Nowelizacja dozoru elektronicznego a obecnie trwające sprawy

W niniejszym artykule, postaram się wyjaśnić niezwykle istotną kwestię dotyczącą nowelizacji, a mianowicie do jakich spraw stosuje się nowe przepisy, a które sprawy będą jeszcze prowadzone według poprzednich przepisów ?

 Zgodnie z art. 14 ust 1. ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw:W stosunku do skazanych, wobec których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności i którzy spełniają warunki określone w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, stosuje się przepisy dotychczasowe.”

Oznacza to, że jeżeli wobec skazanego został wydany prawomocny wyrok skazujący na karę do 1 roku pozbawienia wolności przed 1 lipca 2015 r., to stosuje się do niego dotychczasowe przepisy ustawy o dozorze elektronicznym.

Znaczenie ma tutaj moment uprawomocnienia się wyroku, a nie zarządzenia wykonania kary, czy otrzymania przez skazanego nakazu stawiennictwa w zakładzie karnym.

 Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw: „W stosunku do skazanych, o których mowa w ust. 1, wobec których orzeczono wykonywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, oraz w stosunku do skazanych, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy odbywają karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym w tym systemie, sąd, na wniosek skazanego, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, może zamienić pozostałą do odbycia karę pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności.

Z tego przepisu wynika, że osoby które w dniu 1 lipca 2015 r., są w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, mogą wystąpić do Sądu o zmianę orzeczonej wobec nich kary pozbawienia wolności, którą obecnie odbywają w systemie dozoru elektronicznego, na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego.

Jaki w takim razie jest cel złożenia takiego wniosku skoro z praktycznego punktu widzenia dla skazanego nic się nie zmienia, gdyż dalej ciążą na nim te same obowiązki związane z odbywaniem kary w systemie dozoru elektronicznego, a co więcej kara będzie trwała dwa razy dłużej ?

Wydaje się, że ustawodawcy chodziło głownie o ujednolicenie wykonywanych kar, jednak z analizy przepisów nasuwa się jeszcze jedno rozwiązanie. Mianowicie, po zamianie kary na karę ograniczenia wolności w dozorze elektronicznym, można wnioskować o kolejną zmianę formy jej wykonywania na prace społecznie użyteczne, albo potrącenie części wynagrodzenia.

Te formy odbywania kary ograniczenia wolności są znacznie mniej uciążliwe dla skazanego i pomimo wydłużenia czasu odbywania kary mogą być dla niego dużo bardziej korzystne.

Praktyka pokaże, jak będzie można korzystać ze znowelizowanych przepisów i jakie z tego korzyści będą mogli osiągnąć skazani. Na chwilę obecną widać już kilka możliwości, dopiero gdy Sądy zaczną stosować nowe przepisy i pojawi się pierwsze orzecznictwo na ten temat będzie można dokładnie stwierdzić jakie możliwości stwarza nowelizacja przepisów i które z nich warto będzie stosować.

Wniosek do Sądu o dozór elektroniczny można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny

 

Więcej na temat odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego znajdziesz w artykułach:

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

oraz

Ile się czeka na rozpoznanie wniosku o dozór elektroniczny?

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Nowelizacja dozoru elektronicznego a obecnie trwające sprawy

 1. angelika pisze:

  Chcialam zapytac czy to prawda ze o areszt domowy moga sie teraz starac skazani na 2 lata pozbawienia wolnosci?

  • Szanowna Pani,

   niestety nie jest to prawda.
   Dozór elektroniczny od 1 lipca 2015 roku jest stosowany do skazanych na karę do 2 lat ograniczenia wolności, a nie pozbawienia wolności.

   W przypadku 2 lat pozbawienia wolności można się starać o przerwę w karze lub warunkowe zwolnienie z reszty kary po odbyciu połowy kary.

 2. Paulina pisze:

  Dzień Dobry.

  Chciałabym poradzić się Pana w sprawie mojego partnera. Mój partner obecnie od 16.03.15 przebywa w Zakładzie Karnym, odwieszono mu dwa wyroki jeden 3 miesiące drugi 1 rok. Lecz pierwszy wyrok, który odsiaduję to jest ten rok, chcieliśmy zamienić kolejność wyroków, lecz przysłano na odmowę tłumacząc iż nie przeszkadza to otrzymaniu pozwolenia na dozór elektroniczny. Tak więc wysłaliśmy wniosek o dozór elektroniczny 1 lipca. Argumentując to tym, że jestem w ciąży, nie pracuje, a termin porodu jest na koniec sierpnia, nie mam warunków mieszkaniowych do wychowywania dziecka ani dochodów. Mój partner jest jedyną osobą, która może się zająć mną i dzieckiem, dostarczyliśmy zaświadczenie, że będzie mógł podjąć się pracy po wyjściu z ZK oraz wszelką potrzebna dokumentacje o ciąży, braku dochodów. W ZK pracuję, otrzymuje wnioski nagrodowe, więc mamy nadzieję iż otrzyma dobrą opinie. Sprawę o dozór ma wyznaczoną na 12 sierpnia, ale do tej pory nikt nie dzwonił, ani nie był, aby zmierzyć zasięg w mieszkaniu i martwimy się czy w ogóle jest szansa, aby otrzymał możliwość odbywania kary w dozorze elektronicznym. Kiedyś już odbywał kare w dozorze elektronicznym, ale podobno nie ma to znaczenia. Jaka jest Pana opinia na ten temat? Jakie są szanse iż otrzyma pozwolenie na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego? Z góry bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Szanowna Pani,

   w mojej opinii w Pani opisie musi być jakaś nieścisłość, lub Sąd wydając postanowienie w przedmiocie zmiany kolejności wykonywania kar popełnił błąd.
   Nie ma możliwości przyznania dozoru przy zarządzonych karach, których łączny okres to 1 rok i 3 miesiące pozbawienia wolności.
   Być może druga kara tj. 3 miesiące nie została jeszcze przekazana do wykonania i dlatego Sąd nie widzi przeciwwskazań do dozoru.
   Należy niezwłocznie zadzwonić do wydziału penitencjarnego Sądu Okręgowego, w którym został złożony wniosek o dozór i wyjaśnić sytuację.

   Opisane przez Panią okoliczności dają dużą szansę na przyznanie partnerowi dozoru. Uprzednie odbywanie kary w dozorze również jest okolicznością rozpatrywaną na korzyść Pani partnera.

 3. Monika pisze:

  Witam. Mój partner odsiaduje wyrok 1.5 roku w areszcie śledczym, dostał półotworek a do końca kary został mu jeszcze rok. Moje pytanie jest następujące, czy może on pisać wniosek do Sądu o zamianę kary pozbawienia wolności na odbywanie kary w dozorze elektronicznym bądź na kare wykonywania prac społecznych czy też na karę potrącenia wynagrodzenia? Proszę o jakąś podpowiedź co można zrobić? Z góry dziękuję.

 4. Agata pisze:

  Dzień dobry,
  w lipcu br. mój narzeczony został zatrzymany i osadzony w zk, termin jego wyjścia to luty 2016r. W związku z tym, iż jest to ok. 7 m-cy chcielibyśmy złożyć wniosek o dozór elektroniczny. Czy są szanse na jego pozytywne rozpatrzenie biorąc pod uwagę fakt, iż w toku prowadzona jest jeszcze sprawa zw. z rozbojem- napadem rabunkowym?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Szanowna Pani,

   jeżeli dobrze zrozumiałem i Pani narzeczony został zatrzymany i doprowadzony do ZK przez policję to szanse na przyznanie dozoru są bardzo niewielkie. Dodatkowa sprawa w toku o rozbój na pewno również nie pomoże.
   Nie znaczy to jednak że nie warto się starać o dozór, gdyż szanse mimo że małe, to jednak są i warto z nich skorzystać.
   Proszę przekazać narzeczonemu by bardzo dbał o dobrą opinię w zakładzie karnym, gdyż to będzie główny argument za udzieleniem mu dozoru elektronicznego.

   • Agata pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    W dniu dzisiejszym otrzymałam informację, iż przyznano mu kategorię P2. Czy w związku z tym nadal są jakiekolwiek szanse na „otrzymanie” dozoru elektronicznego lub warunkowego zwolnienia z odbywania kary? Obydwa wnioski złożyliśmy dokładnie 3 tygodnie temu, jednakże do tej pory nikogo nie było (kurator, itd..). Za tydzień wypada połowa kary, do końca pozostało 3 i pół miesiąca Nie wiem już co mam myśleć i czego się spodziewać. Proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *