Kara łączona – pozbawienia wolności z ograniczeniem wolności

W niniejszym artykule, przedstawię najważniejszą moim zdaniem zmianę, którą wprowadza nowelizacja kodeksu karnego z dnia 1 lipca 2015 r. Jest to zmiana bardzo ściśle związana z instytucją dozoru elektronicznego, która wprowadza zupełnie nowe dużo szersze zastosowanie dla dozoru elektronicznego w Polskim prawie karnym.

Czym jest kara łączona pozbawienia wolności z ograniczeniem wolności ?

Kara łączona pozbawienia wolności z ograniczeniem wolności jest próbą poważnego zwiększenia znaczenia kary ograniczenia wolności przy jednoczesnym zachowaniu największej zalety kary pozbawienia wolności, tzn. jej silnego oddziaływania odstraszającego, związanego z ogromną uciążliwością dla osoby skazanej.

Zgodnie z art. 37B nowego kodeksu karnego: „W sprawie o występek zagrożony karą pozbawienia wolności, niezależnie od dolnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego w ustawie za dany czyn, sąd może orzec jednocześnie karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy, a jeżeli górna granica ustawowego zagrożenia wynosi przynajmniej 10 lat – 6 miesięcy, oraz karę ograniczenia wolności do lat 2. W pierwszej kolejności wykonuje się wówczas karę pozbawienia wolności, chyba że ustawa stanowi inaczej

Na podstawie tego przepisu Sądy uzyskują możliwość orzekania wobec skazanych nowej nieznanej dotychczasowemu systemowi prawa karnego kary, będącej połączeniem krótkiej (maksymalnie do 6 miesięcy) kary pozbawienia wolności z długą (do 2 lat), karą ograniczenia wolności, wykonywaną w formie dozoru elektronicznego lub nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Karę łączoną Sąd będzie mógł orzekać zamiast tradycyjnej długiej kary pozbawienia wolności.

W założeniu krótka kara pozbawienia wolności ma pokazać skazanemu jak wygląda życie w zakładzie karnym, czyli jak surowe konsekwencje grożą mu za popełnienie kolejnych przestępstw. Następnie skazany poddany zostaje długiemu okresowi aktywnej próby w ramach dozoru elektronicznego lub nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne.

Jeżeli skazany nie zmieni podejścia do życia i nie będzie wywiązywał się z nałożonych na niego obowiązków lub popełni kolejne przestępstwo, pozostały okres kary ograniczenia wolności zostanie mu zamieniony na karę pozbawienia wolności, a skazany powróci do zakładu karnego.

W założeniach kara łączona ma doprowadzić do ograniczenia liczby osób skazanych przebywających w zamkniętych zakładach karnych na rzecz dozoru elektronicznego i nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Kara pozbawienia wolności ma być ostatecznością stosowaną wobec najbardziej zatwardziałych kryminalistów, wobec których niewystarczająca będzie kara ograniczenia wolności, lub sprawców najpoważniejszych przestępstw, które uznawane są za zbrodnie.

 

 UWAGA!

Od 15 kwietnia 2016 r. obowiązuje nowelizacja przepisów prawa karnego oraz karno-wykonawczego, która przywraca rozwiązania sprzed 1 lipca 2015 r. i objęcie tym samym systemem dozoru elektronicznego części osób skazanych na karę więzienia.

Więcej na temat odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego znajdziesz w artykule:

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Kara łączona – pozbawienia wolności z ograniczeniem wolności

 1. Jowka pisze:

  Witam Pana. Mam pytanie mojemu chłopakowi został odwieszony wyrok tj. 4 mies za prowadzenie pojazdu w czasie zakazu 8 mies prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (odwieszone warunkowo) i 1,5 roku bezwzględnego więzienia za kradzieże. Teraz będzie starał się o łączny wyrok z zastosowaniem pełnej absorcji (ponoć po wejściu w życie nowelizacji ustawy łączenie kar jest „dogodniejsze” ) czy według pana ma on szansę na złączenie tego wyroku? Teraz będzie miał sprawę o prowadzenie auta pod wpływem alkoholu (tendencja spadkowa) dodam, że nigdy wcześniej nie miał prawka i miał zakaz prowadzenia pojazdów. Czy ma on szansę na zawieszenie tego wyroku? Teraz karę pozbawienia wolności odbywa od 12.05.2015 roku w zakładzie karnym w zarębie (półotworek). Dodam jeszcze, że mamy 3,5 letnią córeczkę wobec której ma obowiązek alimentacyjny u komornika. proszę o pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam

 2. zauter pisze:

  moj partner ma wyrok laczny 3 i pol roku.czy przysluguje mu kara mieszana?ile jest dozoru elektronicznego?dziekuje

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, niestety przy karze łacznej w wyroku łącznym w wymiarze 3 lat i 6 miesięcy, Pani partner nie może odbyć tej kary poza zakładem karnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *