Dozór elektroniczny po nowelizacji z 1 lipca 2015 roku

W poprzednim artykule wyjaśniłem, że niestety, ale po 1 lipca 2015 r., osoby skazane na kary do 2 lat pozbawienia wolności w dalszym ciągu nie będą mogły skorzystać z instytucji dozoru elektronicznego. Ten artykuł natomiast poświęcę na wyjaśnienie kolejnej istotnej kwestii związanej z nowelizacją tzn.

Jak zmieni się instytucja dozoru elektronicznego po nowelizacji z dnia 1 lipca 2015 r.

 • Dozór elektroniczny przestanie być jak dotychczas jednym z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, polegającym na odbywaniu tej kary poza zakładem karnym.
 • Po nowelizacji nie będzie już w ogóle możliwości starania się o dozór elektroniczny przez osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, bez względu na długość i ilość orzeczonych kar.
 • Oczywiście osoby skazane przed 1 lipca 2015 r., dalej będą mogły ubiegać się o dozór na dotychczasowych zasadach.
 • Po 1 lipca 2015 r. karę w systemie dozoru będą mogły odbywać wyłącznie osoby skazane na karę ograniczenia wolności do 2 lat. Karę ograniczenia wolności można orzec maksymalnie na 2 lata, więc każda kara ograniczenia wolności będzie mogła być odbyta w systemie dozoru elektronicznego.
 • Zostanie wprowadzona nowa kara, tzw. kara łączona, polegająca na orzekaniu krótkiej kary pozbawienia wolności połączonej z długą karą ograniczenia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Jej dokładny opis i założenia przyświecające jej twórcom opisze dokładnie w jednym z kolejnych artykułów.
 • Dozór elektroniczny będzie również stosowany jako jeden ze środków zapobiegawczych w formie elektronicznej kontroli miejsca pobytu. Ten środek zapobiegawczy jest wzorowany na amerykańskim modelu, który możemy oglądać na hollywoodzkich filmach, tzn. będzie kontrolował dokładne miejsce pobytu osoby i będzie go można stosować np. do realizacji zakazu zbliżania się do określonej osoby lub miejsc. Więcej na ten temat opisze w jednym z kolejnych artykułów.

Poniżej przedstawiam kilka przepisów nowego kodeksu karnego, które są podstawą udzielonych przeze mnie powyżej odpowiedzi.

art. 34:

 • 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata; wymierza się ją w miesiącach i latach.”,
 • 1a. Kara ograniczenia wolności polega na:

1) obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne,

2) obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego,

3) obowiązku, o którym mowa w art. 72 § 1 pkt 4–7a,

4) potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.

 

Art. 93a.

 • 1. Środkami zabezpieczającymi są:

1) elektroniczna kontrola miejsca pobytu,

2) terapia,

3) terapia uzależnień,

4) pobyt w zakładzie psychiatrycznym.

 • 2. Jeżeli ustawa tak stanowi, tytułem środka zabezpieczającego można orzec nakaz i zakazy określone w art. 39 pkt 2–3.

 

Art. 43b. § 1. Dozór elektroniczny jest to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych.

 • 2. System dozoru elektronicznego jest to ogół metod postępowania i środków technicznych służących do wykonywania dozoru elektronicznego.
 • 3. W systemie dozoru elektronicznego można kontrolować:

1)   przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd miejscu (dozór stacjonarny),

2)   bieżące miejsce pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa (dozór mobilny),

3) zachowywanie przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd (dozór zbliżeniowy).

 

Art. 43c. § 1. Karę ograniczenia wolności w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór stacjonarny. Środki karne i zabezpieczające w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór zbliżeniowy lub mobilny.

 

Art. 37a. Jeżeli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, można zamiast tej kary orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności, o której mowa w art. 34 § 1a pkt 1, 2 lub 4.

 

Art. 37b. W sprawie o występek zagrożony karą pozbawienia wolności, niezależnie od dolnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego w ustawie za dany czyn, sąd może orzec jednocześnie karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy, a jeżeli górna granica ustawowego zagrożenia wynosi przynajmniej 10 lat – 6 miesięcy, oraz karę ograniczenia wolności do lat 2. W pierwszej kolejności wykonuje się wówczas karę pozbawienia wolności, chyba że ustawa stanowi inaczej.

UWAGA!

Z dniem 15 kwietnia 2016 r. obowiązuje nowelizacja przepisów prawa karno-wykonawczego, która przywraca rozwiązania sprzed 1 lipca 2015 r. 

Więcej na temat odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego znajdziesz w artykule:

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Wniosek do Sądu o udzielenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na „Dozór elektroniczny po nowelizacji z 1 lipca 2015 roku

 1. ja pisze:

  Witam mam pytanie moj partner ma dwie kary pozbawienia wolnosci po 10 misiecy z czego odsiedzial juz 4,5 misiaca . Jest na drugiej przerwie w karze zostalo mu 15,5 miesiaca czy przysluguje mu sie dozor do dwuch lat ? Mamy tez poltora roczna coreczke ktora razem wychowujemy i partner jest jedynym zywicielem rodziny . Prosze o odpowiedz. Przerwe w karze mamy do konca wrzesnia . Co mozeny zrobic w naszej sprawie?

  • Szanowna Pani

   jeżeli orzeczone wobec partnera kary łącznie przekraczają 1 rok pozbawienia wolności to dozór nie przysługuje. Liczy się tutaj czas orzeczony w wyrokach Sądów, a nie czas pozostałych do odbycia kar.

   Jeżeli okres przerw w karze przekroczy 1 rok czasu można się starać o zawieszenie wykonania kary.

 2. ja pisze:

  Mam jeszcze jedno pytanie czy jak wystapimy do sadu o kare laczna to bedziemy miglito odroczyc a potem zawiesic gdzie partner jest na drugiej przerwie w karze prisze o jakas porade w naszej sprawie mamy mala coreczke sama niedam rady jej utrzymac za odp z gory bardzo dziekuje!

  • Szanowna Pani

   tak istnieje możliwość odroczenia i zawieszenia kary łącznej.
   Jeżeli wyroki nadają się do połączenia to warto spróbować kry łącznej, gdyż może to przynieść duże korzyści dla skazanego.

 3. ja pisze:

  Dziekuje za odpiwiedz. Wlasnie dzisiaj zlozylam wniosek o warunkowe zwolnienie z odbywania reszty kary … Mam nadzieje ze sad sie przychyli do tego akurat w tym sadxie sa akta partnera wiec powinni szybko dac odpowiedz . A druga przerwa mija nam 1 pazdziernika czyli drugie 6 miesiecy lacznie bedzie 12 jak jest na wolnosci i to otrzymalismy z tego wzgledy ze jest jedynym zywixielem rodziny utrzymuje mnie i coreczke mala oraz oplaca wynajete miesxkqnie sama nawet jak bym poszla do pracy nie dala bym rady utrzymac wszystkiego przy tak malych zarobkach a nie wspomne oplaceniu zlobka dla dziecka rodzina tez nie jest wstanie mi pomoc takze zostala bym sama bez niczego z dzieckiem. Ma tez partner chotych rodzicow ojca po ciezkim wypadku i matke nie dowidzaca ktorymi tez sie opiekuje maja orzeczone grupy inwalidzkie. Tym kierowalismy sie do sadu o kazdy wniosek . A czy o kare laczna tez odrazu zlozyc czy poczekac na odpowiedz z sadu o warunkowe zawieszenie ?

 4. d.wawa pisze:

  Witam.Mam pytanie dotyczące dozoru elektronicznego.Mój narzeczony w 2012 roku dostał tak zwany bilet zeby się wstawić do zakładu karnego na białołęce.Ukrywał się 3 lata i kilka dni temu go złapali.W dniu kiedy go złapali złożyłam pismo do sadu okręgowego do wydziłu penitencjarnego o dozór elektroniczny.Mój narzeczony ma karę dwóch lat pozbawienia wolności.Jak teraz bedzie z tym pismem czy zostanie ono rozpatrzone i jakie ma szanse na ten dozór.Wychowujemy dwójkę małych dzieci a ja mam problemy zdrowotne.mój narzeczony był jedynym zywicielem rodziny.

  • Szanowna Pani,

   niestety nadal nie ma możliwości starania się o dozór elektroniczny przez osoby, których kara pozbawienia wolności przekracza 1 rok pozbawienia wolności.

   W opisanej sytuacji można się starać o przerwę w karze lub po odbyciu połowy kary wystąpić o warunkowe zwolnienie z reszty kary.

 5. kuj-pom pisze:

  Witam. Mam pytanie, jeśli wyork został uprawomocniony we wrześniu 2015, a kara pozbawienia wolności wynosi 8 miesiecy, to czy można starac sie o dozor elektorniczny ?

  • Szanowny Panie,

   w opisanej przez Pana sytuacji nie ma takiej możliwości.
   Karę nie przekraczającą 1 roku pozbawienia wolności można odbywać w systemie dozoru elektronicznego jedynie jeżeli wyrok ją orzekający uprawomocnił się przed 1 lipca 2015 roku.
   Po 1 lipca 2015 roku w dozorze elektronicznym można odbywać karę do 2 lat ograniczenia wolności.

   Decydujący jest moment uprawomocnienia się wyroku, a nie jego ogłoszenia lub wydania zarządzenia o wykonaniu kary pozbawienia wolności, czy nakazu stawiennictwa do zakładu karnego.

 6. ja pisze:

  Witam. Mój chłopak obecnie przebywa w Zakładzie Karnym od 07.09.2015. Stara się o dozór elektroniczny. Jego kara wynosi łącznie 12 miesięcy. Wniosek został złożony 15.09 i czekamy na decyzję sądu. Posiada on zaświadczenie, że pracuje. Ma trudną sytuację rodzinną (mama i wujek ciężko chory). Opinia z Zakładu Karnego pozytywna. Ekipa od dozoru była już w jego miejscu zamieszkania, aby sprawdzić warunki techniczne. I wszystko wyszło ok. Jednakże 4 lata temu już odsiadywał 3 miesięczną karę. Czy recydywista (jednokrotny) ma szansę o dozór elektroniczny? Czy wymienione wyżej argumenty wystarczą aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Szanowna Pani,

   z opisanej sytuacji można stwierdzić, że istnieją duże szanse na dozór elektroniczny. fakt odbycia 4 lata temu kary 3 miesięcy pozbawienia wolności nie będzie przeszkadzał w uwzględnieniu dozoru elektronicznego. Jeżeli opinia z ZK jest pozytywna, ma możliwość podjęcia pracy i będzie szczere żałował popełnionych czynów to ma realne szanse na przyznanie dozoru.

 7. TERESA pisze:

  Dzień dobry !
  mój partner dostel kare pozbawienia wolności na 7 miesięcy od 22.09.2015r. czy może starać się o dozr elekt. jak ma się ten dozór do pracy oskarżonego?

  • Szanowna Pani,

   jeżeli wyrok uprawomocnił się przed 1 lipca 2015 r., to można się starać o dozór elektroniczny.
   W harmonogramie jego odbywania należy uwzględnić czas w jakim praca ma być wykonywana.

 8. Krystian pisze:

  witam
  8 wrzesnia przyszla policja z nakazem aresztowania
  3 tygodnie temu zlozylismy wniosek o dozor elektryczny
  od 3 tygodni nie dostalismy znac czy wniosek dotarl do sadu, co w takiej sytuacij zrobic
  moja narzeczona dostala 6 mies odwieszone przebywa teraz w zk w grudziacu
  i jakie sa szanse na to ze dostanie dozor ?
  pracowala , i ma dzieci,
  po jakim czasie sie czegos dowiemy ?

  • Szanowny Panie,

   rozpatrzenie wniosku o dozór zazwyczaj traw ok. 1 miesiąca czasu.
   zawsze można zadzwonić do sądu i zapytać na jakim etapie jest rozpatrywanie wniosku o dozór.
   Jeżeli jest to jej pierwszy wyrok to ma duże szanse na przyznanie dozoru elektronicznego.

 9. Żaneta pisze:

  Witam mój chłopak otrzymał karę 180 dni pozbawienia wolności jednak miał się stawić 8.07.2015 w areszcie śledczym ale jest tam dopiero od 30.09.2015 złożyłam wniosek o de czy jest szansa że go otrzyma?

  • Szanowna Pani,

   jeżeli Pani chłopak nie stawił się dobrowolnie, a został doprowadzony do zakładu karnego przez policję to ma niewielkie szanse na otrzymanie dozoru elektronicznego.
   Zawsze jednak warto próbować. We wniosku należy wykazać, że kara w dozorze będzie wystarczająca do pozytywnego ukończenia przez niego procesu resocjalizacji, dodatkowo na wolności będzie mógł pracować i tym podobne argumenty.

   • Żaneta pisze:

    Jak już pisałam mój chłopak jest w areszcie jednak minolta tydzień od złożenia wniosku i nie było nikogo na kontroli w domu nie odbyła się też wokanda dostał list ze umorzone został sde o co chodzi? Czy to Znaczy że nie ma szans żeby wyszedł?

 10. Aneta pisze:

  Mój przyjaciel został w 2013 roku skazany na karę ograniczenia wolności. Nie wykonał jej w całości. W maju 2015 roku sąd zarządził zastępczą karę pozbawienia wolności w wymiarze 70 dni. Postanowienie uprawomocnilo się w sierpniu. Czy może ubiegać się o dozór elektroniczny?

  • Szanowna Pani,

   oczywiście istnieje taka możliwość. Przekonanie sądu może być jednak skomplikowane, skoro poprzednio odbywana kara wolnościowa nie była wykonywana w sposób prawidłowy.

   • dawid pisze:

    Witam . mam zrobiony wyrok łączny w 2017r 16miesięcy mam pytanie czy ja bym mógł się starać o dozór elektroniczny ?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Niestety, nie może się Pan ubiegać o wykonanie kary łącznej 16 miesięcy pozbawienia wolności w dozorze elektronicznym. Przepisy Kodeksu karnego Wykonawczego przewidują możliwość wykonania kary pozbawienia wolności w dozorze elektronicznym pod warunkiem, że kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku.

     Od dawna słyszę postulaty o potrzebie rozszerzenia możliwości odbywania kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego, poprzez zwiększenie kary pozbawienia wolności do wykonania w ramach SDE do półtora roku, a nawet 2 lat, ale na razie nic nie wskazuje, by taka zmiana w najbliższym czasie nastąpiła.

 11. Ania pisze:

  Witam
  Mój partner miał wyrok 1 roku w zawieszeniu z 2012 r i teraz w październiku został mu on odwieszony. Czy może starać się o dozór? Liczy się data zapadnięcia wyroku czy data postanowienia o odwieszeniu?

 12. Łukasz pisze:

  Witam czyli rozumiem to tak .Teraz na dniach bede mial sprawe o 178a 4kk wiec jak dostane wyrok mniejszy niz rok czasu to bede go musial odbyc w Zk a jak wiekszy niz rok a mneijszy niz 2 to moge sie starac o system dozoru elek?

  • Szanowny Panie,

   musi Pan odróżnić karę pozbawienia wolności – czyli więzienie od kary ograniczenia wolności – czyli np. prace społeczne lub dozór elektroniczny.
   W świetle nowego prawa karnego w Pańskiej sytuacji doradzałbym starać się o karę łączoną, tj. kilka miesięcy więzienia a następnie dozór elektroniczny. Sąd może tą karę orzec w wyroku skazującym.

 13. mil pisze:

  Czy jezeli mam 6 mcy w dozorze mozna wnisic o zawieszenie po polowie odbycia kary ?

  • Mariusz_Sidor pisze:

   Witam
   po odbyciu połowy karny odbywanej w systemie dozoru elektronicznego, każda osoba może starać o zawieszenie odbycia pozostałej kary.

 14. Mirela.Ch pisze:

  Syn został skazany 11 kwietnia 2017 roku prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności w wysokości 2 lat.Czy jest możliwość starania się o dozór elektroniczny? Syn ma 19 lat i uczęszcza do szkoły.

  • Mirela.Ch pisze:

   Przestępstwa dokonał w sierpniu 2015 roku.

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Witam, niestety Pani syn nie może odbyć wymierzonej mu kary 2 lat pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, a więc poza zakładem karnym, gdyż w tym systemie – czyli w systemie dozoru elektronicznego – można wykonać karę pozbawienia wolności orzeczoną w wymiarze do 1 roku. Pani synowi pozostają zatem : podroczenie lub przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności albo warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po połowie jej odbycia, a więc w przypadku Pani syna po 1 roku w zakładzie karnym.

 15. Ewa pisze:

  Mam pytanie czy jesli moj narzeczony ma do odsiedzenia 10 miesiecy jest recydywista to czy moze starac sie o dozor elektroniczny

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, zgodnie z przepisami KKW o dozorze elektronicznym (art.43 la par. 1 pkt 1 kkw) jedynie recydywa wielokrotna z art.64 par. 2 k.k. wyłącza możliwość odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Jeśli zatem Pani narzeczony został skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w ramach zwykłej recydywy z art.64 par. 1 k.k., to może się ubiegać o zezwolenie Sądu na odbycie tej kary w ramach dozoru elektronicznego

 16. Anna pisze:

  Witam , mój narzeczony ma dwa wyroki , jeden 4 miesiące, drugi 5 miesięcy i 8 dni wyroki uprawomocniły się w marcu 2017 r. Składał wniosek o łączny i Sąd zbił mu do 6 mscy. Przebywa w ZK od 11 lipca 2017 r . Zostały mu do odsiadki 3 miesiące . Dzisiaj złożył wniosek o dozór elektroniczny na te trzy miesiące , do wniosku zostało dołączone oświadczenie pracodawcy o chęci zatrudnienia narzeczonego po wyjsciu z więzienia . Był on juz niejednokrotnie karany łącznie ma okolo 5 lat więzienia. Zanim został osadzony w zakładzie karnym pracował i był jedynym ,,CHLEBODAWCĄ” , ponieważ ja wychowuję naszego rocznego synka .
  Jakie są prognozy, żeby sąd pozwolił mu odbyć reszte kary w systemie dozoru elektronicznego ?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź .
  Pozdrawiam
  ANia

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam pani Anno, rokowania są dobre, to znaczy Pani narzeczony ma sporą szansę na dozór elektroniczny, pod warunkiem, że ma dobra opinię z zakładu karnego.

   • Anna pisze:

    Witam ,
    dziękuję za szybką i zadowalającą odpowiedź . Myśli pan, że pomimo tego faktu, iz jest on multirecydywistą to sąd może zasądzić dozor elektroniczny ?
    Troche czytałam na ten temat w internecie, ale wiadomo jak to ludzie pisza opowieści wyssane z palca i juz nie miałam nadziei, że to moze sie udać :) POZDRAWIAM
    Ania :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *