to może potrwać ? I jakie ma szanse na wyjście? Dodam, że opinia wychowacy zakłady jest bardzo dobra, zgoda wszyskich lokatorów mieszkania również. Mój brat dotąd nie pracował, ma 20 lat i pomagał mamie przy młodszych braciach, zaprowadzał/odbierał ze szkoły, opiekował się gdy mama była w pracy, robił zakupy itp. Ujeliśmy to również we wniosku. Proszę o odpowiedź

  • Szanowna Pani

   na rozpoznanie wniosku o dozór elektroniczny czeka się ok. 1 miesiąca czasu, więc w tym terminie powinien zostać wyznaczony termin posiedzenia.
   Pozytywna opinia z ZK znacząco zwiększa jego szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dozór, jednak by stwierdzić jakie ma szanse na pozytywne rozpoznanie wniosku musiałbym się zapoznać z aktami sprawy i jego dokładną sytuacją.
   W razie szczegółowych pytań proszę pisać mailowo na adres miller@adwokat-stelmaszczyk.pl

 32. Mateusz Jezierski pisze:

  Witam mam pytanie mam 3 wyroki łącznie jakąs ponad 2 lata ale narazie został mi odwieszony tylko rok przebywam na wolności odwołuje sie co mam zrobić aby dostać dozór elektroniczny nie wchodząc do wiezienia ?

  • Szanowny Panie

   jak najszybciej złożyć wniosek o dozór elektroniczny i jednocześnie walczyć o to by Sąd nie odwiesił pozostałych wyroków.
   Jeżeli to się nie uda przeciągnąć postępowanie w sprawie zarządzenia wykonania pozostałych kar, aż do wykonania pierwszej z nich w dozorze.

 33. zalamana pisze:

  Witam
  mój brat odsiaduje wyrok 2 lata, czy po 1 roku odsiedzenia kary będzie mógł się ubiegać o dozór elektroniczny?

  • Szanowna Pani,

   obecnie o dozór elektroniczny mogą się starać jedynie osoby, które odbywają karę do 1 roku pozbawienia wolności.
   Nie liczy się kara pozostała do wykonania, tylko kara orzeczona wyrokiem Sądu.
   Jeżeli kara jest dłuższa po odbyciu połowy orzeczonego okresu będzie mógł się starać o warunkowe zwolnienie z reszty kary.

 34. załamana pisze:

  Witam , mój narzeczony dostał wyrok prawomocny – 2 lata . Ogolnie został mu odwieszony wyrok z przed kilku lat , a teraz miał sprawę o wyłudzenie pieniędzy . Jest obecnie w zakładnie półotwartym w Ustce . Czy jest możliwość ze będzie starał się o dozór elektroniczny , lub jak może szybciej się z Tamtąd wydostać?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pani narzeczony nie dostanie dozoru elektronicznego. Chodzi o to, że według ustawy o dozorze elektronicznym, jest on możliwy dla kar do 1 roku pozbawienia wolności. Chodzi o wymiar kary orzeczonej a nie tej pozostałej do odbycia. Innymi słowy najważniejszy jest wymiar kary orzeczonej w wyroku skazującym – ta kara nie może przekroczyć 1 roku. Dla przykładu: jeśli ktoś odbywa kare pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat, a pozostało mu juz do odbycia np. 9 miesięcy to nie może się starać o dozór elektroniczny.

   W przypadku Pani narzeczonego w grę wchodzą 2 możliwości:
   1. warunkowe zwolnienie z ZK po połowie kary
   2. uzyskanie przerwy w wykonaniu kary z uwagi na wyjątkowe okoliczności, np. osobiste, rodzinne czy zdrowotne, gdy przerwa potrwa co najmniej 1 rok, wówczas można starać się o ponowne zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat.

 35. JoJo pisze:

  Witam. Mam do pana pytanie. Mój narzeczony od 04.03.2015 jest osadzonym na Rakowieckiej. Odsiaduje 4 miesiące za zniszczenie mienia. Powiedział że gdy został tam osadzony na komisji złożono wniosek o dozór elektroniczny, ale do dnia dzisiejszego nie wpłynął on do sądu. Nie podał tam nawet mojego numeru, a wydaje mi się że jest on wymagany ponieważ mieszkamy razem. Jest on też grypsującym . I tu moje pytanie, czy jako grypsujący ma możliwość ubiegania się o dozór elektroniczny? I czy lepiej złożyć własny wniosek , wypełniony na widzeniu do sądu wraz z moją zgodą skoro złożony przez nich jeszcze nie dotarł? Drugie moje pytanie: osadzony jest zatrudniony przez firmę zewnętrzną a pracuje w carrefour express franczyza, właścicielka sklepu deklaruje że nadal ma ważną umowę i przyjmą go jak tylko wyjdzie. Umowa o dzieło na stałe, zlecenie do 08-2015, tyle że on tej umowy nie dostał po podpisaniu a firma zewnętrzna nie chce mi jej wydać, co w takim wypadku? Umowa byłaby dodatkowym plusem, a bez umowy jaki dokument można złożyć? Czy później można dołączyć umowę ? Pozdrawiam. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, gdyby rzeczywiście zakład karny złożył do Sądu wniosek o wykonanie reszty kary pozbawienia wolności przez Pani narzeczonego w dozorze elektronicznym, to już dawno byliby u Pani technicy celem potwierdzenia warunków technicznych, zostałaby pani zapytana czy wyraża Pani zgodę na odbycie przez Pani narzeczonego dozoru w Waszym mieszkaniu i dawno juz odbyłoby się posiedzenie Sądu w tej sprawie. Według ustawy o dozorze elektronicznym Sad powinien wyznaczyć posiedzenie w przedmiocie wniosku skazanego o dozór elektroniczny w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Sądy zazwyczaj nie wyrabiają się w tym terminie, ale w większości przypadków to posiedzenie odbywa się w terminie do miesiąca od wpłynięcia wniosku o dozór elektroniczny.

   Podsumowując, w mojej ocenie zakład karny nie złożył wniosku o dozór elektroniczny dla Pani narzeczonego.

   Pani narzeczony powinien sam złożyć wniosek o dozór elektroniczny. To, że jest grypsującym samo w sobie nie przekreśla jego szansy na dozór elektroniczny. Nie jest to jednak okoliczność, która mu pomoże w przekonaniu Sadu do udzielenia mu dozoru elektronicznego. Sędziowie penitencjarni zazwyczaj źle reagują na zawarta w opinii Zakładu karnego informacje o przynależności skazanego do grypsujących.

   Praca, jak czeka na Pani narzeczonego na wolności jest jego najmocniejszym argumentem. Wystarczające będzie, gdy przełożony pani narzeczonego podpisze się pod oświadczeniem, że w razie zwolnienia Pani narzeczonego z ZK przyjmie go do pracy.

 36. Ewa pisze:

  Witam,
  Mój narzeczony ma karę pozbawienia wolności 2 lat (którą aktualnie odsiaduje – ponad 3-ce). 1 lipca ma wejść nowelizacja ustawy o systemie dozoru elektronicznego. Moje pytania brzmią:
  1. Słyszałam, że nowelizacja ma zakładać wydłużenie kary o ponad jeden rok – czy to prawda?
  2. Jeśli ustawa wejdzie w życie na warunkach z pkt. 1-ego, czy będzie ona obejmować również już skazanych będących w trakcie odsiadywania takiego (2-letniego) wyroku? Czy będzie można ubiegać się o dozór elektroniczny od 1-ego lipca?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz

  • Adrian Kossak pisze:

   Szanowna Pani,
   zakładana nowelizacja Kodeksu Karnego, która ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2015 roku, całkowicie znosi obowiązującą dotychczas Ustawę o odbywaniu kary w systemie elektronicznym z dnia 7 września 2007 roku. Wedle art. 28 ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o zmianie ustawy Kodeks Karny oraz niektórych ustaw zakłada iż ustawa z dnia 7 września 2007 roku traci moc z dniem 1 lipca 2015 roku, jednakże do skazanych co do których wyrok uprawomocnił się do dnia 1 lipca 2015 roku stosuje się ustawę z dnia 7 września 2007 roku a w związku z tym wszystkie dotychczasowe zasady, czyli min. wysokość orzeczonej kary (do 1 roku). Nowe zasady odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, będą umieszczone w dziale VII Kodeksu Karnego Wykonawczego. Natomiast dozór elektroniczny będzie stosowany jako jedna z form ograniczenia wolności już na etapie postępowania sądowego. Wobec powyższego dla osób które są już osadzone w zakładach karnych jak i tych co do których zapadnie prawomocny wyrok do dnia 1 lipca 2015 roku będą stosowane zasady dotychczasowe, które szczegółowo opisaliśmy w poprzednich artykułach.

 37. sebastian pisze:

  Witam serdecznie,
  chciał bym się zwrócić o pomoc słowna a właściwie doradzenie mi co mam zrobić.
  dostałem wyrok pozbawienia wolności na 45 dni. Wczoraj byłem w WKU w Chorzowie żeby na ochotnika odbyć szkolenie wojskowe (jestem także po zasadniczej) i tam kapitan bardzo w porządku kapitan powiedział mi ze sprawdzał moja ewidencje i mam tam napisane ze mam wyrok (45 dni) do odbycia w ZK bez zawiasów… tylko to pisało u niego na komputerze w tabelce… załamałem się i nie wiem jak to zrobić żeby nie iść do więzienia bo oszaleje wiem prawdopodobnie za co to było… ale z racji tego że moje dzieciństwo było jakie było nie wytrzymam w zamknięciu i na samą myśl o tym wydaje mi się że z ZK nie wrócę bo zrobię coś o wiele gorszego przebywając z tamtymi ludźmi :/ teraz jeszcze dowiedziałem się że moja jakże cudowna matka podała mnie na policję i z racji tego będę mieć sprawę w sądzie za podpisanie się jej imieniem, nazwiskiem (moim też) na umowie o internet na adresie w którym sama mieszkała art. 270 § 1 kk … powiem jeszcze, że to tym kobiety „biznesmen” (hajs uderza do głowy…) wcześniej jak żyłem pod jej kloszem musiałem wykonywać wszystkie ale to wszystkie jej polecenia bez słowa sprzeciwu nawet odbierać jej firmową korespondencje bez zgody na piśmie wysłanej np na pocztę (zaznaczę, że u niej nie pracowałem) musiałem rozwozić jej materiały po różnych firmach odbierać przesyłki praktycznie nie mając do tego prawa… na świadka mogę powołać np p. listonoszkę… matka zaś obierała wszystko co do mnie było zaadresowane z racji „ciekawości” co to może do mnie przyjść. Na policję zostałem podany dlatego że powiedziałem jej iż już nie będę jej „murzynem” bo jestem „człowiekiem i mam uczucia” to się jej nie spodobało na tyle że wyrzuciła mnie z mieszkania które rzekomo miało być moje… straciłem pracę (w której jak się okazało miała swoich ludzi..) dobrze płatną w której szykowali stanowisko dla mnie (robiłem wzmocnienia stalowe do cystern i zbiorników kriogenicznych) i tak się stało że teraz jestem bezdomny nie mam na jedzenie na nic nie mam. pomoc otrzymuje od nielicznych bo może dwóch ludzi i czasami pójdę do kościoła żebrać o jedzenie…
  proszę o poradę, nie mam kasy na prawnika…

  • Adrian Kossak pisze:

   Szanowny Panie,
   jeżeli jest Pan osobą bezdomną może Pan złożyć wniosek o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Jednakże posiadać Pan musi miejsce, w którym może Pan odbywać karę pozbawienia wolności. W Pana przypadku może być to schronisko dla bezdomnych, hostel czy placówka Monaru. Na wstępie należy sprawdzić czy orzeczony wobec Pana wyrok jest prawomocny. Jeżeli tak to musi Pan znaleźć miejsce, w którym będzie mógł Pan zamieszkać. Jeżeli będą to placówki, o których pisałem wyżej, musi Pan uzyskać zgodę kierownika ośrodka, w którym chciałby Pan zamieszkać. Decyzja kierownika powinna być wydana w formie zaświadczenia, które dołącza Pan do wniosku o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.

 38. andrzej pisze:

  witam, czy może Pan wyjaśnić ( w prostych słowach ) do jakiego zagrożenia karą od 1 lipca 2015r, będzie mógł być stosowany dozór elektroniczny ? czy jak dotychczas dla kar orzeczonych prawomocnym wyrokiem do 1 roku czy też jak było podobno planowane do 2 lat, a może jeszcze inaczej ? bardzo proszę o wyjaśnienie, pozdrawiam

  • Adrian Kossak pisze:

   Szanowny Panie,
   od 1 lipca 2015 roku nie będzie można odbywać kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego tak jak to było do tej pory tzn. jeżeli ktoś został skazany na karę pozbawienia wolności do 1 roku mógł poprosić Sąd o to by odbywać ją w miejscu zamieszkania. W wyniku nowelizacji Kodeksu Karnego zostanie zniesiona dotychczasowa ustawa z dnia 7 września 2007 roku, i zastąpi ją kodeks karny. Niestety nie będzie to już ta sama instytucja. Sąd już przy orzekaniu kary będzie decydował czy ktoś dostanie karę bezwzględnego pozbawienia wolności czy karę ograniczenia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

   • andrzej pisze:

    dziękuję za odpowiedź , ale żeby jeszcze doprecyzować : czy osoba skazana na 2 lata więzienia, jeśli nie zaczęła jeszcze tej kary odbywać , czy po 1 lipca 2015, będzie mogła złożyć wniosek – prośbę do sądu o zmianę tej kary na karę ograniczenia wolności ? pozdrawiam

 39. Sandra pisze:

  Witam . Czy podczas dozoru elektronicznego przysługuje więźniowi jakikolwiek ” urlop ” ? Moj konkubent twierdzi, że gdy dostanie opaske elektroniczną należy mu się tydzień urlopu ( a wiec ze moze przez tydzien wychodzic ponad ograniczony cza ) Czy jest taka możliwosc?

  • Adrian Kossak pisze:

   Szanowna Pani,
   zgodnie z art. 21 ust 1 Ustawy o dozorze elektronicznym w przypadkach szczególnie ważnych dla skazanego, uzasadnionych warunkami zdrowotnymi, rodzinnymi lub osobistymi, sądowy kurator zawodowy może zezwolić skazanemu na oddalenie się poza miejsce odbywania kary w systemie SDE na okres nieprzekraczający jednorazowo 7 dni w miarę potrzeby w asyście osoby najbliższej lub osoby godnej zaufania. Zezwolenie na oddalenie się poza miejsce wykonywania dozoru elektronicznego można uzyskać tylko w szczególnie ważnych i dobrze uzasadnionych przypadkach.

 40. karolina pisze:

  Witam. Pisałam pismo o dozór elektroniczny mojego narzeczonego. Dostał 3 miesiące z czego karę odbywa od 13 lutego. W wyjaśnieniu napisałam ze jest osobą młoda ( 25 lat ) i ze pragniemy jakoś ułożyć sobie życie wziąść ślub itp. wokanda jest 8 kwietnia. czy mamy szansę na życie i ze go wypuszcza?

  • Szanowna Pani

   na rozpoznanie wniosku o dozór wpływa bardzo wiele okoliczności i na prawdę ciężko jest ocenić szanse na jego pozytywne rozpoznanie na podstawie takich informacji.
   Proszę być jednak dobrej myśli, gdyż przy krótkich karach szanse zazwyczaj są wysokie.

 41. Paulina pisze:

  Witam, bardzo proszę o pilną odpowiedź. Wiem, że już pisałam post ale zależy mi na czasie, abym mogła w jakikolwiek sposób pomóc konkubentowi. Czy doprowadzenie go przez policje do AŚ zmniejsza szanse na przyznanie mu DE ? Dodam, że bloku, w którym jest zameldowany ( prawdopodobnie tam zostało wysłane wezwanie do aresztu ) nie ma skrzynki pocztowej ( została zniszczona ) w efekcie tego notorycznie giną listy jak i awiza. Skoro list wrócił do sądu ( mimo, że nie został przeczytany jest on traktowany jako odebrany ) to sędzina będzie widziała, że koperta jest stanie nienaruszonym, może jednak wydać pozytywny wyrok ? dodam, że konkubent raz już odsiadywał wyrok w SDE. Podobno to również ma znaczenie i sąd nie chce już po raz drugi przyznać DE takiej osobie. Czy to prawda ? Proszę o jak najszybszą odpowiedź ! Pozdrawiam i z góry dziękuję.

  • Szanowna Pani

   doprowadzenie do ZK zawsze zmniejsza szanse na przyznanie dozoru elektronicznego.
   Warto jednak postarać się wytłumaczyć Sądowi, że nie wynikało to z chęci ukrywania się a jedynie z nieodebrania korespondencji.

   Wcześniejsze odbycie kary w dozorze elektronicznym o ile nie został on uchylony powinno stanowić dodatkowy argument za przyznaniem dozoru elektronicznego.

 42. kaja pisze:

  Witam, proszę mi jakoś pomóc mój syn dostał po apelacji 2 lata i 8 miesięcy za napad na sklep, ma juz odsiedziane 13 miesięcy Proszę mi doradzic co można zrobić by mógł wrócić czym prędzej do domu. Dodam że karany po raz pierwszy, młody wiek, jakieś rady – proszę

  • Szanowna Pani

   w jego sytuacji należy się starać o warunkowe zwolnienie z reszty odbywania kary, dzięki czemu będzie miał szanse opuszczenia zakłądu karnego po odbyciu połowy orzeczonej wobec niego kary.

 43. Pysiulek pisze:

  Witam mam pytanie dotyczace artykułu 286& 1 jaki można dostać najwyszy wymiar kary w zawieszeniu z tego artykułu osoba już odsiaduje wyrok w tej sprawie są to czyny zrobione przed okresem próby .Prosze o pomoc

  • Szanowna Pani

   ten blog dotyczy dozoru elektronicznego a nie całego postępowania wykonawczego.
   Z pytaniami odnośnie wymiaru kary w zwieszeniu zapraszam na mojego bloga pt: Pozbawienie wolności.

 44. Sebastian pisze:

  Witam mam pytanie odnośnie dozoru elektronicznego . Mój Ojciec odbywa jedną karę 89 dni poprzez dozór elektroniczny , dozór kończy się 2 maja tego roku .
  Czy może odbyć drugą karę pozbawienia wolności 10 miesiecy za pomoca dozoru elektronicznego jeżeli miał juz jeden wyrok i go odbywał za pomoca dozoru ?

 45. konrado pisze:

  Dostałem wyrok 2 lata i 3 miesiące. Pozostał mi 1 rok odsiadki. Czy mogę starać sie o dozór elektroniczny?

  • Nie. Dozór elektroniczny przysługuje jedynie osobom, których orzeczona kara nie przekracza jednego roku pozbawienia wolności.
   Pozostało Panu starać się o warunkowe zwolnienie.

 46. sylwia pisze:

  A ja z takim pytaniem czy można dostać wokande jak ma się dozór elektroniczny?

 47. Monika pisze:

  Witam serdecznie. Moje pytanie dotyczy „dodatkowego czasu” po upływie kary zawieszenia.
  Przekroczona została prędkość po raz drugi. Sąd nałożył między innymi karę zawieszenia na okres 2 lat. Po upływie pierwszego roku doszło do kolejnego odebrania prawa jazdy, ale rozprawa odbyła się już po upływie tych wymaganych 2 lat kary zawieszenia. Tym razem sąd skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności ale przyznano nadzór elektroniczny. Sędzia przyznający nadzór elektroniczny coś wspominał że mimo iż kara poprzedniego zawieszenia się skończyła, to obowiązuje jeszcze jakiś „dodatkowy czas” który powinien upłynąć i że złoży stosowne dokumenty do sądu, który tą kwestię przeoczył. Czy może mi Pan wytłumaczyć o jaki „dodatkowy czas” chodzi i co to może oznaczać.
  Pozdrawiam

  • Szanowna Pani

   chodzi tutaj o tzw. cichy okres próby. Sąd może zarządzić wykonanie kary wydanej z zawieszeniem jej wykonania w okresie zawieszenia i 6 miesięcy następujących po tym okresie.
   Oczywiście istnieją sposoby by postępowanie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary trwało na tyle długo by kres ten minął przed prawomocnym zarządzeniem wykonania kary.

   • Monika pisze:

    Panie Michale, niech mi Pan wytłumaczy co może się stać jeśli „cichy okres próbny” został naruszony.
    Do tej pory kara dozoru elektronicznego wynosiła 8 miesięcy (która obecnie się odbywa) ale co może jeszcze sąd zasądzić, w związku z tym wcześniejszym naruszeniem”cichego okresu próby”. Dodam że dozór elektroniczny trwa obecnie przez miesiąc
    Pozdrawiam

 48. matka pisze:

  Mój mąż pracował w policji, narozrabiał i dostał 3 lata. Razem z aresztem ma już za sobą 2 lata i 2 miesiące. Mimo ciężkiej sytuacji rodzinnej sąd po połowie kary nie zgodził się na przerwę w karze ani na warunkowe zawieszenie kary. Mamy syna niepełnosprawnego, ja nie pracuje, nie mamy już na jedzenie. Rata za mieszkanie hipoteczne już w tym miesiącu nie będzie zapłacona bo nie mam już od kogo pożyczyć. Mimo tego, że są przesłanki że mąż nigdy więcej nie wejdzie w konflikt z prawem sąd nie chce nam pomóc. Dyrektor aresztu wystąpił z wnioskiem o warunkowe zawieszenie kary, sąd penitencjarny to odrzucił. Odwołanie też nic nie dało sąd podtrzymał decyzję. Powodem decyzji było brak dostatecznej ilości nagród. Mąż po popełnieniu przestępstwa 7 lat pracował w jednej firmie ( w tym czasie trwały rozprawy)przez ten okres nic nie narozrabiał, żył a w zasadzie żyliśmy uczciwie, nawet mandatu w tym okresie nie dostał.
  Mam do pana pytanie, czy jak odbiore sobie życie, czy wtedy mąż ma szanse wyjść? Nie chce żeby mój syn wylądował w domu dziecka. Chciałabym rzetelną odpowiedź. Nie mam innej możliwości, bo bez męża za chwilę jesteśmy pod mostem, a tego dziecku nie mogę zrobić.

  • Szanowna Pani

   to na pewno nie jest rozwiązanie, które w czymkolwiek pomoże Pani lub Pani rodzinie.
   Z prawnego punktu widzenia nie wpłynie również na sytuację Pani męża.
   Proszę Pamiętać, że wniosek o warunkowe zwolnienie można składać co 3 miesiące i to jest najlepsza szansa na poprawę Państwa sytuacji.

 49. edyta pisze:

  Witam, mój narzeczony od 16.01.2015odbywa karę 8miesięcy pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, 19.05.2015r ma posiedzenie w sprawie przedterminowego zwolnienia z odbywania reszty kary. Problem w tym, że 03.02.2015 został skazany na karę 6misięcy pozbawienia wolności i w tej sprawie został złożony wniosek o odroczenie wykonania kary. Stąd moje pytanie, czy Sędzia Sądu Penitencjarnego rozpatrując sprawę o wcześniejsze zwolnienie z odbywania kary, widząc że miało miejsce kolejne skazanie, może zabrać mu ten dozór elektroniczny?bo może lepiej w takim przypadku po prostu wycofać ten wniosek o dozór i odbyć karę do końca?

  • Szanowna Pani

   na posiedzeniu w przedmiocie odroczenia wykonania kary lub warunkowego zwolnienia Sędzia nie może uchylić dozoru elektronicznego.
   Jednak w momencie, kiedy zostanie wydane postanowienie o zarządzeniu wykonania kary i nakaz stawiennictwa do ZK, to dozór zostanie uchylony.
   W takiej sytuacji by uniknąć powrotu do zakładu karnego należy odbyć karę w dozorze przed zarządzeniem kolejnej kary, a odnośnie kolejnej kary również złożyć wniosek o dozór.

 50. Aga pisze:

  Dzien dobry mam pytanie czy od 1 lipca 2015 roku bedzie mozna starac sie o obraczke elektroniczna dla skazanego powyzej 1 roku pozbawienia wolnosci

  • Szanowna Pani

   niestety nie ma takiej możliwości.
   Dozór elektroniczny będzie karą ograniczenia wolności do 2 lat, a nie pozbawienia wolności do 2 lat, więc dla osób obecnie skazanych na karę przekraczającą jeden rok pozbawienia wolności nic się nie zmieni.

   • Emilia pisze:

    To prawda. Aga dobrze napisała. Mój narzeczony odsiaduje 1,6 roku i dziś wysłał mi dokumenty do podpisania od wychowawcy. W lipcu ma dostać dozór elektroniczny.

 51. edyta pisze:

  Czyli rozumiem, że do momentu wydania nakazu stawiennictwa do ZK Sędzia Sądu Penitencjarnego rozpatrując wniosek o wcześniejsze zwolnienie z odbywania reszty kary nie może uchylić dozoru elektronicznego z powodu innego skazania?

 52. zdesperowana pisze:

  WItam. Mam do Pana pytanie,mój narzeczony trafił do zk na okres 1,8 lat. Dwa miesiące temu dostał umowę o dzieło na początek na pół roku. Mamy 4 miesięczne dziecko. Był to jedyny żywiciel rodziny. Może mi Pan powiedzieć co mogę zrobić by do nas wrócił? Starać się o skrócenie odbywania kary? O odroczenie? Zawieszenie? Błagam proszę o pomoc.

  • Szanowna Pani

   w opisane sytuacji można się starać o przerwę w odbywaniu kary, lub warunkowe zwolnienie po odbyciu połowy kary.
   Dozór elektroniczny niestety nie może zostać zastosowany.

 53. Dorota pisze:

  witam czy od 1 lipca duzo wiezniow ma szanse wyjsc po nowelizacji kodeksu karnego? Moj narzeczony cala kare mial 4 lata i 2 miesiace do konca kary zostalo mu nie cale 10 miesiecy czy w lipcu bedzie mial szanse opuscic zaklad karny?

 54. Jakub pisze:

  Szanowny Panie.

  Odbyłem wyrok czteromiesięczny w postaci dozoru elektronicznego. Jeśli mój pracodawca oczekuje ode mnie zaświadczenia o niekaralności”, czy takowe mogę uzyskać? Krócej: czy osoba karana w systemie dozoru elektronicznego widnieje w dokumentach sądowych jako karana?

  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam Jakub.

  • Szanowny Panie

   dozór elektroniczny jest formą odbywania kary pozbawienia wolności i nie ma wpływu na wpis w Krajowym Rejestrze Karnym. Od momentu uprawomocnienia się wyroku widnieje Pan w nim jako osoba karana.

 55. Paweł pisze:

  Witam .. Mam takie pytanie czy jak byłem w zeszlym roku skazany na 7 miesiacy pozbawienia wolnosci z czego po 2 miesiacach odbycia kary w zakładzie karnym otrzymalem dozor elektroniczny dokladniej 01.2014 zostalem zamkniety 03.2014 otrzymalem dozur elektroniczny i 06.2014 ściągnieto mi przed terminowo dozór 2 miesiace przede zakonczeniem kary przez co dostałem 2 lata w zawieszeniu . i moje pytanie brzmi jak wczoraj dostałem wyrok 4 miesięcy pozbawienia wolności i mam 8 miesiecy zawiasów za to samo wykroczenie ,wiem i podejrzewam ze zostaną odwieszone ale łacznie mialbym 12 miesciecy czyli rok … To pytanie jest takie czy jest taka mozliwosc ze dostal bym drugi raz dozor elektroniczny ??? Wykroczenie za co teraz zostalem skazany bylo popelnione 2 lata temu przed odbyciem pierwszej kary i objeciu dozorowi elektronicznemu????

  • Szanowny Panie

   w Pańskiej sytuacji najlepiej byłoby postarać się, żeby Sąd nie odwiesił Panu wykonania kary.
   Ewentualnie poprowadzić tak postępowanie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary, by minął okres próby i nie można jej było odwiesić.

   Jeżeli Pańskie orzeczone kary nie przekraczają roku to można się starać o dozór, jednak jeżeli orzeczone kary są dłuższe a do wykonania pozostał rok lub poniżej to nie będzie się Pan mógł starać o dozór elektroniczny.

 56. weronika pisze:

  Mam pytanie czy powyżej roku pozbawienia wolności mogą starać się o dozór elektroniczny

 57. Tomasz pisze:

  Witam odwieszono mi wyrok w wymiarze 18 miesięcy wyrok zapadł w 2008 roku został zawieszony.
  Okres próby kończył się w 2017 roku czy mam szanse po zmianach 1 Lipca starać się o dozór elektroniczny na 1,5 roku.
  Dziękuje pozdrawiam

  • Szanowny Panie

   po zmianach z 1 lipca nie będzie możliwości stosowania dozoru do osób które zostały skazane na karę przekraczającą 1 rok pozbawienia wolności.

 58. Monika pisze:

  Witam mam pytanie. Mój narzeczony odsiaduje wyrok z 2008 roku. Czy wraz ze zmianami wchodzącymi od 1 lipca będzie mógł się starać o dozór elektroniczny? Siedzi już 3 miesiące a jego wyrok to 1,5 roku. Chodzi o to czy skazani będą mogli się starać o obrączkę? Proszę o odpowiedź.

  • Szanowna Pani

   ustawa która wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., to nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadza dozór elektroniczny jako jeden z działów kodeksu karnego.
   Na jej podstawie dozór elektroniczny przestanie być tak jak w chwili obecnej jednym z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, a stanie się formą odbywania kary ograniczenia wolności.
   Od 1 lipca 2015 r. w systemie dozoru elektronicznego będzie, więc można odbywać kary do 2 lat ograniczenia wolności, a nie kary do 2 lat pozbawienia wolności.
   Po nowelizacji wprowadzony zostanie natomiast kolejny rodzaj kary, tj. łączona kara do 3 miesięcy pozbawienia wolności, z karą do 2 lat ograniczenia wolności. W ten sposób skazani będą trafiać na krótki okres do zakładów karnych a resztę kary odbywać w domu w systemie dozoru elektronicznego.

 59. Michał pisze:

  Witam. W 2013r. w czerwcu dostałem wyrok 1rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności na poczet wyroku zostało mi zaliczone 5 mcy aresztu śledczego wyrok uprawomocnił się we wrześniu 2013r. i od października 2013r. mam 9 miesięcy odroczenia wykonania kary kolejne 3 nie zostały mi odroczone przez Sąd rejonowy wiec napisałem zażalenie które będzie rozpatrzone 8 lipca tego roku. Moje pytanie brzmi następująco: Czy w związku ze zmianami kodeksu karnego które wchodzą w życie od 1 lipca 2015r. mogę się starać o dozór elektroniczny?? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Szanowny Panie

   ustawa która wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., to nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadza dozór elektroniczny jako jeden z działów kodeksu karnego.
   Na jej podstawie dozór elektroniczny przestanie być tak jak w chwili obecnej jednym z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, a stanie się formą odbywania kary ograniczenia wolności.
   Od 1 lipca 2015 r. w systemie dozoru elektronicznego będzie, więc można odbywać kary do 2 lat ograniczenia wolności, a nie kary do 2 lat pozbawienia wolności.
   Po nowelizacji wprowadzony zostanie natomiast kolejny rodzaj kary, tj. łączona kara do 3 miesięcy pozbawienia wolności, z karą do 2 lat ograniczenia wolności. W ten sposób skazani będą trafiać na krótki okres do zakładów karnych a resztę kary odbywać w domu w systemie dozoru elektronicznego.

 60. Nesik pisze:

  Dzien dobry.Jestem podpieta pod dozor elektroniczny juz trzeci miesiac,zostaly mi tylko dwa tygodnie.Pani Mecenas,ktora prowadzila moja sprawe byla nie rzetelna co opisalam na necie nie obrazajac jej tzn.wyrazilam swoje negatywne zdanie o jej uslugach bez zbednych epitetow.Dowiedziala sie o tym i zadzwonila do mnie z krzykiem ze nie bede bezkarnie negatywnie sie o niej wyrazac. Zagrozila mi ze jezeli nie usune tego wpisu i nie przeprosze jej na lamach tego samego serwisu to ona zalatwi mi w ciagu tych dwoch tyg.ktore mi jeszcze zostaly,zniwelowanie kary w dozorze elektronicznym i pojde do wiezienia.Zastanawiam sie czy taki szantaz jest zgodny z prawem i czy ja nie zlamalam prawa moja negatywna opinia.

  • Szanowna Pani

   proszę się nie przejmować, Pani prawnik nie ma możliwości uchylenia udzielonego Pani dozoru elektronicznego, gdyż nie ma takiej prawnej możliwości.
   Nawet jakby była to takie zachowanie byłoby sprzeczne z kodeksem etyki adwokackiej i odpowiedzialność, która by jej groziła za takie zachowanie jest zbyt poważna by w jakikolwiek sposób Pani zaszkodziła.

   Wyrażenie negatywnej opinii na forum internetowym nie jest niezgodne z prawem i z tego tytułu też nie grozi Pani odpowiedzialność karna.

 61. Aga Zachar pisze:

  witam chciałam się dowiedzieć czy z dniem 1 lipca zostanie wprowadzona ustawa o dozór elektroniczny dla skazanych z karą do 2 lat.Czy coś wiadomo w tej sprawie nigdzie nie mogę otrzymać informacji

  • Szanowna Pani

   ustawa która wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., to nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadza dozór elektroniczny jako jeden z działów kodeksu karnego.
   Na jej podstawie dozór elektroniczny przestanie być tak jak w chwili obecnej jednym z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, a stanie się formą odbywania kary ograniczenia wolności.
   Od 1 lipca 2015 r. w systemie dozoru elektronicznego będzie, więc można odbywać kary do 2 lat ograniczenia wolności, a nie kary do 2 lat pozbawienia wolności.
   Po nowelizacji wprowadzony zostanie natomiast kolejny rodzaj kary, tj. łączona kara do 3 miesięcy pozbawienia wolności, z karą do 2 lat ograniczenia wolności. W ten sposób skazani będą trafiać na krótki okres do zakładów karnych a resztę kary odbywać w domu w systemie dozoru elektronicznego.

 62. aga pisze:

  Witam serdecznie .Mój narzeczony został skazany na pół roku pozbawienia wolności.Zlożył wniosek o dozór elektroniczny ,w domu był już technik ,aby sprawdzić .Rozpatrzenie wniosku o dozór elektroniczny odbędzie się 06 08 2015 .Dzisiaj dostał wezwanie do odbycia kary w areszcie ,wstawić się ma do aresztu 05.07 2015 .To prawie miesiąc różnicy .Dla nas to wieczność ,jaka jest możliwość nie wstawienia się do aresztu ????Czy narzeczony musi na ten miesiąc iśc do aresztu ???/ czy można napisać jakąś prośbę ,odwołanie ???

  • Szanowna Pani

   w takiej sytuacji można złożyć do Sądu Rejonowego, który zajmuje się wykonaniem kary wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia wniosku o dozór elektroniczny i dołączyć do niego informacje o wyznaczonym terminie rozprawy.
   Istnieje spora szansa, że Sąd rozpatrzy Państwa wniosek pozytywnie i będzie można uniknąć stawiennictwa w zakładzie karnym.

   • aga pisze:

    Dziękuję bardzo za informację .Proszę jeszcze o informację ,jeżeli jednak będzie musiał się wstawić do AŚ to czeka na termin rozprawy o dozór elektroniczny ????Jak jeszcze wygląda sprawa z pracą ??Jest zatrudniony na umowę ,czy pracodawca go zwolni ???Co zrobić ,żeby nie stracić pracy ???

 63. Agnieszka pisze:

  Witam, wczoraj zatrzymano mojego tate na kare 6 miesiecy pozbawienia wolnosci za wziecie bodajze telefonu na abonamt w sieci plus i nieoplacanie go bo jak twierdzi bral go dla kogos i ten „ktos” zaplacil tylko pierwsza fakture. Rozprawa w rej sprawie odbyla sie w 03. 2012 a wyrok zapadl miesiac pozniej jak dowiedzialam sie w sadzie,tata na rozporawie sie nie pojawil . Jeszcze tego samego roku wyprowadzil sie z domu u ukrywal,ze zostal bezdomny od 09.2013 mieszkal w domu dla bezdomnych mezczyzn gdzie jak sie dowiedzialam policja regularnie sprawdza osoby przebywajace tam choc jak sama twierdzi bie byli w stanie go namierzyc przez 3 lata,dopiero przedwczoraj ktos do niego zadzwonil w komisariatu z prosba o stawienie sie,nastepnego dnia stawil sie i zostal odwieziony do zakladu karnego poniewaz jak.mi powiedziano zostal za nim wystawiony list gonczy z racji dlugiego okresu poszukiwania go. I moje pytanie brzmi czy jest jakas szansa aby wyszedl jesli splace ten dlug lub czy mozemy ubiegac sie o przyznanie mu dozoru elektronicznego.

  • Szanowna Pani

   jeżeli orzeczona kara 6 miesięcy jest jedyną karą jaką ma do odbycia Pani ojciec, to można starać się dla niego o dozór elektroniczny.
   Spłacenie długu wobec poszkodowanej firmy będzie stanowić okoliczność, która na pewno pozytywnie wpłynie na rozpoznanie wniosku.
   Do odbywania dozoru potrzebne jest jednak posiadanie stałego miejsca zamieszkania, więc jeżeli ojciec takiego nie posiada to będzie trzeba mu takie zorganizować.
   Istnieje możliwość odbywania dozoru w placówce dla osób bezdomnych, jednak trzeba najpierw uzyskać zgodę kierownika takiego ośrodka.

 64. Lukrecja pisze:

  Witam ! Mam pytanie ? Mój chłopak odbywa Karę od 16 lipca tego roku do 2016 maja . Czy mając wyrok 10miesięcy może on starać się o dozór elektroniczny?? Bardzo ważne dla mnie to. Ponieważ ma on schizofremie panadoirmalna i dluge kary które odbywa wypływają na jego chorobę . Czy papier który oświadcza że jest chory pomoże mu?

  • Szanowna Pani

   w opisanej sytuacji Pani chłopak może się starać o dozór elektroniczny, a załączenie do wniosku dokumentów potwierdzających opisaną chorobę oraz wpływu odbywania kary w zakładzie karnym na jego stan zdrowia na pewno pomogą w przekonaniu sądu do pozytywnego rozpoznania wniosku o dozór elektroniczny.

 65. Mateusz pisze:

  Witam mam pytanie poniewaz adwokaci z mojego miasta nie potrafia mi pomoc.Mam wyrok za narkotyki 10 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata i jest to zawieszone drugi wyrok jest takze za posiadanie narkotykow i jest to wyrok rok i 2 miesiace w zawieszeniu na 5 lat. jestem po drugim odroczeniu pierwsze dostalem na 4 miesiace drugie na 2 miesiace.Drugie odroczenie bylo juz po nowelizacji z dnia 1 lipca 2015. chciałbym sie dowiedziec czy jest jakas mozliwosc aby uniknac ZK jakis wyrok laczny albo czy jest mozliwosc zmiany kary pozbawienia wolnosci na ograniczenie wolnosci poniewaz czytalem ze teraz tez to roznic albo czy jest jakas mozliwosc zrobienia z tego SDE takze czytalem ze sad moze orzec chwilowa odsiadke a dalszy wyrok na SDE.Prosze o pomoc

  • Szanowny Panie,

   niestety ale jeżeli kara orzeczona przekracza jeden rok pozbawienia wolności to nie może Pan skorzystać z dozoru elektronicznego.
   Nowe przepisy stosuje się do czynów popełnionych po 1 lipca 2015 r., więc Pan nie może skorzystać z tak zwanej kary łączonej.

   Należy starać się o kolejne odroczenie a następnie o warunkowe zawieszenie wykonania kary.

 66. lukas pisze:

  Witam chciałbym się dowiedzieć jak to jest bo nigdzie nie mogę znalezc informacji. Mój kolega miał 1 rok pozbawienia wolności, miał SDE ale zdjęli mu z uchylenia. Resztę wyroku juz odbył. Teraz ma wyrok pól roku pozbawienia wolności. Czy może dostac znowu SDE?

  • Szanowny Panie,

   nie ma możliwości by starać się po raz kolejny o dozór elektroniczny w tej samej sprawie.

   W stosunku do innej kary można bez przeszkód złożyć wniosek o dozór jednak Sąd będzie brał pod uwagę, że poprzedni dozór został uchylony, co wyraźnie zmniejsza szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

 67. Damian pisze:

  Witam mam takie pytanie.
  Odbywam kare pozbawienia wolności do 20 października a 3 października moja kuzynka ma wesele czy jest możliwość abym uzyskał pozwolenie na czasowe oddalenie od domu na dłuższy czas? Mam umowę o prace i cały czas pracuje.

  • Szanowny Panie,

   oczywiście istnieje taka możliwość. W tym celu należy złożyć wniosek do kuratora z dokładnym opisem swojej prośby.
   Kurator może udzielić przerwy do 7 dni.

 68. Magdalena pisze:

  Witam.
  Od czego zależy dostanie dozoru elektronicznego ? Co może pozytywnie wpływać a co negatywnie na to ? Pytam się ponieważ mój narzeczony odbywa kare w zakładzie karnym już ponad 3 miesiąc i zostało mu do wyjścia nie całe 5 miesięcy, stara się o taki dozór i ma stawić się 22.09 na wokandę właśnie w tej sprawie. Czy będzie robiony wywiad środowiskowy na temat jego osoby? I czy np. na rozpatrzenie pozytywnie tego wniosku będzie miało wpływ to że odbywając kare również tam pracuje ?

  • Szanowna Pani,

   jeżeli narzeczony przebywa w zakładzie karnym to decydującym argumentem będzie opinia jego wychowawcy. Fakt podjęcia pracy w zakładzie karnym z pewnością zwiększy jego szanse. Każda pochwała czy wniosek nagrodowy również zwiększają szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Warto również zdobyć zaświadczenie, że po opuszczeniu zakładu karnego narzeczony będzie mógł podjąć pracę.

 69. Marcin pisze:

  Witam. Chciałbym się zapytać czy mam szansę na dozór elektroniczny. Zgodziłem się na warunki prokuratora w sprawie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Nigdy nie siedziałem w więzieniu. Mam córkę na którą płace alimenty i kredyty które muszę spłacać na bieżąco. Dostałem 5 miesięcy do odsiadki i nie mam możliwości starać się o zawiasy gdyż odwieszono mi wyrok za podobny czyn i ta wcześniejsza kara mi nie minęła. Nie miałem nigdy konfliktów z prawem.

  • Szanowny Panie,

   oczywiście że taka szansa istnieje. Należy wykazać sądowi, że odbywanie kary w warunkach wolnościowych wywrze na Pana większy efekt wychowawczy niż odbywanie jej w zakładzie karnym. Zaświadczenia o wykonywanej na wolności pracy, płaceniu regularnie alimentów na córkę oraz regularnych spłatach kredytu na pewno pomogą w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Warto również rozważyć podjęcie terapii dla osób z problemami alkoholowymi.

 70. ewela pisze:

  Witam mój narzeczony dostał 11miesiacy mamy 3 miesiaczna corke i do tego mam dzieci z innego zwiazku czy jest szansa ze dozor elektroniczny i ile trzeba czekac na sprawe .

  • Szanowna Pani,

   to czy sąd udzieli wniosku o dozór elektroniczny zależy głównie od prognozy kryminologicznej wobec skazanego, a nie sytuacji rodzinnej czy majątkowej. Za każdym razem warto się starać o dozór, gdyż jest to bardzo korzystna instytucja dla skazanego.
   Rozpatrzenie wniosku o dozór trwa ok. 1 miesiąca.

 71. Amanda pisze:

  witam mam pytanie dostałam 7-dem miesięcy w zakładzie karnym od 6lipca 2015r zaczęłam odbywać karę i wyszłam na dozór elektroniczny w październiku wypada mi połówka czy dało by rade by ściągnęli mi ten dozór bym mogła normalnie funkcjonować pracować w danych godzinach co powinnam zadnych problemów nie stwarzam odbywam kare odpowiednio ogólnie koniec kary mi przypada 1-go lutego 2016r to dla mnie bardzo ważne

  • Szanowna Pani,

   jeżeli opinia z odbytej ary jest pozytywna, a dozór elektroniczny przeszkadza Pani w wykonywaniu pracy w pełnym wymiarze, to są szanse na warunkowe zwolnienie z dozoru. Decyzja ta jest jednak zależna od bardzo wielu czynników i ciężko jest wydać opinię bez znajomości całości akt sprawy.

 72. Amanda pisze:

  Chciałabym dodać również pytanie czy w trakcie odbywania dozoru elektronicznego mogłabym zmienić miejsce zamieszkania by gdzie indziej odbywać ten dozór w nagłym wypadku ?? co bym musiała zrobić

  • należy się zgłosić do sądu z wnioskiem o zmianę miejsca wykonywania kary i uargumentować dlaczego ta zmiana jest niezbędna.
   Jeżeli argumentacja będzie dobra sąd powinien wyrazić na to zgodę.

 73. XyZ pisze:

  Witam, mam pytanie odnośnie dozoru elektronicznego. Zostało mi do odsiadki 5 miesięcy, wyrok uprawomocnił się 7 lipca. Dostałem dzisiaj odmowę SDE, czy jest jakaś szansa jeżeli odwołam się do sądu wyższej instancji?

  • Szanowny Panie,

   w dużej mierze zależy to od uzasadnienia postanowienia o odmowie przyznania dozoru, jednak odwołanie zawsze jest kolejną szanse na pozytywne rozpoznanie wniosku.
   W ostatnim okresie czasu, w sądach Warszawskich, nawet częściej uzyskuje się dozór w sądzie apelacyjnym niż okręgowym, dlatego zdecydowanie uważam, że warto spróbować.

 74. Joanna pisze:

  Witam serdecznie brat na dzis dostał bilet, jednak nie jest w stanie, bardzo odbiło sie to na jego psychice. Dostał 118 dni. Chciałam zapytać jak by wyglądało nie stawienie sie dzis a złożenie jutro wniosku o dozór elektroniczny i wniosek o tymczasowe odroczenie wyroku? Bardzo prosze o odpowiedź. Z powazaniem Joanna

  • Szanowna Pani,

   w takiej sytuacji można złożyć niezwłocznie wniosek o dozór elektroniczny wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary od czasu rozpatrzenia wniosku o dozór.
   Wniosek o dozór składamy do Sądu Okręgowego, a wniosek o wstrzymanie wykonania kary do Sądu Rejonowego właściwego dla Państwa miejsca zamieszkania.

   Co prawda był na to czas w momencie gdy Państwo otrzymali informacje o terminie stawiennictwa w zakładzie karnym, a nie dopiero po jego upływie, ale zawsze warto spróbować.

   • Jola pisze:

    Witam. Dzis zostal negatywnia rozpatrzony wniosek o dozor.. Sprawa odbyla sie pod konie czerwca a wyrok uprapimocnil sie 8 lipca czyli po zmianach 1 lipca dlatego sedzie dzis odrzucil wniosek. Proponowal Sad Apelacyjny uzasadniajac ze to kwestia kilku dni po nowelizacj. Czy jest jeszcze jakakolwiek szansa na dozor elektroniczny?

    • Szanowna Pani,

     niestety nie ma takiej możliwości. Jeżeli wyrok uprawomocnił się po nowelizacji to stosowane są do niego nowe przepisy. Sąd Apelacyjny równiez nie będzie miał możliwości zmiany tego postanowienia.

 75. Michał pisze:

  Czy to prawda (tak twierdzi Prokurator) że z uwagi na nowelizacje kodeksu postępowania karnego nie jest możliwe ustalenie z Prokuraturą kary 3 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 6 lat. Takie ustalenia jeszcze jako podejrzany, ustalał z Prokuraturą. Czy to prawda że nowelizacji uniemożliwia dobrowolne poddanie się karze w takim zakresie?

  • Szanowny Panie,

   niestety jest to prawda. Po nowelizacji w warunkowym zawieszeniu mogą być orzekane kary jedynie do 1 roku pozbawienia wolności.
   Można starać się przekonać prokuratora do kary łączonej, natomiast. Np. 2 miesięcy więzienia i 1 rok ograniczenia wolności.

 76. Aneta pisze:

  W dniu 28 maja 2015 sąd zarządził wykonanie zastępczej kary pozbawienia w wymiarze 70 dni w miejsce nie wykonywanej kary ograniczenia wolności. Postanowienie uprawomocniło się 7 sierpnia.
  Czy mój przyjaciel będzie mógł ubiegać się o dozór elektroniczny na te 70 dni.
  Sąd gdy ogłaszał postanowienie o zamianie z 28 maja pouczył skazanego, ze może ubiegać się o dozór elektroniczny,

  • Szanowna Pani,

   oczywiście istnieje taka możliwość. Przekonanie sądu może być jednak skomplikowane, skoro poprzednio odbywana kara wolnościowa nie była wykonywana w sposób prawidłowy.

 77. Aneta pisze:

  W dniu 28 maja 2015 sąd zarządził wykonanie zastępczej kary pozbawienia w wymiarze 70 dni w miejsce nie wykonywanej kary ograniczenia wolności. Postanowienie uprawomocniło się 7 sierpnia.
  Czy mój przyjaciel będzie mógł ubiegać się o dozór elektroniczny na te 70 dni.
  Sąd gdy ogłaszał postanowienie o zamianie z 28 maja pouczył skazanego, ze może ubiegać się o dozór elektroniczny,

  • Szanowna Pani,

   oczywiście istnieje taka możliwość. Przekonanie sądu może być jednak skomplikowane, skoro poprzednio odbywana kara wolnościowa nie była wykonywana w sposób prawidłowy.

 78. Iwona pisze:

  Witam!
  Mam pytanie. Z chłopakiem chcemy wziąć ślub w styczniu, a ma nadzór elektroniczny do września, ale stara się w lutym o zwolnienie , po wykonaniu połowy kary. Jest taka możliwość? Czy prędzej zostanie zwolniony bo będziemy małżeństwem? Czy dostanie zwolniony z kontroli w dniu naszego ślub, żeby całą noc jednak spędzić na weselu a nie o godzinie którą ma wyznaczoną wracać do domu oraz chodzi mi o dzień drugi wesela, poprawiny, czy jest taka możliwość. Jeszcze dodam że ślub jest z powodu dziecka które jest w drodze. Ja studiuje, nie pracuje na stałe, tylko dorywczo ale niedługo muszę się zwolnić ze względu na ciążę. On będzie jedynym żywicielem rodziny. A przez nadzór elektroniczny nie pracuje, nie ma żadnego dochodu.

  • Szanowna Pani,

   Państwa ślub nie ma żadnego znaczenia dla odbywanej kary i warunkowego z niej zwolnienia. Na posiedzeniu sąd oceni jak przebiega proces resocjalizacji i na tej podstawie podejmie decyzję odnośnie zwolnienia z reszty kary.
   O przerwę w odbywaniu kary na czas ślubu i poprawin mogą Państwo wnioskować do kuratora. Jeżeli w dotychczasowym okresie odbywania kary nie było żadnych problemów i spóźnień kurator powinien wyrazić zgodę na taką przerwę.

 79. Kamil pisze:

  Witam chciałbym zapytać o sprawę tego typu prosił bym o szybką odpowiedź dnia 21 10 2015 roku zostałem skazany na karę pozbawienia wolności na 6 miesięcylist dostałem 23 miałem 7 dni na odwołanie jutro wyślę odwołanie czy lepiej zanieść do sądu poprzez kogoś z rodziny nie mieszkam pod adresem zameldowania tylko 750 km dalej czy wniosek zostanie zaakceptowany przez sąd mimo to ze robie to 7 dnia czy zostanę wezwany do zakładu karnego co mogę zrobić w tej sprawie mamy dwójkę dzieci małych ja pracuje dorywczo ciężko z pieniędzmi a zostałem skazany na wyrok w zawieszeniu za alimenty w 2014 roku płaciłem przez okres 8 miesięcy potem nie miałem środków na zapłacenie i ponownie dostałem 2 wyrok teraz odwiedzono mi pierwsza karę 6 miesięcy postawiono mi zarzut że się uchylalem i pracowałem za granicą gdyż byłem tam 2 tygodnie na okresie próbnym po tym okresie podziękowano mi było to bez umowy co robić proszę o pomoc

  • Szanowny Panie,

   Jeżeli usłyszał Pan wyrok, to powinien Pan złożyć wniosek o jego uzasadnienie, a dopiero potem składa Pan apelację. Nie ma znaczenia czy wniosek o uzasadnienie wyroku złoży Pan osobiście, czy przez kogoś z rodziny czy wyśle pocztą. Ważne żeby odbyło się to z zachowaniem 7 dniowego terminu liczonego od ogłoszenia wyroku, chyba że Pana na ogłoszeniu nie było to wtedy od doręczenia Panu odpisu tego wyroku.

 80. Pani X pisze:

  Proszę o pomoc
  Ponad rok temu założyłam mężowi sprawę o znęcanie się nade mną.
  Później przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania zapominając o całej sprawie. Byłam pewna że sprawę umorzono. Prawdopodobnie Przychodziły pisma na stary adres i nic nie wiedzieliśmy. Męża szukała policja i wkoncu sam się zgłosił i został zatrzymany w związku z artykułem 207. Kara pozbawienia wolności jaka dostał to 43 dni
  Sprawa miała miejsce wczoraj i niestety przez weekend nic się nie dowiedziałam. Czytałam ze za znęcanie można dostać od 3 miesięcy -5 lat. Mąż dostał 43 dni wnioskuję ze zastosowano karę zastępcza bo być Może miał do zapłacenia grzywnę lub prace do odrobienia. Proszę o pomoc co robić w tej sytuacji
  Czy gdyby okazało się Ze była grzywna to czy po zapłacie Wyjdzie z więzienia? Przypominam że żadnych pism nie dostawalismy poprzez zmianę adresu. A.nadzór elektr ma sens? Skoro czeka się tak długo na rozpatrzenie
  Proszę o pomoc. Mąż jest jedynym zywicielem rodziny. Mamy małe 2 letnie dziecko

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, na podstawie Pani opisu jestem przekonany, że kara 43 dni pozbawienia wolności, której wykonywanie Pani maż rozpoczął to zastępcza kara pozbawienia wolności za niezapłacona kare grzywny. To dobra wiadomość dla Pani, gdyż zgodnie Kodeksem Karnym Wykonawczym wystarczy zapłacić kare grzywny, by Pani mąż tego samego dnia został zwolniony z zakładu karnego i wrócił do domu. Powinna Pani jak najszybciej potwierdzić ten fakt w Sądzie Rejonowym, który skazał Pani męża, ustalić wysokość kwoty kary grzywny, której mąż nie zapłacił, odjąć od niej 2 stawki dzienne za każdy dzień, który mąż spędził w zakładzie karnym, zapłacić kare grzywny, złożyć w Sądzie dowód zapłaty grzywny wraz z wnioskiem o zwolnienie męża z zakładu karnego.

   Może Pani natrafić tylko na jeden problem. W rozumieniu prawa karnego procesowego nie może być Pani obrońcą męża. Może nim być tylko adwokat. Z tego powodu Sekretariat Sadu może Pani odmówić udzielenia informacji na temat sprawy męża w tym informacji o wysokości kary grzywny, jaka jest do zapłacenia. Nie powinno się tak zdarzyć, gdyż zazwyczaj sekretariaty sadów przymykają oko na te formalizmy procesowe. gdyby się tak jednak zdarzyło powinna Pani rozważyć jak najszybsze ustanowienie adwokata obrońcą pani męża, a adwokat w ciągu 1 -2 dni potwierdzi, że Pani mąż odsiaduje nie zapłaconą grzywnę, jej wysokość, wyliczy, jaka kwotę grzywny trzeba zapłacić i złoży w Sądzie wniosek o zwolnienie męża z zakładu karnego.

 81. monika pisze:

  Proszę o pomoc
  w systemie dozoru odbywałam wyrok 12 miesięcy / po połowie dostałam w sądzie penitencjarnym warunkowe i dozór kuratora na dwa lata . w tym okresie popełniłam to samo przestępstwo i dobrowolnie poddałam się karze i prokurator zaproponował kare grzywny.
  moje pytanie takie czy Sąd odwiesi mi zawieszony wyrok proszę o odpowiedz

 82. Emil pisze:

  Mam wyrok 4 miesięcy bezwzględnego odbycia kary. Pracuję jako kierowca autokaru. 5 razy w tygodniu jadę z pasażerami na lotnisko w Berlinie z firmy w której pracuję na pełny etat. Czy wchodzi w rachubę w moim przypadku elektroniczny dozór. Dodam, że godziny wyjazdów są różne i powrotu też. Zawsze mieszczę się w 12 godzinach.
  Pozdrawiam

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy kiedy uzyskał Pan wyrok sądu I instancji, ponieważ obecnie zmieniły się przepisy karne po nowelizacji z dnia 15 kwietnia 2016 r. Obecnie można odbywać karę pozbawienia wolności w sde jedynie jeżeli orzeczono karę do 1 roku pozbawienia wolności.

 83. Ewelina pisze:

  Chcialabym sie dowiedziec co moze zrobic moj chlopak ktory dostal do odsiedzenia 3lata i 8 miesiecy , juz 9 miesiecy siedzi w zakladzie karnym pisal o wyrok wzlacz lecz sprawe umozyli . Bardzo sie zmienil pod wplywem mnie na lepsze oczywisvie .Co mozna zrobic zeby wyszedl jak najszybciej ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, chłopak, o którym Pani pisze ma możliwość ubiegania się o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności, zaś po odbyciu połowy kary – wniosek o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności.

 84. Marlena pisze:

  Witam.
  Chciałam się dowiedzieć kiedy mój mąż może złożyć o dozur elektroniczny .
  Ma 24 lata i ma wyrok do odsiatki na 2 i pół roku został zatrzymany 06.04.16. Na trzy miesiące bo sprawa kolejna jest w toku . Jest pierwszy raz karany jak to jest?
  Proszę o odpowiedź jaką kolwiek mamy 3 letnią córkę i chciała bym zeby wyszedł szybko . Jak mogę mu pomóc? Dodam że pierwszy raz siedzi .

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, niestety Pani mąż nie spełnia warunku formalnego do odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jakim jest orzeczenie kary pozbawienia wolności do 1 roku. Pani mężowi pozostaje zatem: odroczenie wykonania albo przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po odbyciu połowy kary. Te rady dotyczą prawomocnie orzeczonej kary 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Z pani opisu mozna natomiast wnioskować, że Pani mąż został tymczasowo aresztowany do sprawy w toku na 3 miesiące. W tym zakresie podała Pani zbyt mało szczegółów, bym mógł Pani pomóc.

 85. PCzar pisze:

  Witam,
  aresztowali mojego narzeczonego 26.05.2016 roku, powiedzieli tylko, że na 8 miesięcy, jednak nie wiem jeszcze za co. Będzie starał się o dozór elektroniczny i chciałabym dowiedzieć się, jakie ma szanse otrzymania go? Muszę jednak nadmienić, że jest on chory na padaczkę oraz chorobę dwubiegunową. W przeszłości jednak odbywał kary w zakładach, a na dzień dzisiejszy ma 1/2 w toku i wyrok w zawiasach. Wszystkie były odraczane albo zawieszane ze wzgląd na jego chorobę i orzeczoną częściową niepełnosprawność.

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy kiedy został wydany wyrok i rozumiem, że narzeczony otrzymał wyrok 8 miesięcy pozbawienia wolności. Ze względu na zmianę przepisów zarówno w lipcu 2015 r., jak i najnowsze zmiany z kwietnia 2016 r. proszę o opisanie szerzej sytuacji faktycznej i prawnej.

 86. asia pisze:

  Proszę o informacje..

  czy jeśli chłopak miał już raz karze w systemie dozoru elektronicznego, a teraz znowu chcielibysmy o taki złożyć przy innej karze, to czy jest to możliwe?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   jak najbardziej, można składać taki wniosek i nawet można podkreślać, że już raz wszelkie warunki do odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego zostały spełnione.

   • asia pisze:

    Bardzo Panu dziękuję!

    a czy jest na to jakaś podstawa prawna wskazująca, że można złożyć po raz drugi?

    Czy właśnie rozumieć to tak, że skoro nie ma przepsiu zabraniającego tzn że można?

    ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO DOBREGO !

 87. sylwia pisze:

  Witam, chciałabym zapytać o taka sprawę: Ogólnie mój brat przebywa na chwile obecna w ZK w ktorym odsiaduje wyrok 10 lat, przyszło mu teraz pismo o odwieszenie kolejnego wyroku który dostał w zawiasach razem z kara grzywny, pytanie moje brzmi czy możliwe jest wpłacenie grzywny by nie odwieszali mu tego wyroku? Pytam z ciekawości, ponieważ taka informacje dostałam od pewnego Pana mecenasa, i chciałabym sie dowiedziec czy to jest możliwe, ze człowiek wpłaca grzywnę i nie zostają mu odwieszone zawiasy?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od okoliczności sprawy. W pierwszej kolejności najważniejsze jest kto złożył wniosek o „odwieszenie” kary pozbawienia wolności. Bardzo często mamy do czynienia ze złożeniem takiego wniosku przez kuratora, który wysyła go w związku z brakiem kontaktu itd. Co do zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności Sąd wyznacza posiedzenie, na które osadzony może się stawić, o ile złoży odpowiedni wniosek o doprowadzenie na termin posiedzenia.

   Ponadto, jeżeli zostanie wydane postanowienie o „odwieszeniu” kary z związku z niezapłaceniem kary grzywny, na które przysługuje zażalenie. I istnieją dwie sytuacje, możliwe jest jeszcze przed terminem posiedzenia zapłacenie grzywny i jak najszybsze przesłanie do Sądu pisma, że kara grzywny została zapłacona i wnosić o nieuwzględnienie wniosku oraz niezarządzanie wykonania kary pozbawienia wolności.

   Jeżeli zostało wydane odpowiednie postanowienie to można także w ostateczności starać się zapłacić grzywnę i wysłać potwierdzenie dokonania przelewu z właściwą argumentacją, np. czemu spóźniono się z zapłatą grzywny w zażaleniu na postanowienie, ale wiele zależy od wyrozumiałości i podejścia Sądu Odwoławczego.

 88. Ania pisze:

  Witam mam takie pytanie mój maz ma dozór kuratorski i popełnił przestępstwo czy nie można było by tego wzias pod opaske ( tego dozoru kuratorskiego).

 89. Anika2323 pisze:

  Witam mam takie pytanie mój chłopak ma do końca kary w zk 1.4miesiace czy jeżeli zostanie mu rok do odsiadki będzie mógł starać się o dozór elektroniczny? Dodaj że siedzi za zerwanie branzotety i nie odrobione godziny ? Proszę o odpowiedź jest mi samej ciężko nie pracuje mamy 6dzieci w tym jedno z ADHD a ja sama leczenie się psie na depresję :(

  • Małgorzata Fil pisze:

   O odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego może starać się wyłącznie osoby skazane na karę pozbawienia wolności nie dłuższą niż 1 rok. W przypadku Pani partnera nie jest to możliwe, ponieważ orzeczona kara przekracza w/w okres. Pani chłopak może ubiegać się za to o udzielenie przerwy w karze, aby mógł Pani pomóc w wychowaniu szóstki dzieci, np. poprzez pójście do pracy i zabezpieczenie rodziny finansowo na okres swojego pobytu w zakładzie karnym.

  • Małgorzata Fil pisze:

   Pani partner nie ma możliwości ubiegania się o dozór elektroniczny,ponieważ orzeczona wobec niego kara przekracza 1 rok pozbawienia wolności. Może on jednak ubiegać się o udzielenie przerw w karze, aby czasowo pomóc Pani w wychowaniu dzieci lub pójście do pracy w celu zabezpieczenia finansowego rodziny przed powrotem do zakładu karnego.

 90. Sabina pisze:

  Witam,
  Mój narzeczony 6.03.2017 miał posiedzenie na którym otrzymal wyrok 1miesiaca pozbawienia wolności za nieodrabianie prac społecznych. 13.03.2017 złożyliśmy wniosek o dozór elektroniczny. Niestety najprawdopodobniej nie odbierał on awiz które do niego przychodziły i w dniu dzisiejszym doszło do zatrzymania go i doprowadzenia do aresztu celem odbycia tej kary. Czy może on się starać np o wyjście za kaucja? Boimy się ze straci dobrze platna pracę a ja jestem juz wysoko w ciazy..

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani Sabino, Pani narzeczony nie może wyjść z ZK za kaucją, gdyż przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego nie przewidują takiej możliwości. Kaucja, czyli poręczenie majątkowe to środek zapobiegawczy, który może zostać orzeczony w czasie trwania sprawy karnej, przed jej prawomocnym zakończeniem jako alternatywa dla tymczasowego aresztowania. Postępowanie karne wobec Pani narzeczonego zostało już prawomocnie zakończone, a narzeczony został doprowadzony do ZK celem odbycia kary pozbawienia wolności orzeczonej w zastępstwie nie odrobionych prac społecznych. Nawet dozór elektroniczny, choć teoretycznie jest tu możliwy, to tez jest bez sensu, skoro narzeczony ma do odbycia tylko 1 miesiąc, czyli tyle, ile Sąd by rozpatrywał wniosek o dozór elektroniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *